[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

روستاها منفعل شده‌اند ، روزنامه شیراز نوین

برای ارتقای زندگی روستاییان باید به سمت تغییر و تحول در تفکر آنان جهت افزایش درآمدزایی برویم تا نگاه موجود برای جذب پول از سوی دولت از بین برود اگرچه این مهم در گام اول سخت است اما باید اجرایی شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، سید کمال پاک فطرت در بازدید از شهرستان استهبان و دیدار با فرماندار و تعدادی از دهیاران این شهرستان با تأکید بر تغییر رویه روستاها پیرامون درآمد زایی گفت: متأسفانه امروز در ۷۰درصد روستاها زندگی اهالی به کمک یارانه پرداختی امکان پذیر شده است که این موضوع نشان می‌دهد تاکنون برنامه ریزی خاصی برای اشتغال در روستاها نداشتیم. مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری فارس با تأکید بر اهمیت مقوله اشتغال گفت: تا زمانی که مسئله تعاونی دهیاران حل نشده و این تعاونی‌ها در سطح استان فعال نشوند بخش عمده‌ای از سود محصولات تولیدی در جیب واسطه‌ها و افرادی خارج از روستا و مجموعه دهیاری‌ها می‌رود. وی افزود: مهمترین اولویت ما راه‌اندازی هدفمند و منسجم تعاونی دهیاران است و به جد پیگیر اجرایی شدن آن هستیم چرا که تا تعاونی‌ها راه نیفتند بار ما روی زمین خواهد ماند. پاک فطرت تأکید کرد: باید ضمن راه اندازی این تعاونی‌ها آنها را به روز نگه داشت در همین زمینه به هر تعاونی که طرحی اقتصادی داشته باشد یک میلیارد و نیم تسهیلات کم بهره میدهیم.
پاک فطرت همچنین با انتقاد از دیدگاه اشتغالی به پست دهیاری گفت: دهیار پاره وقت نمی‌تواند برای روستا منشأ تحول و دگرگونی باشد و دفتر امور روستایی با رصد این موارد افرادی که توان خدمت و وقت گذاشتن برای روستاها را ندارند کنار خواهد گذاشت زیرا امروز به دهیاری نیاز داریم که نه از روی اشتغال بلکه با عشق به روستاییان حاضر باشد تا این مسئولیت را قبول کند. وی همچنین از شوراهای روستایی در استان خواست تا با خودداری از انتخاب قومیتی و رابطه ای دهیاران به دنبال تعیین ملاک و معیارهای کاربدی در این زمینه باشند و افزد: هر کس که برای روستاییان وقت نگذارد و بخواهد وقتش را جیره بندی کند خائن است.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری حل معضل آب در روستاها را نیازمند تقویت و گسترش فرهنگ سازی در روستاها از سوی دهیاران دانست و افزود: امروز نیمی ‌از روستاهای فارس به دلیل عدم توجه و گسترش خشکسالی خالی از سکنه هستند در حالی که اگر فرهنگسازی لازم توسط دهیاران انجام گرفته بود امروز شاهد بحران فراگیر آب در استان نبودیم. پاک فطرت دهیاران را افرادی متفاوت با سایر اهالی روستایی دانست و گفت: این تفاوتی که خود دهیوران نیز آن را پذیرفته اند در چنین جاهایی می‌باید نمود پیدا کند.
پاک فطرت در ادامه بر گسترش برنامه‌های اقتصادی مطابق با وضعیت هر روستا تأکید کرد و گفت: درب اتاق من به روی هر کسی که فکر اقتصادی دارد باز است. وی با توضیح این که کار اقتصادی تنها احداث کارخانه نیست خاطرنشان کرد: توسعه گردشگری، کارهایی همچون توسعه کشت گلخانه‌ای و پرورش حیواناتی همچون زالو و مشاغل خرد خانگی زیرمجموعه کارهای اقتصادی محسوب می‌شوند. وی افزود: در برخی روستاها میتوان به صورت پایلوت کار کرد و بعد کار را به  تمام روستاها توسعه داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی