[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

وحید شقاقی شهری بررسی کرد پیش‌بینی اقتصاد ایران، روزنامه شیراز نوین

صادرات نفت ایران در سال آینده بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و از ۲/۵میلیون بشکه نفت در روز که طی شش ماه نخست سال جاری فروش داشتیم، به ۷۰۰ تا ۸۰۰هزار بشکه خواهد رسید. از طرف دیگر، قیمت نفت روند افزایش تدریجی پیدا خواهد کرد و در محدوده ۵۰ تا ۶۰دلار نوسان خواهد داشت.
یک تحلیل‌گر مسائل اقتصادی گفت: «کسری بودجه سال آینده به حدود ۱۵۰هزار میلیارد تومان خواهد رسید و این افزایش کسری بودجه فشار مضاعفی بر طرح‌های تملک سرمایه‌ای و پروژه‌های عمرانی دولت وارد خواهد کرد. من بار‌ها در گفتگو با فرارو به نواقص موجود در بودجه سال آینده اشاره کرده‌ام، اما به نظر می‌رسد دولت تمایلی به اصلاح آن‌ها ندارد؛ لذا در سال آینده ما یک رکود هم از کانال کاهش بودجه دولت و کسری بالای بودجه خواهیم داشت. این در حالی است که دولت با افزایش پایه‌های مالیاتی هم موافقت نکرد و اگر این اتفاق رخ می‌داد، امکان کاهش این کسری بودجه بسیار زیاد بود.»
وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد طی گفتگو با فرارو در خصوص وضعیت اقتصاد در ماه‌های و سال پیش‌ رو عنوان کرد: «در حوزه قیمت دلار روند اقدامات دولت و وضعیت سیاست‌های پیش رو نشان می‌دهد که ما شاهد یک روند افزایشی نرخ دلار در ماه‌ها و سال آینده باشیم. البته این روند افزایشی کاملا تدریجی رخ خواهد داد؛ لذا اگر الان دولت تحولی در سیاست‌های خود ایجاد نکند و یک هدف‌گذاری مشخص انجام ندهد، قطعاً در سال ۹۸ ما دوباره شاهد تلاطمات بسیاری در بازار ارز خواهیم بود.»
او ادامه داد: «موضوع بعدی قیمت مسکن است. ما طی سال جاری در تهران با افزایش ۹۰درصدی قیمت‌ها نسبت به سال ۹۶ مواجه بودیم. ولی با توجه به کاهش قدرت خرید مردم و تحولاتی که در حوزه مسکن صورت گرفت، مسکن درسال آینده نهایتاً در شهر تهران حدود ۲۰درصد افزایش قیمت خواهد داشت و بیشتر از این شاهد بالا رفتن قیمت‌ها نخواهیم بود. اما در شهرستان‌ها به نظر می‌رسد شرایط متفاوت باشد. زیرا ما در سال جاری در آنجا حدود ۴۰درصد افزایش قیمت داشتیم؛ لذا به نظر می‌رسد در سال آینده قیمت مسکن حدود ۳۰درصد افزایش پیدا می‌کند.»
وی در خصوص وضعیت رکود در کشور گفت: «متأسفانه رکود بسیار شدیدی در انتظار اقتصاد ایران است و بخش زیادی از بنگاه‌های تولیدی ما یا تعطیل یا به به حالت نیمه‌تعطیل در خواهند آمد. متأسفانه با وجود تأکید کارشناسان ما الان نقشه راه تولید نداریم و حمایت‌های بنیادی و اساسی هم از این بخش صورت نمی‌گیرد. دلیلش هم این است که متأسفانه حاکمیت بخش عمده تمرکز خود را بر بخش تورم معطوف کرد و تولید را نادیده گرفت. این در حالی بود که تمام توجه و توان غربی‌ها متمرکز بر ضربه زدن به تولید داخلی ما است. زیرا با از کار افتادن تولید ما شاهد اعتراضات مردمی در بازار کار خواهیم بود.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی