[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۵
  • دوره جدید

لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال به مجلس ارائه می‌شود، روزنامه شیراز نوین

وزیر آموزش و پرورش گفت: لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان در ۶ماده آماده ارائه به مجلس است و پیش از پایان سال به مجلس ارائه می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، حسن کامران نماینده اصفهان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ‌در طرح سؤال خود از محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش درباره نظام رتبه بندی معلمان، گفت: رتبه‌بندی معلمان داستانی شده که چندین سال است دولت‌ها مطرح می‌کنند و معلمان از حرف‌های بی‌عمل خسته شده‌اند.
وی ادامه داد: همه شعار می‌دهیم که جایگاه معلمان ویژه است اما متأسفانه هنوز دولت لایحه رتبه بندی معلمان را به مجلس ارائه نکرده است.
نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: در بودجه امسال حد و حدود در نظر گرفته شده برای نظام رتبه بندی معلمان مشخص نیست و مسئولان وزارت آموزش و پرورش اعتبارات متفاوتی را برای این موضوع می‌گویند و مشخص است که حساب و کتاب دقیقی ندارند.
کامران تأکید کرد: وظیفه آموزش و پرورش، تربیت نسل است اما آموزش و پرورش متأسفانه نتوانسته کادر سازی کند و ما باید جایگاه معلمان را حفظ کنیم.
در ادامه جلسه، محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در مقام پاسخگویی قرار گرفت و اظهارداشت: پیگیری‌های نمایندگان درباره نظام رتبه بندی معلمان در حصول نتایج در این زمینه بسیار تأثیرگذار بوده است و پس از ۵ سال از مطرح شدن این موضوع، امروز به مرحله عملیاتی شدن و آغاز رتبه بندی معلمان نزدیک می‌شویم.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین آثار رتبه‌بندی معلمان، ارتقای کیفی نظام آموزش و پرورش و توانمندی‌های نیروی انسانی در این وزارتخانه است،گفت: این مسئله می‌تواند زمینه و فضای مناسبی را برای ارتقای کیفیت کاری نیروهای انسانی آموزش و پرورش فراهم کند.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: پس از آنکه لایحه رتبه بندی معلمان به دولت ارسال شد، با عنایت رئیس جمهور و همکاری سازمان برنامه و بودجه، امروز در بودجه ۹۸ ردیف مستقلی به آن اختصاص یافته است که گام مهمی‌ است.
بطحایی اضافه کرد: امیدواریم نمایندگان این ردیف بودجه را غنی تر و پربارتر کنند و در حال حاضر لایحه رتبه بندی معلمان در حال بررسی در کارگروه‌های هیئت دولت است و جلسه ای هم برای بررسی کلیات آن با حضور رئیس جمهور برگزار شد.
وی گفت: با درج ردیف اختصاصی در لایحه بودجه ۹۸ برای نظام رتبه‌بندی معلمان، عملا اجرای رتبه بندی آغاز شده است و امیدواریم در سال ۹۸ مراحل اجرایی و عملیاتی آن شروع شود و نظام آموزش و پرورش و معلمان از ماحصل آن بهره‌مند شوند.
وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه هیچکس نیست که به نقش و جایگاه معلمان در ساختن آینده کشور واقف نباشد، گفت: معلمی ‌که رضایت شغلی یا شایستگی‌های کافی نداشته باشد، حتماً آینده کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌در‌هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت و باید عملکرد آنان ارتقا پیدا کند.
وی افزود: براساس مفاد قانون برنامه ششم توسعه، لایحه رتبه‌بندی معلمان تهیه و تنظیم شده و در کانون‌های مختلف هم مورد بررسی قرار گرفته است.
بطحایی با بابیان اینکه شرایط فعلی اقتصادی کشور و نگرانی‌هایی که برای درآمدهای سال ۹۸ کشور وجود دارد، باعث شد که تهیه لایحه رتبه‌بندی معلمان مورد مناقشه فراوان قرار گیرد، گفت: اما با عنایات رئیس جمهور و معاون اول وی در دستور کار دولت قرار گرفت و در ۶ ماده آماده ارائه به مجلس است و قطعا تا پایان سال ۹۷ این لایحه تقدیم مجلس خواهد شد و البته سعی ما این است که نهایتاً تا سه هفته آینده به مجلس ارائه شود.
وی افزود: برای آنکه خیال دولت راحت شود از اینکه تأخیر افتادن در این لایحه لطمه‌ای به اجرای آن نزند، در لایحه بودجه در ردیف مستقلی برای آن اعتبار پیش بینی شد و امیدواریم که گام بلندی برای ارتقای نظام آموزش و پرورش برداشته شود.
وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین آثار نظام رتبه‌بندی معلمان، بهبود نظام پرداخت فرهنگیان است،گفت: البته این مسئله صرفاً منجر به افزایش حقوق معلمان نمی‌شود، بلکه اجرای آن، ارتقای تعهد کاری و شایستگی‌های معلمان را هم در برخواهد داشت به گونه‌ای که کسانی که برای ارتقای شایستگی خود تلاش کنند، نسبت به فرد مشابه خود از نظام پرداخت بیشتری برخوردار خواهند شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی