[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

ایجاد ۱۰۰هزار شغل در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان برنامه ششم، روزنامه شیراز نوین

عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران گفت: در صورت رفع موانع و احداث 5هزار مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر طبق برنامه ششم، میزان اشتغال به 100هزار شغل خواهد رسید. از این رو، اگر از دیدگاه توسعه پایدار به مصالح کشور نگاه کنیم، تجدیدپذیرها نقش مهمی در آن بر عهده خواهند داشت.
به گزارش ایلنا، محمدامین زنگنه، عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران در نشست تخصصی آب و انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: کشور ایران با وجود منابع فراوان باد و خورشید، به راحتی پتانسیل ایجاد500هزار شغل در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر را دارد. در واقع می‌توان گفت انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند موتور اشتغال و توسعه در ایران باشد و نکته قابل توجه آن است که اشتغالی که از طریق تجدیدپذیرها ایجاد می‌شود، بدون نیاز به آب است. همچنین این ایجاد اشتغال می‌تواند در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته باشد.
عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ایجاد اشتغال قابل توجه تجدیدپذیرها در سایر کشورها اظهار کرد: برای مثال در آلمان حدود 400هزار نفر در زمینه انرژی تجدیدپذیر مشغول به کار هستند؛ در حالی که کل صنعت خودروسازی به عنوان مهم‌ترین صنعت آلمان شناخته می‌شود، 700هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
وی افزود: در حال حاضر حداقل 20هزار شغل از طریق ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران به وجود آمده است. در صورت رفع موانع و احداث 5هزار مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر طبق برنامه ششم، میزان اشتغال به 100هزار شغل خواهد رسید. از این رو، اگر از دیدگاه توسعه پایدار به مصالح کشور نگاه کنیم، تجدیدپذیرها نقش مهمی در آن بر عهده خواهند داشت.
زنگنه با اشاره به اثرات بحران آب در کشور بیان کرد: نقشه خشکسالی و تنش آبی استان اصفهان حاکی از آن است که بسیاری از نیروگاه‌های کشور که از جمله صنایع آب‌بر به شمار می‌آیند، در دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی (مناطق قرمز و زرد موجود در نقشه) احداث شده‌اند. طبق تعریف دشت‌های ممنوعه بحرانی، به هیچ عنوان حق استفاده و برداشت از منابع آبی این مناطق وجود ندارند.
وی افزود: حدود 50 تا 60درصد استان اصفهان تحت تأثیر خشکسالی از نوع ممنوعه و بحرانی است. مشکل آب اصفهان به حدی است که در خاموشی به وجود آمده در تابستان امسال، یکی از نیروگاه‌های اصفهان به دلیل مشکل آب وارد مدار نشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی