[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

تلاش برای کاهش تکدی‌گری در شیراز ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی‌ مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس به همراه معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی‌ شهرداری شیراز با مدیر عامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز از سرای فرهنگ مهربانی شماره ۴ دیدار و با همیاران مهربان و  مدیر سرای فرهنگ مهربانی شماره چهار گفتگو کردند.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس حضور نهادها و تشکل‌های مردمی‌ در کنار دستگاه‌ها و سازمان‌ها را ضروری دانست و گفت: در حوزه سیاستگذاری، تصمیم‌گیری ارزیابی، اقدام و عمل نگاهمان همراهی افراد جامعه است تا در قالب تشکل‌های مردم‌نهاد در کنار دیگر سازمان‌ها حرکت و فعالیت نمایند.
 بتول معلم تعداد سازمان‌های مردم نهاد در استان فارس را قابل قبول عنوان کرد و بر لزوم تشکیل سراهای فرهنگ مهربانی  در تمام مناطق شهر و حضور پررنگ‌تر تشکل‌های مردمی ‌در تمام شهرها به صورت تخصصی تأکید کرد. 
   معلم همچنین بر بهره‌مندی از نظرات و حضور انسان‌های خیراندیش در امور اجتماعی تأکید کرد و به بحث راه‌اندازی دفاتر توسعه و تسهیل‌گری در محلات محروم با همکاری شهرداری و دیگر دستگاه‌ها اشاره نمود و یادآور شد که باید کار را به دست مردم بسپاریم چرا که سازمان‌های مردم نهاد با استقرار تیم متخصص می‌توانند به بهترین شکل مطلوب خدمات ارائه دهند.
 معلم تعامل بیشتر ادارات با تشکل‌های مردم نهاد، در کاهش آسیب‌های اجتماعی را تأثیر‌گذار دانست و مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز را به‌عنوان پیشگام این مسیر بسیار موفق خواند.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری همچنین از همکاری مجمع خیرین  تأمین سلامت فارس در بحث درمان و دارو با مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا این همکاری بتواند زمینه‌ساز خدمات مؤثرتری باشد و سرمایه‌های اجتماعی را افزایش داد.
 بتول معلم ضمن ابراز تأسف از تعدد متکدیان در سطح شهر به  طرح ارائه شده جهت کاهش تکدی‌گری اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که اجرای این طرح گامی‌ مؤثر جهت کاهش تکدی‌گری باشد.
 معلم همچنین توضیح داد که برخی از  نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی با مراجعه به چندین خیریه بخشی از نیازهای خود را رفع می‌کنند و در مقابل نیازمندانی داریم که علیرغم مشکلات فراوان، شرایط تحت پوششی  بهزیستی یا کمیته امداد را ندارند.
مدیر عامل  مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز درخصوص  اقلام جمع‌آوری شده در سراهای فرهنگ مهربانی توضیح داد که این اقلام به خیریه‌ها ارسال می‌گردد تا با شناسایی افراد نیازمند و رساندن اقلام مورد نیاز به آنان گامی ‌کوچک در حمایت از این افراد برداشته شود.
 عبدالرضا دستغیب در خصوص وجود متکدیان در شیراز از دستگاه‌های امنیتی و مرتبط خواست تا این فضا را برای این افراد ناامن کنند تا به راحتی نتوانند در سطح شهر به تکدی‌گری بپردازند.
  معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی‌ شهرداری شیراز بر تشکیل سراهای محله تأکید کرد. سارا همت به حضور جمعیت 90 درصدی افاغنه در منطقه وزیرآباد شیراز اشاره نمود و عدم وجود فضای فرهنگی اجتماعی و حجم زیاد مهاجر در این منطقه را عامل ظهور مشکلات عدیده دانست.
وی ضمن هشدار به سرایت این مشکلات در سطح شهر به  قربانی شدن کودکان این جمعیت نیز اشاره نمود و بر لزوم خدمت رسانی به این افراد تأکید کرد.
 سارا همت از مجمع خیرین  خواست تا با جلسات منظم و ماهانه در حوزه اجتماعی و راه‌اندازی کمپین‌ها بتوانند این افراد را در بحث مشارکت‌های اجتماعی وارد نمایند چراکه بخشی از این مشارکت‌ها می‌تواند در سراهای فرهنگ مهربانی جاری شود. 
 همت به تنوع آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق، تکدی‌گری و زنان سرپرست خانوار اشاره نمود و در بحث آزاد سازی زنان جرایم غیرعمد، کل مبلغ بدهی این زنان را حدود ۷ میلیارد تومان اعلام نمود و با ابراز تأسف از اینکه تعداد این زنان در شیراز از تهران بیشتر است، از مردم و مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در‌خواست نمود تا یاری‌گر آزادسازی این زنان در اسفند ماه باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی