[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۱
  • دوره جدید

تقویت روابط فرهنگی شیراز و کرمان، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
روز گذشته، به همت سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری و با کمک سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری شیراز، بزرگداشت خواجوی کرمانی، شاعر بزرگ قرن هفتم، با حضور مدیران شهری کرمان و شیراز، اعضای شورای شهر و تعدادی از مدیران استانی در محل آرامگاه این شاعر اندیشمند برگزار شد. در این مراسم که با سخنرانی تعدادی از مقام‌ها و اساتید حوزه فرهنگ و ادب همراه بود، زندگی این شاعر بزرگ کرمانی و تأثیر وی بر حوزه حکمت و عرفان، روابط فرهنگی دو شهر شیراز و کرمان بررسی شد. 
فارس و کرمان اشتراکات فرهنگی زیادی دارند
محمد صادق بصیری، معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس، در سخنان خود وجود اشتراک‌های بسیار میان مکتب‌های فارس و کرمان را موجب رشد شاعر بزرگی همچون خواجوی کرمانی بیان کرد و گفت: حکمت و فلسفه وجود، رشد حکمت نظر و منتهی شدن آن به علم اخلاق و موضع‌گیری علیه صوفیان ریاکار و استفاده از مضامین ریاستیزانه، از جمله اشتراکات میان مکاتب فارس و کرمان بوده که خواجوی کرمانی نیز به خوبی در آثار خود به آن‌ها پرداخته است. این استاد دانشگاه، یکی از نکات برجسته آثار خواجوی کرمانی را معرفی اهل بیت علیهم السلام به عنوان پارسایان واقعی دانست و گفت: تمام تلاش حکمایی همچون خواجوی کرمانی در تاریخ، در جهت برجسته کردن مکتب‌های انسان‌ساز فارس و کرمان بوده است.
تقویت روابط فرهنگی شیراز و کرمان 
شهردار کرمان، به عنوان دیگر سخنران این مراسم، بر اهمیت مفاخر و نخبگان هر سرزمین به عنوان سرمایه‌های اصلی آن تأکید کرد و با استقبال از پیشنهاد شهردار شیراز مبنی بر انعقاد تفاهم‌نامه فرهنگی میان دو شهر شیراز و کرمان گفت: وجه تمایز هر شهر، هویت فرهنگی آن است نه ساخت و ساز که با توسعه همکاری‌های فرهنگی می‌توان در راستای تثبیت و توسعه این هویت اقدام‌های مناسبی انجام داد. سید مهران عالم‌زاده، به ظرفیت‌های مشترک فرهنگی شیراز و کرمان اشاره کرد و گفت: به دنبال تفاهمی با شهرداری شیراز هستیم تا بتوانیم با افزایش مراودات دو شهر، نه تنها مراسم یادبود خواجوی کرمانی، بلکه آیین‌های بزرگداشت دو قله رفیع ادبیات ایران حافظ و سعدی را هم‌زمان در هر دو شهر برگزار کنیم.
تساهل و تسامح شیرازی‌ها، خواجوی کرمانی را جذب کرد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز به عنوان دیگر سخنران این مراسم، بزرگداشت خواجوی کرمانی را فرصتی برای ادای دین به این شاعر بزرگ دانست و گفت: رونق ادبی و فرهنگی شیراز در آن دوران و تساهل و تسامح، موجود باعث شد این شاعر گران‌قدر این شهر را که در آن زمان مرکز ادب ایران بود، برای زندگی برگزیند. کوروش کمالی سروستانی، حضور عبید زاکانی و خواجوی کرمانی را هم‌ز‌مان با دوران جوانی و بالندگی حافظ در شیراز، نشان دهنده اهمیت این شهر دانست و گفت: اگرچه سعدی پیش از این بزرگان مکتب شیراز را بنیان نهاد؛ با این حال در همین دوران این مکتب به اوج پختگی خود رسید. کمالی سروستانی همچنین با ذکر خاطراتی از باستانی پاریزی، پژوهشگر معاصر در باب خواجوی کرمانی انتقال مزار این شاعر پس از دوران جنگ را یکی از خواسته‌های استاندار وقت کرمان ذکر کرد و گفت: با این حال، مردم شیراز خواجو را نگه داشتند و مقبره‌ای درخور این شخصیت بزرگ ادب ایران بنا کردند. وی اظهار امیدواری کرد برپایی روزهای فرهنگی این‌چنینی با گسترش روابط شیراز و کرمان بیشتر شود.
ادیبان، جای خالی حکام مغرور و ندانم‌کار را پر کردند
اما سیدحسین مرعشی، دبیر حزب کارگزاران سازندگی که پس از جنگ نیز استاندار کرمان بود، در این مراسم در سخنانی جایگاه حکما و ادیبان را در تاریخ ایران بسیار مهم برشمرد و گفت: اشتباه‌های حاکمان و سلاطین در مقاطع مختلف تاریخی، ایران را به نقطه فاجعه و اشغال توسط بیگانگان برده است. این اتفاق‌ها که در طول تاریخ هم بسیار تکرار شده به خاطر غرور، اشتباه‌های بسیار، ندانم‌کاری، بدرفتاری با مردم و ناراحت کردن آنان پیش آمده، در حالی که نخستین وظیفه یک حاکم، حفظ تمامیت ارضی مُلک و مملکت است. این فعال سیاسی ضربه خوردن‌های کشور از این ناحیه را یکی از زمینه‌های مهم برای تحقیق پژوهشگران دانست و گفت: در تاریخ همیشه کم‌کاری حاکمان را ادیبان و حکما با آثار خود جبران کرده و نخ تسبیح وحدت ملی شده‌اند. مرعشی ادامه داد: فضلا و حکما هرچه حکام و سلاطین در تاریخ بر باد دادند را جبران کردند و امیدواریم این فجایع دیگر در تاریخ تکرار نشود. دبیر حزب کارگزاران سازندگی در بخش دیگری از سخنان خود، با اظهار به اینکه به همراهی با اهالی شیراز افتخار می‌کنیم، گفت: شیرازیان میزبان تنها حکومت تمام‌ایرانی و یکی از حکومت‌های خوب ایران بودند، اگرچه از آن دفاع نکردند. وی در پایان با اشاره به دفاع قومیتی اخیر از سیدمحمدعلی افشانی، شهردار وقت تهران پس از اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گفت: در جایی به شوخی به برخی از اهالی محترم قوم لر گفتم چنانچه این دفاع را از شاهزاده زند انجام داده بودید نه قاجاریه، نه پهلوی و نه حتی جمهوری اسلامی به وجود نمی‌آمد.
شایان ذکر است در پایان این مراسم، از یادمان خواجوی کرمانی بهره‌برداری شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی