[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۱
  • دوره جدید

۹۵درصد نهاده‌های قارچ خوراکی در داخل تأمین می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، قارچ خوراکی و گیاهان دارویی معاونت امور باغبانی گفت: ۹۵درصد نهاده‌های مربوط به قارچ خوراکی در داخل کشور تأمین می‌شود.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، قارچ خوراکی و گیاهان دارویی معاونت امور باغبانی در یک نشست مطبوعاتی در دزفول درباره تأمین نهاده‌ها اظهار کرد: تنها بخش کوچکی از خاک پوششی و بذر قارچ از طریق واردات تأمین می‌شود که در راستای حمایت از تولیدکنندگان، این دو نهاده به ترتیب در اولویت دو و یک تخصیص ارز قرار گرفته است.
تقوی افزود: برای سال ۹۷ نزدیک به ۹میلیون لیتر بذر تجاری قارچ مورد نیاز بخش تولید پیش‌بینی شده که تنها ۵درصد این مقدار نیاز به واردات دارد که به آن ارز ۴۲۰۰تومانی اختصاص می‌یابد.
وی در عین حال اظهار داشت: خاک پوششی یکی از موضوعاتی است که بخش تحقیقات به زودی راهکارهایی برای تأمین آن ارائه خواهد داد.
تقوی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی واحد تحقیقات قارچ کشور گفت: تحقیقات یک راهبرد اصلی و زیرساخت نرم‌افزاری است و برای تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی باید به تحقیق، آموزش و ترویج در حوزه‌های تولید به ویژه در حوزه قارچ خوراکی توجه شود.
وی در ادامه از پیگیری موضوع استمهال وام بانکی تولیدکنندگان قارچ خوراکی خبر داد و اذعان داشت: امسال در پی انتشار خبر مسمومیت برخی از مصرف‌کنندگان بر اثر استفاده از قارچ‌های خودروی سمی، تولیدکنندگان مجاز این محصول دچار خسارت شدند و از این‌رو ما برای کمک به آن‌ها، استمهال وام بانکی را پیگیری می‌کنیم.
مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، قارچ خوراکی و گیاهان دارویی معاونت امور باغبانی بار دیگر به راه‌اندازی شبکه مویرگی قارچ خوراکی برای دسترسی آسان و مطمئن به این محصول اشاره و تصریح کرد: مقدمات راه‌اندازی این شبکه در شهرستان شهریار فراهم شده و علاوه بر آن، برخی از شرکت‌ها و واحدهایی که در ایجاد فروشگاه‌های مجازی فعال هستند، شناسایی شده‌اند و به زودی نخستین مجموعه در این حوزه برای دسترسی آسان به قارچ ورود پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی از اهداف برنامه ششم توسعه است، اظهار داشت: سرانه مصرف این محصول در ایران به‌ازای هر نفر سالانه یک تا ۱.۲کیلوگرم است که نشان می‌دهد ما با سرانه مصرف اروپا بیش از ۳کیلوگرم و با دنیا یک کیلوگرم فاصله داریم و از این رو، طی برنامه ششم قصد داریم این فاصله را از طریق اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و تنوع‌بخشی به این محصول کاهش دهیم.
تقوی، تولید قارچ خوراکی را یکی از راهکارها برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع به منظور تأمین امنیت غذایی دانست و گفت: تولید در حوزه قارچ خوراکی در عین حال نسخه مناسبی برای جلب سرمایه‌های سرگردان و سوق دادن این سرمایه‌ها از حوزه ارز و سکه به بخش تولید است.
وی افزود: برای ایجاد یک واحد تولیدی ۲۰۰تنی قارچ بالای ۲میلیارد تومان سرمایه نیاز است که می‌تواند به اشتغال مستقیم و غیرمستقیم، جذب سرمایه در حوزه‌های بسته‌بندی، فرآوری و صادرات کمک کند.
در این نشست، رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی ایران با بیان اینکه تغییر نرخ ارز موجب شده شرایط رقابتی برای تولیدکنندگان این محصول در بازار جهانی فراهم شود، گفت: در حال حاضر ۶۰درصد کل قارچ صادراتی به عراق صورت می‌گیرد و بزرگ‌ترین صادر کننده این محصول به عراق در دزفول فعالیت می‌کند.
محمدحسن افشار از صادرات یک محموله قارچ خوراکی به فرانسه به عنوان الگوی صادراتی خبر داد و ابراز امیدواری کرد امسال ایران در بازار قارچ فرانسه حضور پررنگ‌تری داشته باشد.
وی افزود: در حال حاضر، ایران به تمام کشورهای همسایه به جز ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس، قارچ صادر می‌کند.
افشار بر افزایش ماندگاری قارچ از طریق تحقیقات تأکید و تصریح کرد: مدت ماندگاری این محصول در ایران هفت روز و در اروپا ۱۰روز است و اگر بتوانیم از طریق راهکارهای تحقیقاتی ماندگاری قارچ تولید کشور را به ده روز افزایش دهیم، بازار روسیه را به دست خواهیم گرفت.
وی با اشاره به نیاز ۴۲۸هزار تنی روسیه به قارچ در سال ۲۰۱۶ اظهار داشت: صادرات ما به روسیه در حال حاضر به ۱۰هزار تن هم نمی‌رسد و این در حالی است که سالانه بیش از ۱۳۲هزار تن قارچ در کشور تولید می‌شود.
افشار پیش‌بینی کرد در صورت افزایش ماندگاری قارچ، ایران بتواند سالانه ۴۰ تا ۵۰هزار تن از این محصول را روانه بازار روسیه کند.
وی در همین حال خواستار غنی‌سازی و افزایش کیفیت کمپوست به عنوان بستر تولید قارچ از سوی بخش تحقیقات شد و گفت: با شروع گرما، کیفیت کمپوست‌ها به علت تغییر چگالی هوا و نرسیدن اکسیژن، کاهش می‌یابد که همین امر در مواردی تا ۵۰درصد راندمان تولید را کاهش می‌دهد.
رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی ایران افزود: در زمستان با ۲۵۰هزار تن کمپوست مصرفی ۷۰هزار تن و در فصل تابستان با همین میزان کمپوست حدود ۴۰هزار تن قارچ تولید می‌شود که با احتساب قیمت ۱۰هزار تومانی بابت هر کیلوگرم از این محصول، این کاهش راندمان تولید، خسارت ۳۰۰میلیارد تومانی به تولیدکنندگان وارد می‌کند.
وی ادامه داد: هر واحد تولید قارچ، یک بخش تحقیقات و توسعه دارد؛ اما این بخش در حدی نیست که بتواند تمام مسائل و مشکلات مربوط به این محصول را حل کند.
افشار، آفات و بیماری‌های قارچ را از دیگر عوامل خسارت‌زا به بخش تولید دانست و اظهار داشت: آفاتی مانند کنه، نماتد و انواع مگس نیز در فصل تابستان ۳۰درصد راندمان تولید را کاهش می‌دهد و اگر بخش تحقیقات در این زمینه به ما کمک کند، تأثیر زیادی در کمیت و کیفیت تولید خواهد داشت.
وی درباره اشتغال‌زایی تولید قارچ در کشور نیز تصریح کرد: در این حوزه ۴۰هزار نفر به طور مستقیم و ۴۰۰هزار نفر به طور غیرمستقیم از جمله در تهیه مواد اولیه و شبکه توزیع اشتغال دارند.
افشار میزان قارچ تولیدی استان خوزستان را حدود ۶هزار و ۳۰۰تن در سال عنوان کرد.
در این نشست، رئیس هیئت مدیره شرکت جلگه دز به عنوان بزرگ‌ترین زنجیره تولید قارچ در خوزستان نیز میزان تولید این شرکت را ۴۶۰۰تن عنوان کرد و گفت: ما هم‌زمان با توسعه فارم یک و دو، سایت تولید کمپوست را هم توسعه داده‌ایم.
غلامعلی اسلامی‌زاده افزود: در راستای راه‌اندازی فارم ۳ ماشین‌آلات مورد نیاز برای تولید قارچ را از هلند وارد و آن را بومی‌سازی کردیم و به این ترتیب توانستیم فارم یک و دو را نیز نوسازی کنیم.
وی افزود: هم‌اکنون با استفاده از کمپوست تولیدی فاز ۳ و تغییر برخی شیوه‌ها توانستیم ۱۵روز دوره پرورش قارچ را کوتاه کنیم و در هر سال سه دوره کشت بیشتر انجام دهیم که نشان دهنده افزایش بهره‌وری است. اسلامی‌زاده به تأثیر تغییرات نرخ ارز بر هزینه تولید اشاره کرد و اذعان داشت: هزینه تولید این محصول نسبت به شش ماه گذشته افزایش زیادی داشته است.
وی گفت: با آنکه بخش عمده نهاده‌های مربوط به تولید قارچ مانند کلش و خاک پوششی، تولید در داخل تأمین می‌شود، اما در برخی موارد تا صددرصد افزایش قیمت داشته‌اند.
اسلامی‌زاده خواستار حمایت دولت از تولیدکنندگان قارچ کشور شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی