[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۵
  • دوره جدید

بزرگ‌ترین پرنده‌های‌ شکاری که بی‌نهایت زیبا هستند، روزنامه شیراز نوین

در علم پرنده‌شناسی، اصطلاح پرنده شکاری این گونه تعریف می‌شود: هر نوع پرنده‌ای که چنگال‌های نیرومند، قدرت دید بسیار قوی و منقار خمیده‌ قدرتمندی دارد که می‌تواند با آن‌ها گوشت حیوانات را از هم بدرد و پاره کند. اصولاً به خاطر همین ویژگی‌های ترسناک است که بسیاری از آدم‌ها پرنده‌های شکاری را یکی از خوفناک‌ترین موجودات روی کره زمین می‌دانند؛ اما در این میان نباید نادیده گرفت که این جانوران شکارچی در عین حال شگفت‌انگیز و باشکوه نیز هستند. معیارهای مختلفی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تعیین جثه و اندازه‌ این پرندگان استفاده کرد؛ مثلاً طول کل بدن، گستره‌ بال‌ها (اندازه‌ بین نوک دو بال هنگام باز بودن هر دو) یا وزنشان، که در واقع تعریف بزرگ‌ترین پرنده‌ شکاری را قدری دشوار می‌کند.
برای آنکه آگاهی‌تان را به این پرندگان حیرت‌انگیز افزایش دهیم، تصمیم گرفتیم فهرستی تهیه کنیم از بزرگ‌ترین، سنگین‌ترین و ترسناک‌ترین جانوران شکارچی جهان. از کندرهای (رخ‌کرکس‌های) غول‌پیکر و کرکس‌های وحشتناک گرفته تا عقاب سرسفید (یا گَر) پرجذبه و باابهت، برای شما فهرست ۲۵بزرگ‌ترین پرنده‌ شکاری که بی‌نهایت زیبا (و به نوعی دلهره‌آور) هستند را فراهم آورده‌ایم. پس اگر به دنیای پرندگان شکاری علاقه‌مند هستید، تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.
رخ‌کرکس اند
رخ‌کرکس آند، که در رشته‌کوه‌های‌اند و سواحل آرام مجاور امریکای جنوبی یافت می‌شود با احتساب ترکیب میزان وزن و اندازه‌ گستره‌ بال‌هایش بزرگ‌ترین پرنده پروازی جهان است. گستره‌ بال‌های او ۳.۳متر است که در بین تمام پرندگان در این زمینه مقام پنجم را دارد (تنها بعد از طول بال دو گونه‌ آلباتروس و دو گونه پلیکان). با طول عمری بیش از ۷۰سال رخ‌کرکس‌اند یکی از بزرگ‌ترین پرندگان زنده‌ جهان نیز به شمار می‌رود.
عقاب تاج‌دار
عقاب تاج‌دار که تحت عنوان عقاب تاج‌دار افریقایی یا عقاب تاج خروسی نیز شناخته می‌شود، پرنده‌ شکاری بزرگی است که در اطراف ساهارا و افریقای جنوبی یافت می‌شود. عقاب تاج‌دار که مسلح به چنگال‌هایی بزرگ و عجیب و پاهایی بسیار قدرتمند است، از لحاظ وزن طعمه‌ای که شکار می‌کند قدرتمندترین عقاب افریقا به شمار می‌رود. این پرنده اغلب حیواناتی مانند غزالک‌ها را شکار می‌کند که تا ۳۰کیلوگرم وزن دارند.
عقاب دم‌گوه‌ای
عقاب دم‌گوه‌ای بزرگ‌ترین پرنده‌ شکاری استرالیا و یکی از بزرگ‌ترین جانوران شکارچی جهان است. عقاب دم‌گوه‌ای که قادر است ساعت‌ها بدون حتی یک بار بال زدن در آسمان به پرواز درآید و اوج بگیرد، دارای طول بال‌هایی به اندازه‌ ۲متر و ۸۴سانتیمتر است و طول خودش تا ۱.۰۶متر هم می‌رسد. این پرنده بال‌هایی بلند و نسبتاً پهن دارد، با پاهایی کاملاً پوشیده از پر و دمی بسیار شبیه به گوه (که دلیل نام‌گذاری آن است).
کرکس هیمالیا
کرکس هیمالیا یک کرکس غول‌پیکر قدیمی در جهان است که تبار آن به کرکس‌های گریفن (دال) اروپایی بر می‌شود. این گونه، که یکی از بزرگترین کرکس‌ها و شکارچیان واقعی است، بیشار در مناطق مرتفع‌تر هیمالیا، پامیر، قزاقستان و در محدوده‌های شمال شرقی فلات تبت یافت می‌شود در حالی که تنوع نژادی آن در افغانستان و محدوده‌های جنوبی بوتان وجود دارد.
عقاب طلایی
عقاب طلایی، یکی از شناخته‌شده‌ترین و پرتعدادترین پرندگان شکاری در نیمکره‌ شمالی، شکارچی عظیم‌الجثه‌ای است که گستره‌ بال‌های آن به ۲.۳۴متر می‌رسد. به مدت قرن‌ها، این گونه یکی از پرنده‌هایی بود که در بازی شکار با پرنده‌های شکاری از آن استفاده بسیاری می‌شد و از نژاد فرعی اوراسیایی آن برای شکار و کشتن طعمه‌هایی به بزرگی گرگ‌های خاکستری استفاده می‌شده است. به خاطر قدرت‌های شکار فوق‌العاده‌اش، در بعضی از فرهنگ‌های قبیله‌ای از این پرنده با احترام بسیار زیادی یاد می‌شود.
شاه بوف
از شاه‌بوف اوراسیایی با گستره‌ بالی به اندازه‌ ۱۹۰سانتیمتر گاهی به عنوان بزرگ‌ترین جغد (بوف) جهان یاد می‌شود. در چندین سکونتگاه یافت می‌شود؛ اما اکثراً در مناطق کوهستانی، جنگل‌های مخروطی و جلگه‌های وسیع بی‌درخت (استپ‌ها) زندگی می‌کند. این جغد یک شکارچی شب است و گونه‌های مختلفی را طعمه‌ خود قرار می‌دهد که بیشتر از همه پستانداران کوچک هستند؛ اما پرندگان دیگر، خزندگان، دوزیستان، ماهی‌ها، حشرات بزرگ و سایر انواع بی‌مهرگان را نیز در بر می‌گیرد.
عقاب‌ هارپی
عقاب‌ هارپی که با نام عقاب‌هارپی امریکایی نیز شناخته می‌شود، بزرگترین و نیرومندترین شکارچی در امریکا و یکی از بزرگترین گونه‌های بازمانده‌ در جهان است. نابودی زیستگاه طبیعی آن باعث شده‌ است از بسیاری قسمت‌ها که سابقاً قلمرو آن به حساب می‌رفت (بیشتر امریکای مرکزی)‌ ناپدید شود؛ اما خوشبختانه، این پرنده‌ حیرت‌انگیز همچنان بقای خود را حفظ کرده است.
هما یا مرغ استخوان‌خوار (کرکس ریش‌دار)
مرغ استخوان‌‌خوار که در مناطق کوهستانی اروپا تا بخش‌های وسیعی از آسیا و افریقا یافت می‌شود، پرنده‌ شکاری بزرگی است که گستره‌ بال‌های آن تا ۲.۸۳متر می‌رسد. این پرنده را می‌توان از روی بال‌های بلند و باریک غیرعادی و دم گوه‌مانندش شناسایی کرد. کرکس ریش‌دار لاشخوری با اسید معده‌ بسیار قدرتمند است (که برآورد می‌شود pH برابر با ۱ داشته باشد)، که قادر است حتی استخوان‌های بزرگ را نیز هضم کند.
عقاب فیلیپینی
عقاب فیلیپینی، که با عنوان عقاب میمون‌خوار نیز شناخته می‌شود، از لحاظ طول و سطح بال بزرگ‌ترین عقاب جهان به حساب می‌آید. اعلام شده است که عقاب فیلیپینی یکی از نادرترین و نیرومندترین پرندگان جهان است. این پرنده به شدت در خطر انقراض است، بیشتر به خاطر کمبود گسترده‌ زیستگاه به خاطر جنگل‌‌زدایی‌های صورت گرفته. خوشبختانه، دولت فیلیپین تلاش‌هایی در راستای نجات این گونه انجام داده است، به نحوی که امروزه کشتن یک عقاب فیلیپینی تا ۱۲سال زندانی دارد.
عقاب جنگی
عقاب جنگی که در زیستگاه‌های باز و نیمه‌باز حوالی ساهارا در افریقا یافت می‌شود، عقاب بسیار بزرگی است با طولی به اندازه‌ ۹۶سانتیمتر، وزنی برابر با ۶.۲کیلوگرم و گستره‌ بالی تا حدود ۲۶۰سانتیمتر. عقاب جنگی که از هر چیزی از پرندگان دیگر گرفته تا مارمولک‌ها و حتی مارهای بزرگ و خطرناکی مانند مامبای سیاه تغذیه می‌کند، یکی از نیرومندترین شکارچیان پرندگان است.
بوف‌ ماهی‌خوار بلاکیستون
بوف ‌ماهی‌خوار بلاکیستون که از روی نام طبیعت‌شناس انگلیسی توماس بلاکیستون که این گونه از جغدها را در ۱۸۸۳ در ژاپن کشف کرد نامگذاری شد، جغدی بزرگ است که در مناطق ساحلی آسیای شرقی و روسیه به شکار ماهی می‌پردازد. بوف ‌ماهی‌خوار بلاکیستون، با گستره‌ بالی به اندازه‌ ۱۹۰سانتیمتر اغلب بزرگ‌ترین جغد جهان (حداقل از لحاظ طول بال‌ها) به حساب آورده می‌شود.
عقاب دریایی استلر
عقاب دریایی استلر پرنده‌ شکاری بزرگی در نواحی ساحلی شمال شرقی آسیا است. این پرنده، که از مشخصه‌های آن داشتن منقار بسیار بزرگ زردرنگ است، بیشتر از ماهی‌ها و پرندگان آبی تغذیه می‌کن. طعمه‌ مورد علاقه‌ آن سالمون و قزل‌‌‌آلا است. به طور متوسط، این پرنده سنگین‌ترین عقاب جهان است و بعضی از گونه‌های آن وزنی بیش از ۹کیلوگرم دارند.
کرکس غبغب‌دار
کرکس غبغب‌دار، که با نام کرکس نوبانی هم شناخته می‌شود، یکی از کرکس‌های دنیای قدیم است که در بین بلندترین و بزرگ‌ترین کرکس‌های جهان جای می‌گیرد. کرکس غبغب‌‌دار یک پرنده‌ لاشه‌خوار است که اکثراً از لاشه‌های حیوانات تغذیه می‌کند. این پرنده‌ها آنقدر قدرتمند و جسور هستند که اگر ادعای تملک لاشه‌ای را بکند، کرکس‌های دیگر معمولاً عقب‌نشینی می‌کنند و او را با آن لاشه تنها می‌گذارند.
رخ‌کرکس کالیفرنیا
رخ‌کرکس کالیفرنیا، با وزنی تا حدود ۱۲کیلوگرم، بزرگ‌ترین پرنده سرزمین امریکای شمالی و یکی از بزرگ‌ترین شکارچیان جهان به شمار می‌رود. این رخ‌کرکس در ۱۹۸۷ در حیات وحش منقرض شد؛ اما گونه‌هایی از آن در بخش‌هایی از آریزونا، یوتا و کالیفرنیا تکثیر شده‌اند. رخ‌کرکس برای گروه‌های بسیاری از امریکایی‌های بومی کالیفرنیا پرنده‌‌ای بااهمیت است و نقش مهمی در اسطوره‌های سنتی آن‌ها ایفا می‌کند.
عقاب دریایی دم‌سفید
عقاب دم‌سفید که با نام‌های متعددی مانند عقاب دریایی، عقاب دریایی خاکستری و… نیز شناخته می‌شود، پرنده‌ شکاری بسیار بزرگی است، اندازه‌ طول آن تا ۹۴سانتیمتر می‌رسد و طول گستره‌ بال‌هایش بالغ بر ۲.۴۵متر است. عقاب دم‌سفید، که یک شکارچی کارکشته و همچنین لاشه‌خواری فرصت‌طلب است، خویشاوند نزدیک عقاب سرسفید به شمار می‌رود و نقش بوم‌شناختی آن در اوراسیا مشابه نقش بوم‌شناختی عقاب سرسفید در امریکای شمالی است.
کرکس (دال)‌ سیاه
کرکس سیاه که به آن دال سیاه، کرکس راهبه یا کرکس سیاه اوراسیایی نیز می‌گویند، یک پرنده‌ شکاری بزرگ است که در قسمت‌های بسیاری از اوراسیا پخش شده است. کرکس سیاه، با بیشینه‌ اندازه‌ ۱۴کیلوگرم وزن، ۱.۲متر طول و ۳.۱متر طول بال‌ها، گاهی بزرگ‌ترین پرنده‌ شکاری واقعی جهان به حساب آورده می‌شود.
کرکس پشت سفید
کرکس پشت سفید که رابطه‌ نزدیکی با کرکس گریفن اروپایی دارد، کرکسی عادی است و فقط روی سر و گردنش پرهای ریزی دارد، بال‌هایش بسیار عریض هستند و طول پرهای دمش کوتاه است. وزن این پرنده ۷.۲کیلوگرم است؛ تا حدود ۱متر طول دارد و گستره‌ بال‌هایش تا ۲.۲۵متر می‌رسد. کرکس پشت سفید یک لاشه‌خوار است که اکثراً از لاشه‌ سایر حیوانات تغذیه می‌کند، اما از سکونتگاه‌های انسان‌ها نیز یک سری چیزها برمی‌دارند.
عقاب ورُو
عقاب ورو که بومی مناطق تپه‌ای و کوهستانی افریقا، شبه‌جزیره‌ عربستان و جنوب خاورمیانه است، عقاب بسیار بزرگی است. اندازه‌ آن تا ۹۶سانتیمتر می‌رسد. جنس ماده‌ آن‌ها می‌تواند تا ۷کیلوگرم وزن داشته باشد. این پرنده یکی از ماهرترین شکارچیان جهان است که در طول تاریخ همواره از طعمه‌ مورد علاقه‌ خود، یعنی خرگوش کوهی صخره تغذیه کرده‌ است.
جغد خاکستر پوش
جغد خاکسترپوش که با نام‌های بسیار دیگر مانند شبه‌شمال، بوف خاکستری، جغد خیالی، جغد لاپلند، جغد آراسته نیز شناخته می‌شود، یک جغد بسیار بزرگ است که بر اساس مستندات، بزرگ‌ترین گونه‌ جغد جهان به لحاظ طول اندام (می‌تواند تا ۸۴سانتیمتر باشد) است. به نظر می‌رسد جغد خاکستری‌پوش بسیار بزرگ و قوی باشد؛ اما گول ظاهرش را نخورید، چون این پرنده با پرهای سبک و کرکی بسیار زیادی پوشیده شده است و به طور متوسط فقط ۱.۲۹۰گرم وزن دارد!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی