[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

لباس مدارس بر‌اساس فصل و جغرافیا تغییر می‌کند، روزنامه شیراز نوین

دبیر کارگروه مد و لباس کشور از تصویب نهایی آئین‌نامه مسابقه طراحی لباس دانش‌آموزی خبر داد و گفت: به‌دنبال این هستیم که لباس مدارس به اقتضای سن،‌ جغرافیا و دوره‌های فصلی متغیر شود.
حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی طراحی لباس کودک و نوجوان در همین راستا اجرای جشنواره طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان به انجمن طراحان پارچه و لباس واگذار شد.
وی ادامه داد: سیاست دیگر کارگروه مد و لباس کشور در راستای استعدادیابی و تخصصی کردن این حوزه است که حجم قابل توجهی از آن در گروه‌های کودک و نوجوان جای می‌گیرد.
قبادی با بیان این‌که طراحی و تولید و عرضه پوشاک به سمت توجه به نیازهای جامعه پیش می‌رود گفت:‌ متأسفانه در حوزه لباس کودک و نوجوان همراهی بخش‌های مختلف و دستگاه‌ها کافی نیست حتی گاهی اوقات مقاومت‌هایی نیز صورت می‌گیرد.
وی اظهار داشت: یکی از سیاست‌های محوری کارگروه ایجاد باور در گروه‌های تخصصی برای توسعه تولید و طراحی پوشاک کودک و نوجوان به شکل حرفه‌ای است.
دبیر کارگروه مد و لباس کشور الگوبرداری صرف از انیمیشن‌ها و تولید لباس‌های دم‌دستی و عرضه آن به بازار را مورد انتقاد قرار داد و گفت: باید به نیازهای واقعی گروه کودک و نوجوان در این زمینه بپردازیم.
قبادی افزود: متأسفانه جامعه علمى ‌به‌خصوص در حوزه بهداشت و درمان به این مسئله توجه نمی‌کند در‌حالی‌که بسیاری از مسائل جدی بهداشتی ما از حوزه پوشاک نشأت می‌گیرد. توجه به مسائل زیستی در قالب یکی از گرایش‌های سرطان و ارتباط آن به لباس در جهان مورد توجه قرار گرفته اما از این مسئله جدی چشم‌پوشی می‌شود.
وی با اشاره به این‌که جامعه نوجوان و کودک ایرانی جمعیت قابل توجهی دارند اظهار داشت: به همین دلیل باید برنامه‌های محوری مخصوص این جامعه مورد توجه قرار گیرد.
دبیر کارگروه مد و لباس کشور ادامه داد: برنامه‌های بالادستی کشور از جمله برنامه‌ ششم توسعه بر اساس نگاه توسعه جمعیتی نوشته شده که نمی‌توان زیرساخت‌های آن را تنها به ساختمان و راه تقلیل داد. تأمین محصولات مرتبط با زندگی و سبک زندگی از محورهای کلیدی برنامه‌های بالادستی کشور است.
وی افزود: از همین رو در حوزه مد و لباس به شدت نیازمند برنامه‌ریزی کلان هستیم.
قبادی با بیان این‌که لباس نوجوان به‌عنوان یک ژانر جدی در دستور کار کارگروه مد و لباس کشور قرار گرفته است از فعالیت 20‌برند ایرانی در این ژانر خبر داد و گفت: ‌با وجود این‌که این 20‌برند در حال طراحی و تولید انبوه در حوزه نوجوان هستند اما حجم تولیدات با توجه به جمعیت این گروه سنی کافی نیست.
دبیر کارگروه مد و لباس کشور در‌خصوص وضعیت لباس مدارس نیز توضیح داد: وزارت آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی بود که تا دو سال پیش مورد نقد جدی کارگروه مد و لباس کشور قرار گرفته بود تا این‌که طی این دو سال ورود جدی به حوزه لباس مدارس داشته است.
وی ادامه داد: مسابقه طراحی لباس دانش‌آموزی به زودی در کارگروه مد و لباس کشور مصوب می‌شود.
قبادی با اشاره به بند‌7 وظایف وزارتخانه آموزش و پرورش در حوزه مد و لباس کشور اظهار داشت: آئین‌نامه برگزاری طراحی لباس دانش‌آموزی به مرحله پیش‌نویس اولیه رسیده و در جلسه بعدی کارگروه این آئین‌نامه مورد تصویب نهایی قرار خواهد گرفت.
به‌گفته دبیر کارگروه مد و لباس کشور، کارگروه مد و لباس کشور به دنبال یکسان‌سازی لباس مدارس در کل کشور نیست و بر اساس بند4 این آئین‌نامه به اقتضای سن و جغرافیا و حتی دوره‌های مختلف فصلی این لباس تغییر خواهد کرد.
وی تصریح کرد: تغییرات مورد نظر در لباس مدارس به این معناست که هر استان و شهرستان می‌تواند چندین گروه طراحی لباس در اختیار داشته و حتی ما حاضر هستیم برای هر مدرسه یک طراح لباس معرفی کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی