[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۴
  • دوره جدید

ثبت‌نام خودرو تبدیل به بلیت بخت‌آزمایی شده است، روزنامه شیراز نوین

رئیس انجمن قطعه‌سازان گفت: افزایش قیمت خودروها به صورت پلکانی خواهد بود تا مردم برای پس گرفتن پول‌های خودشان هجوم نیاورند؛ اما این وسط ضرر و زیان خودروساز‌ها و قطعه‌سازان بیشتر خواهد شد.
رئیس انجمن قطعه‌سازان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص افزایش 30درصدی قیمت خودروهای کمتر از 45میلیون تومان گفت: این حرکت تأثیر چندانی روی نیازهای قطعه‌سازان و خودروسازان نمی‌گذارد و هنوز جوابگوی افزایش تورم نیست.
محمدرضا نجفی‌منش ادامه داد: در سال جاری پس از افزایش قیمت ارز، تورم مواد اولیه سه برابر شده است. قیمت کالاهایی همچون مس، چدن، آهن و محصولات پتروشیمی که همگی در داخل تولید می‌شوند تا 400درصد افزایش قیمت داشت؛ اما قطعه‌سازان و خودروسازان در 9ماه سال جاری اجازه کوچک‌ترین افزایش قیمتی نداشته‌اند و هر روز ضرر داده‌اند. اکنون بعد از این مدت فقط 30درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کرده که این در مقایسه با افزایش قیمت مواد اولیه چیزی نیست.
عضو اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از فرمول این افزایش قیمت گفت: ضمن اینکه این مقدار کافی نیست، آقایان تبصره‌هایی نیز به آن اضافه کرده‌اند. به طور مثال گفته‌اند کسانی که با قیمت قدیم برای خودرو ثبت‌نام  داشته‌اند، این افزایش شامل آن‌ها نمی‌شود یا کسانی که تا فلان تاریخ، ثبت‌نام با قیمت غیرقطعی داشتند از این افزایش قیمت معاف هستند. در واقع، این افزایش قیمت فقط برای فروش نقدی و ثبت‌نام‌های جدید صورت گرفته که باز هم پوشش زیان اولیه خودروسازان را نمی‌دهد. ثبت‌نام خودرو تبدیل به یک بلیت بخت‌آزمایی شده است.
وی تصریح کرد: ضمن آنکه قیمت‌ها باید به‌روز شود، میزان پرداخت خودروساز به قطعه‌ساز نیز باید یک ماهه شود تا از موج بیکاری و تعطیلی واحدهای قطعه‌سازی جلوگیری شود. در صورت پرداخت تسهیلات از سوی دولت، تازه به خانه اول برمی‌گردیم. مشکل دوم تأمین مواد اولیه از خارج است. به دلیل تحریم‌ها، نقل و انتقال ارز بسیار سخت شده و باید دولت در این خصوص کاری انجام دهد.
وی افزود: بیش از 90درصد کسانی که خودرو ثبت‌نام کردند مصرف‌کننده نبوده‌اند. این روش ثبت‌نامی و پیش‌فروش به طور کلی غلط است. وقتی کسی می‌بیند فلان خودرو در کارخانه 22میلیون و بیرون در بازار 40میلیون است حتی فرش زیر پای خود را می‌فروشد تا ثبت‌نام کند؛ زیرا حتی اگر خودرو را تحویل نگیرد سود پول و جریمه تأخیر را دریافت می‌کند. وضعیت خودرو درست مانند دلار شده است که گفتند به همه 5هزار دلار می‌دهیم و مردم جلوی بانک‌ها صف کشیدند. دولت باید دست از قیمت‌گذاری بردارد و بگذارد بازار تکلیف را مشخص کند.
وی در خصوص اینکه آیا این افزایش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود یا خیر، گفت: من فکر می‌کنم به صورت پلکانی عمل شود تا مردم برای پس گرفتن پول‌های خودشان هجوم نیاورند؛ اما این وسط ضرر و زیان خودروساز‌ها و قطعه‌سازان بیشتر خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی