[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۲
  • دوره جدید

تدابیر وزارت علوم برای حل مشکل بیکاری دانش‌آموختگان، روزنامه شیراز نوین

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدابیر این وزارتخانه برای حل مشکل بیکاری دانش‌آموختگان را تشریح کرد.
مجتبی شریعتی نیاسر (معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا وی در‌خصوص این‌که چند درصد جامعه مهندسین کشور شغل متناسب با رشته دارند و چند درصد بیکار هستند گفت: بیکاری عمومى در کشور بر اساس اطلاعاتی که مرکز آمار داده است، ۱۲ تا ۱۲.۵ درصد است، ولی بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها متناسب با رشته و مقطع تحصیلی‌شان بین ۱۷ تا ۴۰‌درصد است، البته مرکز آمار نیز به آمار ۴۰.۵‌درصدی بیکاری تحصیل کرده اشاره کرده‌است.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این‌باره افزود: ما قائل به این هستیم که بیکاری دانش‌آموختگان به نسبت رشته و مقطع تحصیلی‌شان می‎تواند متفاوت باشد، بنابراین گزارش شده است که به‌طور کل این آمار ۱۷ تا ۴۰‌درصد است.
شریعتی نیاسر درباره طرح ارتقای مهارت برای حل مشکل بیکاری دانش‌آموختگان گفت: وزارت علوم در‌خصوص این موضع تدابیری با‌عنوان ساماندهی آموزشی در پیش گرفته تا بتواند مسئله را حل کند، مثل طرح مهارت افزایی و توان اشتغال‌پذیری که از جمله اقدامات هستند. امیدواریم با این تدابیری که در ساماندهی درنظر گرفته‌ایم بتوانیم تا حدی وضع موجود را مرتفع کنیم.
وی اضافه کرد: طرح ارتقای مهارت‌افزایی، توان اشتغال‌پذیری که امسال توضیحات آن اعلام شده و همچنین از طرف دیگر نوع پذیرش در کنکور و... همه اینها اگر که در کنار هم قرار بگیرند یک مقداری وضعیت بیکاری دانش‌آموختگان تغییر خواهد کرد.
معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سؤال که چند درصد از مهندسان متناسب با نیاز جامعه تحصیل می‌کنند گفت: عدد دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اما من بر این باور هستم که چون رشد بی‌رویه‌ای را در دهه هشتاد داشتیم، عملاً بسیاری از ظرفیت‌های ما در واقع متناسب با نیاز بازار نبوده، ولی از دهه نود یا در واقع از سال‌۹۳ این وضعیت مهار شد و تصور من این است که انطباق با نیاز بازار در حال شکل‌گیری است.
وی در واکنش به درخواست یکی از اعضای کمیسیون آموزش مبنی بر بر لزوم نظارت بر نحوه هزینه کرد درآمدهای دانشگاه آزاد گفت: اساساً وزارت علوم به بحث درآمدزایی مؤسسات غیردولتی و خصوصی ورود جدی ندارد و این مسئله موضوعیتی هم برای ما ندارد، چون بحث خصوصی بودن آن مرکز است.
شریعتی نیاسر در‌خصوص این‌که حسابرسی‌ها در هیئت امنا دانشگاه انجام می‌شود گفت: دانشگاه آزاد خود هیئت امنا دارد و درآمدهایش در قالب هیئت امنا حسابرسی و مسائل مالی در آنجا رسیدگی می‌شود. خیلی از مراکز غیرانتفاعی ما ممکن است درآمدزایی داشته باشند، اما این درآمدزایی‌ها همه در هیئت امنای خودشان بررسی می‌شود و اگر تخلفی هم صورت بگیرد بالاخره باید هیئت امنا پاسخگو باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی