[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

مرثیه‌ای برای تولید و اشتغال، روزنامه شیراز نوین

 در نشستی با حضور فعالان صنعتی سه تن از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ‌جمعی از مدیران استان و نیز مسئولان  سازمان بسیج کارگری و سپاه فجر فارس مسائل و مشکلات برخی از واحدهای صنعتی بررسی و رسیدگی شد.
در این نشست که با حضور رحیم زارع نماینده مردم شهرستان‌های آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی، سید علاءالدین خادم نماینده مردم شهرستان سپیدان در مجلس شورای اسلامی ‌و علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌و نیز با حضور احد فتوحی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، علی همتی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان و سهراب مختاری مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان،سرهنگ پاسدار قاسم علیپور معاون اجرایی سپاه فجر فارس و  سرهنگ پاسدار محمد علی حمیدی رئیس سازمان بسیج کارگری سپاه فجر فارس در مرکز خدمات کسب و کار و فناوری شهرک صنعتی بزرگ شیراز برگزار شد در خصوص مسائل و مشکلات تعدادی از واحدهای صنعتی بحث و تبادل نظر شد.
نماینده مردم سپدان در مجلس شورای اسلامی‌ گفت: رفع موانع و مشکلات بخش تولید و صنعت و تلاش در راستای ایجاد اشتغال از اولویت‌های نمایندگان است و در این زمینه نمایندگان تمام تلاش خود را انجام می‌دهند و دستگاه‌های اجرایی نیز در سطح ملی و استانی نیز موظف به حمایت از این بخش‌ها هستند.
سید علاءالدین خادم افزود: اگر مشکلات و موانع در سطح استان قابل چاره‌اندیشی و رفع باشد که باید با هماهنگی مجموعه مدیریتی استان پیگیری و رفع شود و چنانچه نیاز به اختیارات فرااستانی باشد نیز نمایندگان از ظرفیت‌های ملی برای رفع مشکلات استفاده و موضوع را تاحصول نتیجه در سطح وزارتخانه‌ها و نهادها پیگیری خواهندکردو ما این آمادگی را اعلام می‌کنیم.
وی با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها بخش زیادی از اختیارات را به مدیران استانی تفویض کرده اند گفت: بعنوان مثال در سازمانی نظیر محیط زیست تا90درصد اختیارات رییس سازمان به مدیرکل استان تفویض شده که می‌بایست از این اختیارات برای رفع مشکلات در خود استان نهایت استفاده صورت گیرد.
خادم در ادامه با اشاره به اینکه در زمینه بررسی و رفع برخی مشکلات نیاز است در سطوح وزیر یا معاون وزیر از مسئولان برای سفر به استان دعوت شود گفت: در این زمینه نیز آماده دعوت از مسئولان کشوری و برگزاری جلسات کارشناسی برای رفع مشکلات هستیم.
خادم با قدردانی از پیگیری‌های مجموعه بسیج کارگری سپاه فجر برای رفع مشکلات واحد‌های صنعتی گفت: استفاده از ظرفیت نیروی مردمی ‌بسیج در همه عرصه‌ها بویژه بخش تولید و صنعت موجب حرکت رو به تعالی و پیشرفت خواهد بود.
نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌نیز از آمادگی نمایندگان استان در مجلس برای پیگیری و رفع مشکلات در سطوح ملی خبر داد و گفت: نمایندگان هم در زمینه اصلاح قوانین و مقررات به نفع بخش تولید و اشتغال و هم در زمینه مذاکره با مسئولان در سطح ملی آماده همکاری با فعالان صنعتی در راستای توسعه و پیشرفت بخش تولید و صنعت استان هستند.
علی اکبری با اشاره به اینکه هم اینک مجلس درحال بررسی و تصویب بودجه سال آینده است و بودجه سال آینده انقباضی است گفت: بدون تردید، اطلاع یافتن نمایندگان از مشکلات می‌تواند در روند بررسی و تصویب بودجه و نیز گنجاندن برخی واژه‌ها بمنظور تسهیل در امور مؤثر باشد و در این زمینه سه نماینده استان فارس (نمایندگان آباده خرمبید و بوانات، کازرون و سپیدان) نیز عضو کمسیون تلفیق بودجه هستند که می‌توان از این ظرفیت نیز استفاده بهینه کرد و موضوع مهم در این زمینه اصلاح قوانین و مقررات متناسب با شرایط موجود درکشور است.
وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات مطرح شده از سوی فعالان صنعتی و تولیدی  مشکلات بانکی و تسهیلات را بزرگترین و مهمترین مشکل بخش تولید و اشتغال اعلام کرد و گفت: نحوه کارکرد و رفتار بانک‌ها از مهمترین مشغله‌ها و گرفتاری‌های نمایندگان مجلس است و 20درصد از امور و وقت نمایندگان را به خود اختصاص داده و این موضوع  بعنوان یک ابرچالش، در دستورکار مجلس مطرح است.
اکبری همچنین حفظ سرمایه‌های موجود در بخش صنعت و حفظ اشتغال و تولید را مقدم بر جذب سرمایه‌گذار جدید اعلام کرد و گفت: در این زمینه باید از تمام ظرفیت‌ها برای رفع مشکلات موجود و فعال کردن ظرفیت‌های بخش صنعت استفاده کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی ‌نیز با اشاره به اهمیت مصوبات کارگروه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر در بررسی و رفع مشکلات واحد‌های صنعتی گفت: این کارگروه باید از ظرفیت‌های مهم سازمان بسیج کارگری نیز که در زمینه رفع مشکلات بخش تولید وصنعت به میدان آمده استفاده مناسب کند تا با هم‌افزایی ایجاد شده بتوانیم گام‌های مؤثری در زمینه ارتقای بخش تولید و صنعت و اشتغال برداریم.
رحیم زارع با اشاره به تصویب قانون حداکثر استفاده از تولید داخل در مجلس و انجام اصلاحیه این قانون و نیز قانون رفع موانع رقابت‌پذیر گفت: این قانون ظرفیت‌های مهمی ‌را برای حمایت از تولید داخلی ایجاد کرده و هدف آن تقویت تولید داخل است و اجرای آنها به نفع بخش خصوصی است.
وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات مطرح شده توسط فعالان تولیدی و صنعتی گفت: معتقدم سختگیری‌ها در استان فارس بیشتر از استان‌های دیگر است و در بسیاری موارد با تفسیرها و تحلیل‌های قانون  و نیز تنگ‌نظری‌هایی مواجه هستیم که با این کار عملا به خود ضربه می‌زنیم. زارع با انتقاد از عملکرد نظام بانکی در استان گفت: متأسفانه سپرده‌های مردم استان فارس در سایر نقاط کشور تسهیلات داده می‌شود و این موضوع به نفع استان نیست.
نماینده مردم شهرستان‌های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی ‌در ادامه با بیان اینکه قانون اصلاح نظام بانکی نیز در دستور کار مجلس قراردارد گفت:با تصویب این قانون دیگر بانک‌ها نمی‌توانند بصورت یک طرفه مالک  واحد‌های تولیدی شوند.
وی همچنین با تشریح برخی ظرفیت‌های موجود در قانون رفع موانع تولید و حمایت‌هایی که در قالب این قانون از بخش صنعت می‌شود گفت: یکی از مهمترین مشکلات در بهره‌مندی از این قانون، ناآشنایی فعالان صنعتی از این قانون است که نیاز است این قانون  برای فعالان این بخش تشریح و تبیین شود.
زارع با اشاره به همکاری و همراهی سایر قوا نظیر قوه قضائیه برای بهبود فضای کسب و کار و تولید گفت:از این ظرفیت نیز می‌توان برای رفع مشکلات استفاده بهینه کرد.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز در این جلسه  با اشاره به برخی موانع و مشکلات موجود خواستار حمایت نمایندگان از اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده  اخذ شده از واحد‌های صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی و اختصاص  بخشی از آن  به  شهرکهای صنعتی شد و  اظهار داشت: اختصاص سه درصد از مالیات بر ارزش افزوده پرداختی توسط واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی به خدمات رسانی در این شهرک‌ها ضروری است.
احد فتوحی همچنین با اشاره به بالارفتن قیمت قیرو آسفالت و افزایش هزینه‌های زیرساختی و عمرانی شهرک‌های صنعتی خواستار حمایت نمایندگان مجلس بمنظور اختصاص 50درصد از هزینه‌های آسفالت و روکش در بودجه سال آینده شد و گفت:با تحقق این موضوع  و تامین اعتبار،قیمت تمام شده حق انتفاع واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی افزایش نخواهد یافت.
وی همچنین خواستار حمایت نمایندگان مجلس از صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک شد و گفت:افزایش اعتبارات این صندوق می‌تواند شرایط مناسبی را برای تأمین کسری وثایق صنعتگران در نظام بانکی فراهم کند که این موضوع سبب تسهیل در دریافت تسهیلات می‌شود.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس نیز در این مراسم با اشاره به برگزاری جلسات کارگروه رفع موانع تولید در استان فارس در راستای بررسی و رفع مشکلات واحدهای تولیدی گفت: مصوبات این کارگروه حکم قانون را دارد و برای تمام دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست.
علی همتی افزود: چنانچه دستگاه‌های اجرایی مصوبات این کارگروه را نادیده بگیرند و عمل نکنند،موارد از طریق   سازمان‌های نظارتی  پیگیری و برخورد قانونی انجام می‌شود.
وی افزود:چنانچه مسائل در کارگروه استانی رفع‌شدنی نباشد به کارگروه ملی ارجاع می‌شود.  همتی با بیان اینکه واحدهای صنعتی مسائل و مشکلات خود را می‌توانند برای طرح در این کارگروه به این سازمان ارائه دهند، گفت: پس از بررسی‌های کارشناسی، حداکثر ظرف مدت یک ماه درخواست آنها بررسی و در کارگروه استانی مطرح خواهد شد.
وی با بیان اینکه بیش از 5هزارواحد صنعتی و تولیدی و کشاورزی در استان فارس پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند، افزود: در دوسال گذشته تاکنون مشکلات ۱۴۱۲ واحد صنعتی در این کارگروه بررسی که مشکل ۸۶۰ واحد که معادل ۶۱ درصد از این واحدها رفع  شده و مشکل ۳۲۲ واحد نیز که معادل ۲۶ درصد است هنوز رفع نشده و مشکلات ۲۳۰ واحد نیز ظرف مدت سه هفته آینده در دست اقدام و بررسی است.
 همتی در ادامه از سازمان بسیج کارگری نیز  برای حضور در این کارگروه دعوت کرد و گفت: از ظرفیت‌های این سازمان نیز به منظور رفع مشکلات واحدهای صنعتی استفاده خواهد شد.
 رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت فارس همچنین با بیان اینکه به علت نوسانات ارزی و... تعداد قابل ملاحظه‌ای از واحدهای صنعتی با مشکل  کمبود سرمایه در گردش روبرو هستند، افزود: بسیاری از واحدها به علت وجود بدهی‌های غیرجاری،چک برگشتی و یا کسری تأمین وثیقه نتوانستند تسهیلات خود را دریافت کنند.
 رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت فارس در ادامه با اشاره به اینکه از دور جدید فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تاکنون ۲۳۸ میلیارد تومان از طریق نظام بانکی به واحدهای صنعتی تسهیلات پرداخت شده است گفت: در سال گذشته نیز افزون بر ۱۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات که از طریق این کارگروه به  بانک‌ها معرفی شده بود،تسهیلات خود را دریافت کردند.
 همتی در ادامه همچنین با اشاره به بهره‌برداری از ۲۵۰ طرح صنعتی در استان فارس با ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان تا پایان سال گفت برخی از این طرح‌ها نظیر کربنات سدیم فیروزآباد یا سیمان  خاکستری نی ریز اشتغال‌زایی بالایی دارندمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این جلسه عمده مشکل واحدهای تولیدی و صنعتی را  در حوزه بیمه، بانک کار و مالیات اعلام کرد و گفت: انعطاف در قوانین و مقررات می‌تواند مشکل بسیاری از این واحدها را حل کند.
سهراب مختاری افزود: زمانی که تحریم‌های ظالمانه دشمن برجاست باید قوانین نیز انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد.
 وی با اشاره به برگزاری جلسات کارگروه رفع موانع تولید استان گفت: تا آنجایی که در توان و بضاعت مجموعه دستگاه‌های اجرایی  استان بوده برای رفع موانع مشکلات واحدهای صنعتی تلاش شده است.
وی همچنین با تقدیر از تلاش‌های بسیج کارگری برای رفع مشکلات واحد‌های صنعتی گفت: امیدواریم با تعامل و همکاری مناسب اقدامات مؤثری انجام شود.
معاون اجرایی سپاه فجر استان فارس نیز گفت: الگوهای جهادی حلال بسیاری از مشکلات است و در این زمینه باید با روحیه بسیجی و جهادی مشکلات واحد‌های صنعتی و تولیدی بررسی و رفع شود.
سرهنگ پاسدار قاسم علی پور همچنین با اشاره به  پیگیری‌های سازمان بسیج کارگری برای رفع مسائل و مشکلات برخی واحد‌های صنعتی گفت: در این زمینه تا سطح وزارتخانه‌ها نیز بمنظور پرداخت مطالبات واحد‌های صنعتی اقدام کرده‌ایم که امیدواریم برخی از آنها بزودی به نتیجه برسد.
علی پور همچنین برآمادگی سازمان‌های بسیج کارگری برای پیگیری مطالبات و مشکلات واحد‌های صنعتیی تأکید کرد و گفت: باید در این زمینه با ایجاد هم افزایی و تعامل بین نمایندگان مردم درمجلس، مدیران استانی و مدیران واحد‌های صنعتی اقدامات اثرگذاری انجام داد.
مسئول سازمان بسیج کارگری سپاه فجر فارس در این مراسم از مهم‌ترین رسالت‌های بسیج کارگری را فرهنگ‌سازی برای رونق تولید ملی در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در این زمینه برنامه‌های مختلفی در استان در حال انجام است و برگزاری جلسات رفع موانع و مشکلات واحد‌های صنعتی نیز با این رویکرد انجام می‌شود.
سرهنگ پاسدار محمد علی حمیدی افزود:سازمان بسیج کارگری برنامه‌های مختلفی را در زمینه استفاده از تولیدات و توانمندی‌های واحد‌های صنعتی توسط پیمانکاران استان و نیز پیگیری مطالبات صنایع در دست اجرا دارد.
رئیس کانون کارآفرینان استان فارس نیز  با اشاره به اهداف این کانون و تلاش در زمینه رفع مشکلات کارآفرینان صنعت، گفت: کانون کارآفرینان کشور بر اساس بیست و نهمین مصوبه شورای عالی کار به ریاست رئیس‌جمهور در سال 1389 در تمامی ‌استان‌ها راه‌اندازی شده،  و با نظارت هیئت امنایی 12 نفره که استاندار هر استان ریاست آن را بر عهده دارد فعالیت می‌کند.
وی بیان کرد: افزایش توان مدیریتی استان در شناسایی موانع و دست‌یابی به راهکارهای رفع آن‌ها، تشکیل شبکه‌ای از کارآفرینان به‌منظور هم‌افزایی و افزایش توان رقابت‌پذیری کارآفرینان و بروز ایده‌های نو، ایجاد زمینه و بستر مناسب جهت گسترش و شناسایی عوامل مؤثر در توسعه کارآفرینان از مهم‌ترین اهداف این کانون است.
علیرضا ظهیر امامی ‌با تأکید بر تفکیک بخش خصوصی واقعی و کاذب و توجه دولت به بخش خصوصی حقیقی افزود: باید برای برای کارآفرینان واقعی، معافیت‌های مالیاتی، تخفیف‌های ویژه بیمه‌ای مختص کارفرمایان، معافیت از تعرفه‌ها و حقوق گمرکی برای تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات پیشرفته و تخصصی و همچنین معافیت از عوارض شهرداری‌ها و... حداقل برای یک دوره 10 ساله اعمال شود تا این شرکت‌های مولد جان تازه‌ای یابند و از این طریق درآمد ناخالص ملی توسط بنگاه‌های اقتصادی مولد افزایش‌  و معضل بیکاری هم کاهش پیدا کند و در نتیجه زمینه برای رسیدن به استقلال اقتصادی برای ایران اسلامی ‌فراهم شود.
وی افزود: تمامی‌ دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که به نحوی حقوق، عوارض و یا هزینه‌ای از شرکت‌های تولیدی دریافت می‌کنند باید سیاست‌های خود را هم‌راستا کرده و از هرگونه بخشی‌نگری و منفعت‌طلبی سازمانی در شرایط بحران اقتصادی دوری کنند تا بتوانیم در شرایط تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی علیه کشورمان به رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی دست‌یابیم.
مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی بزرگ شیراز نیز در این جلسه خواستار حمایت نمایندگان مجلس  و نیز مسئولان استانی و کشوری  در راه‌اندازی درمانگاه این شهرک صنعتی شد و گفت: تمامی ‌زیرساخت‌های مورد نیاز درمانگاه مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی فراهم شده است.
 جواد باصری با اشاره به مذاکرات انجام شده با سازمان تأمین اجتماعی برای فعال کردن این درمانگاه گفت: با توجه به وجود 20هزار کارگر بیمه‌شده  زیر پوشش  تأمین اجتماعی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز تسریع در راه‌اندازی این درمانگاه توسط تأمین اجتماعی بسیار ضروری است. وی افزود: امیدواریم در این زمینه نمایندگان مجلس نیز پیگیری‌هایی در سطح استانی و ملی انجام داده تا بتوانیم این درمانگاه هرچه سریعتر راه‌اندازی شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی