[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

مدیرکل بهزیستی فارس: خیرین براساس مسئولیت به نیازها پاسخ دهند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل بهزیستی استان فارس در زمینه ضرورت همکاری سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها بیان کرد: اگر این سازمان‌ها نباشند ساز و کارهای نظام برای از میان بردن آسیب‌های اجتماعی موفق نمی‌‌شود و هر فرد در استان فارس باید عضو یکی از سمن‌ها یا خیریه‌ها باشد.
به گزارش ایرنا، سیدمرتضی موسوی در نخستین جلسه هم‌اندیشی سازمان‌های دولتی، همیاران بهزیستی، مسئولیت اجتماعی (سهم) عنوان کرد: مسائل اجتماعی با توجه به ماهیتش نمی‌تواند تنها یک متولی داشته باشد و حتی دولت با ساز و کارهای گسترده‌اش نمی‌تواند در مواجهه با آسیب‌ها به تنهایی موفق باشد و به همیاری همه سازمان‌ها و زمانی طولانی برای رفع آن‌ها نیاز داریم. 
وی اعلام کرد: هم‌اکنون 600 مؤسسه خیریه در فارس و 90 مؤسسه نیز در شهر شیراز فعالیت می‌کند و دیگر زمان آن رسیده که خیران نه براساس سنت دیرینه که براساس مسئولیت و نیاز اجتماعی فعالیت کنند. 
موسوی با بیان اینکه آموزش‌های مهارتی همچون آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش مهارت‌های فردی و آموزش پیش از ازدواج پنج تا ده سال آینده خود را نشان می‌دهد، ابراز داشت: نیازمند حرکتی مستمر با برنامه و بلندمدت هستیم؛ چراکه آسیب در یک مکان خاص شکل نمی‌گیرد و سیال است و برنامه‌ریزی‌ها باید همه لایه‌های اجتماعی و سطوح استانی را در برگیرد.
وی عنوان کرد: سازمان بهزیستی به مثابه دیدبانی اجتماعی که آینده‌نگری و آینده‌پژوهی را سرمشق قرار داده است، از دهه 70 مسائل را رصد کرده و هشدارهایی را براساس یافته‌های تحقیقی در دهه 80 درباره بروز آسیب‌های جدید اجتماعی داد. 
مدیرکل بهزیستی فارس اضافه کرد: درحال حاضر نوعی بی‌انگیزگی در جامعه وجود دارد و دچار بیماری اجتماعی هستیم.  موسوی ادامه داد: استان فارس در حوزه آسیب‌ها جزء سه استان اول در کشور است به گونه‌ای که برخی معلولیت‌ها تا سه برابر بیشتر از میانگین کشوری در فارس دیده می‌شود.
مدیرکل بهزیستی فارس ابراز داشت: برخی خیران تمایل دارند در اموری همچون مدرسه‌سازی، ساخت مسجد و درمانگاه شرکت کنند؛ اما امروز نیاز اساسی این شهر ساماندهی آسیب‌های اجتماعی است و باید نهضتی برای ساماندهی پول‌های سرگردان خیران در کشور راه‌اندازی شود. 
معتادان را با اتوبوس از استان‌های مجاور به شیراز می‌آورند 
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز در این نشست عنوان کرد: مطلع شده‌ایم که از استان‌های مجاور معتادان را با اتوبوس به شیراز منتقل می‌کنند و به همین سبب شیراز با انباشتگی آسیب اجتماعی مواجه شده است که رفع آن در توان این شهر نیست.
یوسف آفرینی ابراز داشت: برای چنین شرایطی باید بودجه متفاوتی در نظر گرفته شود که از طریق بهزیستی با این حجم آسیب اجتماعی تأمین نمی‌شود.  وی با بیان اینکه کمپ ماده 16 (ترک اجباری اعتیاد) مردان در شیراز تنها برای 240 نفر بودجه دارد، گفت: این درحالی است که بیش از 1000 نفر معتاد متجاهر در خیابان‌ها دیده می‌شود.  رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز اضافه کرد: با توجه به وضعیت موجود باید مطالبه درخوری رخ دهد و تهران بودجه مناسبی را برای ساماندهی این وضعیت اختصاص دهد. آفرینی با بیان اینکه شیراز بیشترین ظرفیت جذب گردشگر را در ایران دارد، گفت: این شهر آبروی ایران است اما به دلیل حضور معتادان متجاهر در بافت تاریخی، مجال لذت از توریست‌ها گرفته شده و احتمالاً خاطره‌ای نامطلوب در ذهن آن‌ها برجای خواهد گذاشت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی