[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

برخی دستگاه‌ها به وظایف خود برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی عمل نکرده‌اند، روزنامه شیراز نوین

معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه گفت: برخی دستگاه‌ها به وظایف خود در رابطه با ساماندهی کودکان کار و خیابانی به‌درستی عمل نکرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه‌ای در‌خصوص ساماندهی وضعیت کودکان کار و خیابان در دادستانی کل کشور و با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوطه برگزار شد.
محمد جواد حشمتی، معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه در ابتدای این جلسه اظهار کرد: موضوع جلسه در‌خصوص کودکان کار و خیابان است که امروزه از آسیب‌های جدی در کشور محسوب می‌شود.
معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه عنوان کرد: این موضوع ابعاد مختلفی دارد که آن را تشدید می‌کند، از طرف دیگر قوانین و مقررات نسبتا قوی در این زمینه وجود دارد که صریح و شفاف است و در آن وظایف دستگاه‌های متولی نیز مشخص هستند؛ اما به لحاظ مشکلاتی که در اجرا رخ می‌دهد باعث عقیم ماندن اجرای کامل آن شده است.
وی در ادامه با بیان این‌که ما به‌عنوان یار کمکی در این موضوع ورود کرده‌ایم گفت: با توجه به صحبت‌هایی که قبلاً صورت گرفت و جلساتی که با سازمان بهزیستی در‌این خصوص داشتیم و مطالبه‌ای که ریاست وقت سازمان بهزیستی داشت و از جهت این‌که احقاق حق کودکان کار و خیابان یک مطالبه عمومى ‌است، دادستان کل کشور نیز تأکید کردند که این موضوع پیگیری و از امکانات و ابزار‌های لازم دستگاه‌های مربوطه در این خصوص استفاده شود.
حشمتی در ادامه افزود: آیین‌نامه و مصوبه دولت را در‌این خصوص داریم و دستگاه‌های مختلفی نیز مسئول هستند؛ اما کماکان شاهد هستیم این طرح به درستی اجرا نمی‌شود و اشکالاتی وجود دارد، لذا در این خصوص کم‌کاری‌هایی صورت گرفته است.
در ادامه نماینده‌های دستگاه‌های متولی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
حشمتی در پایان و پس از استماع اظهارات نماینده دستگاه‌های متولی گفت: اکنون پس از گذشت بیش از ۱۳‌سال از آیین‌نامه مربوط به کودکان کار، متأسفانه خیلی از دستگاه‌ها به وظایف خود به‌درستی عمل نکردند که این یک نقص محسوب می‌شود.
معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه در ادامه اذعان کرد: سازمان بهزیستی به‌عنوان متولی اصلی ساماندهی این موضوع حتماً باید تدابیر لازم را اتخاذ کند.
حشمتی در ادامه خاطرنشان کرد: ما به دادستان‌های استان‌های سراسر کشور اعلام خواهیم کرد تا در استان‌های خود مباحثی که در این زمینه وجود دارد با ادارات بهزیستی سراسر کشور طرح کنند تا برای حل نواقصی که وجود دارد اقدامات لازم انجام شود.
معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه ادامه داد: از طرف دیگر حیطه‌بندی درست باید در این زمینه صورت گیرد تا حوزه‌ها مشخص و تکالیف دستگاه‌ها که در آیین‌نامه و در بخش‌های مختلف آمده است، تبیین شود.
وی با بیان این‌که در این موضوع توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی کوتاهی صورت گرفته است تصریح کرد: این وزارتخانه باید در این زمینه خیلی جدی ورود کند و پیگیر باشد و باید به‌صورت جدی پاسخگو باشد.
حشمتی در ادامه با اشاره به نقش آفرینی فرهنگی صدا و سیما در این موضوع گفت: صدا و سیما به هر حال بسیار می‌تواند در این زمینه مفید واقع شود.
معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه در پایان بیان کرد: بهزیستی به‌عنوان محور این پروژه و ما نیز به‌عنوان همیار در خدمت همه دستگاه‌های مربوطه هستیم تا کمک کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی