[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

مؤسسات مردم‌نهاد ویژه عشایر ایجاد می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: جامعه عشایری استان مانند سایر جوامع شهری و روستایی نیازمند ایجاد زیر ساختهای فرهنگی و اجتماعی است تا برای آسیب‌ها و معضلاتی که اکنون این قشر با آن درگیر هستند، چاره‌اندیشی شود.
به گزارش دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، بتول معلم، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در  جشنواره عشایری ایل خمسه در خرامه که با حضور مدیران استانی، مسئولین شهرستان و اقشار مختلف مردم برگزار شد، یادآور شد: طی قرون متمادی عشایر از نقش فرهنگی، اجتماعی اقتصادی و اقتدار سیاسی برخوردار بوده که معیشت آنها با استفاده از فراورده‌های دامی ‌مبتنی بر کوچ به منظور بهره از چراگاه‌های طبیعی در مناطق ییلاقی و قشلاقی تأمین می‌شده است. وی افزود: در طول تاریخ عشایر همواره مرزبانان و پاسداران امین میهن بوده و در سخت‌ترین بزنگاه‌های تاریخی به کمک کشور آمده‌اند و امروز نیز سرمایه اجتماعی کشور ما هستند.
معلم اضافه کرد: طی یک قرن اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی و گسترش تکنولوژی رفته‌رفته از جمعیت عشایر ایران کاسته و به جمعیت شهر‌نشینی آن افزوده شده است. وی بر لزوم جدیت دستگاه‌های فرهنگی در زمینه آموزش مسائل فرهنگی، هنری و اجتماعی عشایر استان تأکید کرد و افزود: باید ‌برنامه‌های فرهنگی و هنری از قبیل موسیقی اقوام که جزء برنامه‌های خاص و ویژه عشایر است، صیانت و تقویت شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، به ظرفیت‌های گرانبهای فرهنگی و گردشگری عشایر نظیر فرش، موسیقی سنتی، صنایع دستی، زبان و ادبیات اشاره و ابراز کرد: جامعه عشایری استان فارس مانند سایر جوامع شهری و روستایی نیازمند ایجاد زیر ساختهای فرهنگی و اجتماعی است تا برای آسیب‌ها و معضلاتی که اکنون این قشر با آن درگیر هستند، چاره اندیشی شود. 
معلم در ادامه افزود: استان پهناور فارس با دارا بودن ۲۷ هزار خانوار و ۱۵۰ هزار نفر جمعیت عشایری یکی از قطب‌های عشایری کشور محسوب می‌شود و جامه عشایری بر مبنای ساختار به سه ایل بزرگ قشقایی، خمسه، لر و هشت طایفه مستقل تقسیم می‌شود.
نایب رئیس کارگروه تخصصی ساماندهی آسیب‌های اجتماعی استان بر آموزش مهارت‌های اجتماعی مختص جامعه عشایری کوچ‌رو و ساکن در حاشیه شهرها در قالب برنامه‌ریزی فرهنگی و هنری تأکید کرد و ادامه داد: فرهنگ نوع سکونت‌گاه‌ها و بسیاری از ابعاد زندگی جامعه عشایری متفاوت از جوامع شهری و روستایی است به‌همین دلیل نیاز است که به صورت تخصصی این مسئله مورد بررسی قرار گیرد. 
معلم تبیین کرد: معرفی سبک زندگی عشایری و بکارگیری آن در صنعت گردشگری می‌تواند به بقای این جوامع کمک کند و علاوه بر حفاظت از فرهنگ اصیل جوامع عشایری به ایجاد معیشت پایدار به آن اقوام و تجربه زندگی عشایری را برای گردشگران فراهم کنند. 
 مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در پایان از جامعه عشایر شهرستان خواست در جهت کاهش آسیب‌ها و ارتقای سطح فرهنگی و علمی ‌جامعه عشایر و مشکلات این عزیزان به سازمان‌های غیر‌دولتی و غیر سیاسی با عنوان سازمان مردم نهاد تاسی کنند و مطالبات به حق عشایر  را دنبال کنند و اعلام آمادگی کرد: دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آمادگی لازم جهت ‌صدور فعالیت این مراکز را دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی