[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری شیراز تقدیم شورا شد، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز-گروه خبر
 برنامه پنج ساله سوم شهرداری شیراز روز گذشته توسط شهردار به هیئت رئیسه شورای اسلامی‌ شیراز تقدیم شد. برنامه‌ای که به گفته حیدر اسکندرپور مهمترین هدف آن زیست پذیر کردن شیراز با اتکا به مشارکت مردم و توجه به ارزش‌ها و ظرفیت‌های این کلانشهر فرهنگی کشور تنظیم شده است و رسالت در نظر گرفته شده برای آن با سه رویکرد توسعه، حفاظت و محرومیت زدایی تعیین شده است. اسکندرپور تنظیم برنامه ۵ساله سوم شهر را در چهار حالت خیلی بدبینانه، بدبینانه، میانه و خوش بینانه ذکر کرد و گفت: میزان درآمد شهرداری طی پنج سال آینده در حالت خیلی بدبینانه ۱۸هزار میلیارد تومان و در حالت خوش بینانه ۲۷هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که پروژه‌ها و برنامه‌های آتی بر اساس میزان درآمدهای شهرداری در هر یک از چهار حالت در نظر گرفته شده اجرایی خواهد شد.
 شهردار شیراز با بیان این که در تدوین برنامه تلاش شد تا زیست‌پذیری، شفافیت، کاهش نابرابری، توسعه عدالت محوری و حرکت به سمت حکمرانی مطلوب را در شیراز داشته باشیم گفت: نحوه تنظیم برنامه اول هدف‌گرا و سپس مسئله‌گرا است یعنی مسایل پیش رو در شیراز را مدنظر قرار دادیم و راهکارهای مربوطه را پیش بینی کرده‌ایم. اسکندرپور تنظیم برنامه ۵ساله در پنج محور فرهنگی اجتماعی، اقتصاد شهری، محیط زیست و سلامت، کالبدی و حمل و نقل و ترافیک و مدیریت شهری را موجب برنامه‌ریزی بهتر برای آینده شیراز دانست و گفت: پس از اعمال نظرات کارشناسان و تغییرات مورد نیاز از سوی شورا، حرکت پنج ساله آینده شهر در این پنج محور با در نظر گرفتن شرایط موجود آغاز خواهد شد. 
شهردار شیراز با اشاره به اینکه کتاب اول و دوم در شهریور ماه سال جاری به شورا تقدیم شده است، اظهار کرد: کتاب سوم در تاریخ ۱۸ دی‌ماه تنظیم شده و امروز نیز کتاب چهارم و بخش پایانی شامل برنامه عملیاتی شیراز تنظیم و به شورا تحویل داده شد.
وی با بیان اینکه در تدوین برنامه تلاش کردیم از کلی‌گویی پرهیز کنیم تا در هر سطح از سیاست‌های برنامه در نهایت به پروژه برسیم، افزود: ما از بین پروژه‌های پیشنهادی تعدادی پروژه را هم به عنوان پروژه‌های اولویت‌دار تعیین کردیم تا در صورت تصویب شورا به انجام برسد.
اسکندرپور همچنین عدم توسعه متناسب بخش‌های مختلف شهر را یکی از مشکلات موجود عنوان کرد و گفت: در این برنامه با بررسی مشکلات بخش‌های متخلف شهر با ایجاد رویکرد تبعیض مثبت تلاش کردیم تا بخش‌هایی از شهر که طی سال‌های گذشته به آن توجه نشده در این برنامه به آن توجه بیشتری شود.
وی با بیان اینکه ویژگی برنامه قابل سنجش بودن برنامه است و مکانیسمی ‌تعریف کردیم تا قابل پایش و سنجش باشد، افزود: در آینده اگر پس از مدتی بخشی‌هایی از برنامه اجرایی نگردید قابل بررسی و سنجش خواهد بود.
شهردار شیراز با بیان اینکه توجه به هوشمندسازی از مهمترین ویژگی این برنامه است، اظهار کرد: از مهمترین شعارهای شورا حفظ و حرمت و کرامت شهروندان است که بهترین پاسخ به این نیاز شهروندان شهرداری الکترونیک است زیرا هر چقدر که مدیران جابجا شوند یا بخشنامه و دستگاه‌های نظارتی حضور داشته باشند تا فرآیند اصلاح نشود و حضور فرد را در تصمیم‌گیری‌ها کم‌رنگ نکنیم مشکلات به قوت خود باقی خواهد بود. وی با بیان اینکه  جایگزین کردن شهرداری الکترونیک این فرصت را به ما می‌دهد تا فرآیند‌ها تصمیم‌گیری نمایند نه افراد، گفت: تا پایان برنامه تمام مراحل صدور پروانه ساختمانی هوشمند و الکترونیک خواهد شد تا مردم از مراجعه حضوری به شهرداری در این زمینه بی‌نیاز شوند.
اسکندرپور توجه به ارتقای حمل و نقل عمومی ‌را یکی از مهمترین وظایف و مأموریت ویژه امروز شهرداران کلانشهرها دانست و گفت: توجه به حمل و نقل عمومی،  توسعه مترو، تراموا و استفاده از دوچرخه بهترین راه حل مشکلات ترافیکی است. شهردار شیراز با اشاره به اینکه در دهه ۴۰ حدود ۲۵ درصد حمل و نقل شهری با دوچرخه انجام می‌گردید، اظهار کرد: امروزه این آمار به کمتر از دو دهم درصد کاهش پیدا کرده است و ما در این برنامه تلاش کردیم تا دوچرخه جزئی از حمل و نقل شهری محسوب شود. اسکندرپور با بیان اینکه هر کاری که قرار است طی پنج سال آینده در شیراز انجام شود بر اساس این برنامه خواهد بود، گفت: هر چقدر این برنامه مورد بررسی و نقد قرار گیرد ارزشمندتر خواهد شد چرا که مسیر توسعه شیراز در ۵ سال آینده با تصویب این برنامه تعیین خواهد شد. شهردار در پایان نحوه تنظیم بودجه‌های سنواتی سال‌های آتی را بر اساس این برنامه ذکر کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی