[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

بازار مسکن رکودی شده است، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن در حال رکودی شدن است، گفت: باید فرد دیگری جایگزین آقای «رجبی» در شورای مرکزی نظام مهندسی شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حامد مظاهریان در نشست خبری اولین نمایشگاه بین‌المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه راهبردهای چهارده‌گانه وزارت راه و شهرسازی درباره ساماندهی بازار مسکن که چند ماه اعلام شد چه سرنوشتی را داشت، گفت: سال گذشته در همین ایام بازار اقتصاد کلان دچار نوسانات شدیدی شد و تحولات اقتصادی در بازار ارز منجر به ایجاد نوساناتی در سایر بازارها شد.
وی افزود: بازار طلا، ارز، سکه از بازارهای موازی مسکن به این تحولات اقتصادی واکنش نشان دادند و بازار مسکن هم تحت تأثیر این تحولات دچار تکانه‌هایی شد.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به آمار و ارقام بازار مسکن در 9ماهه امسال نسبت به 9ماهه سال گذشته گفت: در 9ماهه امسال قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 63.5درصد در شهر تهران افزایش پیدا کرد. همچنین تعداد معاملات هم 24.5درصد کمتر شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از سوی دیگر، تعداد پروانه‌های ساختمانی 14.4درصد افزایش پیدا کرده است که این تحت تأثیر افزایش قیمت مسکن بوده است.
وی ادامه داد: حال با توجه به تغییر شرایط اولویت‌ها در بخش مسکن تغییر کرده است؛ اما برنامه‌ها و سیاست‌ها همان سیاست‌‌های گذشته است. برای مثال قبل از این تحولات اقتصادی بنا بود مشکل بازار اجاره را با افزایش عرضه حل کنیم. به این صورت که قدرت خرید را افزایش دهیم و تحت این شرایط بتوانیم بازار اجاره را ساماندهی کنیم.
مظاهریان گفت: در حال حاضر 35درصد خانواده‌ها اجازه نشین هستند و با توجه به تغییرات اقتصادی باید اولویت‌ها در بخش مسکن تغییر کند.
وی با بیان اینکه افزایش قدرت خرید مردم خارج از بازار مسکن تعیین می‌شود، ادامه داد: در نیمه دوم امسال در شرایطی که بازار ارز رو به ثبات است و ثبات نسبی در اقتصاد کلان در حال ایجاد شدن است، اولویت‌های بازار مسکن در حال به‌روزرسانی است و معتقدم ایجاد ثبات در بازار ارز باعث ثبات در بازار مسکن می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیش‌بینی ایجاد رکود در بازار مسکن وجود دارد، گفت: امروز برنامه ما در بازار مسکن تقویت طرف عرضه است؛ چراکه دورنمای بازار مسکن ورود بازار به دوره رکود است.
مظاهریان همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه سرنوشت ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی چه می‌شود و چه تصمیمی برای تعیین رئیس شورای مرکزی گرفته شده است، آیا آقای رجبی باقی خواهد ماند، اظهار داشت: نظام مهندسی کشور یک موضوع کلان است؛ چراکه500هزار مهندس را در بر می‌گیرد و تمام ساخت و سازها در کشور تحت نظارت این سازمان در حال اجرا است.
وی افزود: واقعیت این است که وضعیت فعلی ساخت و ساز در ایران مناسب نیست و کیفیت ایدئال را ندارد. هرچند پیشرفت‌هایی حاصل شده؛ اما هنوز هم با ایدئال‌ها فاصله داریم. بنابراین تمام این موضوعات به عملکرد سازمان نظام مهندسی برمی‌گردد.
وی تأکید کرد: به طور قطع آزمایش‌ها پس از ساخت محصول گران‌تر تمام می‌شود و در بخش مسکن امکان آزمایش‌ها و افزایش کیفیت وجود ندارد. بنابراین، خرد جمعی حاصل شده می‌گوید باید فرآیند ساخت و ساز کنترل شود که در حال حاضر فاقد قانون و آئین‌نامه در این حوزه هستیم.
مظاهریان تأکید کرد: با این قوانین در حوزه ساخت و ساز و نظارت باید به‌روزرسانی شوند که مقاومت‌هایی در این حوزه وجود داشت؛ چراکه منافع بسیار زیادی برای افراد در شرایط فعلی وجود داشت و کسانی که در این شرایط منتفع می‌شدند، حاضر به و اگذاری نبودند.
مظاهریان تأکید کرد: درباره وضعیت شورای مرکزی وزیر راه و شهرسازی صراحتاً اعلام کرده است اعضای شورا خودشان باید رئیس را انتخاب کنند. اما از آ‌نجا که آقای رجبی به مدت دو ماه تعلیق پروانه شده بودند، دیگر شرایط عضویت در شورای مرکزی را از دست داده‌اند و باید فرد دیگری جایگزین آقای رجبی شود.
وی ادامه داد: در وهله اول باید شورای مرکزی به این جمع‌بندی برسد و طبق قانون نسبت به جایگزین اقدام شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی