[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

افزایش دوبرابری نرخ بیکاری در فارس، روزنامه شیراز نوین

عضو شورای عالی اشتغال در استان فارس گفت: بسیاری از کارفرمایان و مسئولان کارگری استان بنا به دلایلی مانند عدم انگیزه کافی و نداشتن اختیارات کافی در حوزه بهبود وضعیت معیشت کارگران دست از تلاش کشیده‌اند به طوری که آنها ترجیح می‌دهند به جای حل مشکلات این قشر به انجام کارها و امور خود بپردازند.
به گزارش ایلنا، رئیس هیئت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی‌ کار استان با بیان اینکه در حال حاضر کارگران وضعیت مطلوبی ندارند گفت: این در حالی است که مسئولان استان به صورت عملیاتی و واقعی هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت کارگران استان ندارند.
مهرزاد مؤیدی در گفت و گو با ایلنا افزود: دولت برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش آمار اشتغال استان به آمار افرادی که از  بیمه بیکاری استفاده می‌کنند بسنده کرده است.  
وی بیان کرد: با بررسی از وضع افرادی که برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار شیراز مراجعه می‌کنند متوجه می‌شویم که به هر دلیلی از پرداخت این مبلغ به آنها سنگ اندازی می‌شود.
مؤیدی ادامه داد: شرکت‌هایی مانند اقشان، روغن نباتی شیراز و... به دلیل مشکلات فراوانی که برایشان پیش آمد حدود 50 روز است  تعطیل شده است.
عضو شورای عالی اشتغال بیان کرد: افزایش آمار تعطیلی کارخانجات و واحدهای تولیدی استان باعث شده که مشکلات زیادی برای بسیاری از افراد و کارگران ایجاد شود و این در حالیست که در شرایط فعلی تنها شرکت‌ها و کارخانه‌های لبنی به صورت جسته و گریخته فعالیت می‌کنند.
رئیس هیئت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی ‌کار استان با اشاره به اینکه  در حال حاضر دولتی‌ها هیچ اقدامی‌را در جهت رونق کارخانه‌ها انجام نمی‌دهند بیان کرد: مدیران دولتی به خوبی با وضعیت و شرایط موجود بر جامعه آشنایی کامل دارند و باید تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات این واحدها به کار گیرند.
وی با بیان اینکه جای تأسف است که بعضی از ادارات دولتی هزینه مراسمات خود را از جیب کارفرماها تأمین می‌کنند افزود: بعضی ادارات و سازمان‌های دولتی در قالب کمک مالی و هزینه‌های غیر مالی آنها را تحت فشار قرار می‌‌‌دهند که این امر سبب بی‌اعتمادی کارفرماها نسبت به دولتی‌ها می‌شود چرا که آنها به جای اینکه به دنبال راهکارهایی باشند که بتواند رونق را در زندگی کارگران ایجاد کند متأسفانه به دنبال این هستند که پولی را از کارفرماها بگیرند تا بتوانند هزینه‌های مراسم و تشریفاتی که در سازمان‌های متبوع را برگزار کنند تأمین کنند.
به گفته وی در شرایط فعلی کارفرماها برای تأمین حقوق کارگران و نیروهای خود اقدام به فروش املاک و دارایی‌های خود می‌کنند. 
مؤیدی خاطر نشان کرد:بسیاری از کارفرما  اذعان دارند که هر سری که بازرسان و کارشناسان ادارات جهت بازدید به کارخانه ما مراجعه می‌کنند ایراداتی مانند آلودگی و... از ما می‌گیرند.
وی با بیان اینکه ممانعت و جلوگیری از پرداخت بیمه بیکاری به کارگران یک سیاست اشتباه از سوی دولت بود افزود: این در حالیست که درصد کمی ‌از کارگرانی که بیکار می‌شوند به دلایل متعددی می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.
عضو شورای عالی اشتغال خاطر نشان کرد: شواهد نشان می‌دهد که آمار بیکاری کارگران نسبت به ماه‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است که در جهت بهبود این وضع بارها به دوستان دولتی پیشنهاد دادم و خواستار مناظره با آنها  شده‌ام.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی