[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

تهیه نرم‌افزارهای جایابی بهینه سوئیچ و خطایاب در شبکه‌های توزیع، روزنامه شیراز نوین

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس ازتهیه نرم‌افزارهای جایابی بهینه سوئیچ و خطایاب در شبکه‌های توزیع، در شرکت توزیع نیروی برق استان فارس خبر داد.
حمیدرضا جلایر با اعلام این خبر گفت:  نرم افزارهای یاد شده در محیط نرم افزار DIGSILENT تهیه شده‌اند و با توجه به لینک بین نرم‌افزار DIGSILENT و نرم‌افزار GIS، کاربرد نرم‌افزار را متناسب با فعالیت‌های شرکت‌های توزیع کرده است. این مقام مسئول یادآور شد: این نرم‌افزارها به موردهای مطالعاتی بستگی ندارند و می‌توان از آنها در تمامی ‌فیدرها استفاده کرد.
جلایر در ادامه سخنان خود به برخی از ویژگی‌های نرم‌افراز‌های مذکور نیز پرداخت و بیان کرد:  ویژگی‌های نرم‌افزار‌های یادشده، وضعیت بهبود یافته‌ای از مقالات روز دنیاست که از آن جمله می‌توان به استفاده از توابع فنی و اقتصادی که در مورد جایابی بهینه سوئیچ مواردی از قبیل هزینه‌های خرید، نصب، تعمیر و نگهداری سوئیچ، هزینه‌های خسارت به مشترکین در صورت خروج از شبکه با در نظرگرفتن سه نوع بار، میزان رشد بار و نرخ تورم همگی در قالب تابع هدف جامع اقتصادی فرمول‌بندی شده است، اشاره کرد. معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، تعیین مدت زمان خروجی بارها برای زمان‌های سوئیچ‌زنی دستی و اتوماتیک و مدت زمان تعمیرات، تعیین حداکثر تعداد سوئیچ‌های دستی و اتوماتیک مجاز به نصب در شبکه به‌عنوان ورودی و انتخاب تعداد بهینه آنها که توسط پروسه بهینه‌سازی انجام می‌شود را از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار‌ها برشمرد و اظهار داشت: با تهیه این نرم‌افزار‌ها می‌توان نرخ رخداد خطا را برای کل شبکه متناسب با طول تکه فیدرها و یا برای هر تکه فیدر به صورت مجزا در نظر گرفت.  وی خاطر نشان کرد: همچنین برخی از ویژگی‌های این نرم افزار متناسب با نیاز‌های صنعت برق کشور در نظر گرفته شده است که از مهم‌ترین آنها می‌توانیم به در نظر گرفتن سوئیچ‌های موجود شبکه و معرفی نقاطی که امکان نصب سوئیچ ندارند اشاره کرد.
جلایر در بخش دیگر ی از سخنان خود با بیان اینکه نرم‌افزار جایابی بهینه سویچ در دو حالت آماده‌سازی و بهینه‌سازی قابلیت اجرا دارد: اضافه کرد: در حالت آماده‌سازی اطلاعات اولیه‌ای از شبکه در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و در حالت بهینه‌سازی مسئله حل شده و پاسخ‌ها با بیانی کاربردی در اختیار بهره‌بردار قرار می‌گیرد.
وی تأکید کرد: بی‌تردیداستفاده از الگوریتم‌های بهینه‌سازی، ترکیبی قدرتمند به منظور دستابی به پاسخ بهینه مناسب و عدم قرارگیری در بهینه‌های محلی خواهد بود. معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در ادامه به برخی از ویژگی‌های نرم‌افزار جایابی بهینه خطایاب اشاره و تصریح کرد:  استفاده از توابع هدف فنی و اقتصادی که مواردی مانند هزینه‌های ادوات خطایاب و خسارات وارده به مشترکین را در بر می‌گیرد، در نظر گرفتن زمان‌های آماده‌سازی تیم‌های عملیاتی رفع خاموشی، میانگین زمان رسیدن به محل خطا، میانگین زمان یافتن محل خطا در صورت مشخص شدن ناحیه خطادار از دیگر مزیت‌های مثبت این نرم‌افزار به شمار می‌رود. وی  فرمول‌بندی مسئله در فضای عدم قطعیت به منظور تطبیق بیشتر با واقعیت، در نظر گرفتن توابع هدفی که می‌تواند مسائل اقتصادی را در نظر بگیرد و یا جایابی را به منظور کاهش مدت زمان خروج سیستم مد نظر قرار دهد و ازسویی دیگر تشخیص مکان‌های خطایاب فعلی و مکان‌های با عدم قابلیت نصب بر روی شبکه را از دیگر  ویژگی‌های نرم‌افزارهای یاد شده دانست و اظهار داشت: از مهمترین مزیت‌های این نرم‌افزار‌ها ارتباط آنها با یکدیگر است به‌طوری که در گام اول نرم‌افزار جایابی بهینه سوئیچ اجرا می‌شود و در گام بعدی اطلاعات مربوط به نتایج این نرم‌افزار جهت پروسه جایابی خطایاب در اختیار نرم‌افزار دوم قرار می‌گیرد.جلایر، خاطرنشان کرد: همچنین، نرم‌افزارهای یادشده جهت آزمایش بر روی خطوط برق برخی شهرستان‌ها بکار گرفته شده و جهت تأیید نتایج، محل‌های نصب پیشنهادی مورد ارزیابی قرار گرفته و پس از تأیید از دیدگاه فنی اولیه، با نظر افراد خبره نیز تطبیق داده شده و صحت نتایج تأیید شده است. این مقام مسئول در خاتمه بیان کرد: بکارگیری این نرم‌افزارها نقش تأثیرگذاری در افزایش قابلیت اطمینان شبکه‌های توزیع برق، بهبود پایداری، افزایش تاب‌آوری شبکه‌های توزیع، خاموشی کمتر، ارتقای کیفیت و رضایت بیشتر خواهد داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی