[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

معاون مرکز آمار: کمتر از سه‌درصد بانک‌های مرکزی جهان آمار اقتصادی تهیه می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

معاون اقتصاد و محاسبات ملی مرکز آمار ایران گفت: بانک مرکزی در کمتر از سه‌درصد کشورهای دنیا همچون هندوراس، پاراگوئه، موناکو، الیتره و لیبی آن هم به دلیل اینکه این کشورها مراکز آماری ندارند، مسئول تهیه آمار هستند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اختلاف نظر بانک مرکزی و مرکز آمار ایران بر سر تهیه آمار مربوط به شاخص‌های کلان اقتصادی کشور هفته گذشته بار دیگر مشخص شد. جرقه این اختلاف‌ها با منتشر نشدن نرخ تورم آذرماه بانک مرکزی زده شد و دهم دی‌ماه این نهاد اعلام کرد برای هماهنگی بیشتر با مرکز آمار و اینکه تفاوت‌های آماری به حداقل برسد، تا اطلاع ثانوی نرخ تورم را اعلام نمی کند.
اما یک هفته بعد، در هجدهم دی ماه مرکز آمار ایران از برگزاری جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار خبر داد و اعلام کرد: در این جلسه حذف موازی‌کاری در «تولید و انتشار آمارهای رسمی شاخص‌های قیمت و حساب‌های ملی» تأیید و مقرر شد شاخص‌های قیمت و حساب‌های ملی، آمارهای تخصصی بانک مرکزی (موضوع بند پ ماده ١٠ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور) نیستند و این نهاد نباید به تولید و انتشار آن اقدام کند.
اما بلافاصله، محمود چلویان مدیر اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی در واکنش به تصمیم مرکز آمار اعلام کرد که مبنای فعالیت‌های آماری بانک مرکزی بند (پ) ماده 10 احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور خواهد بود و این بانک با قوت به فعالیت‌های قانونی خود در زمینه تولید و انتشار آمار و پاسخگویی به نیازهای جامعه ادامه خواهد داد.
در این رابطه، گفت‌وگویی با «جواد حسین‌زاده» معاون اقتصاد و محاسبات ملی مرکز آمار داشتیم. وی با بیان اینکه نظام آماری کشور بالاترین مرجع تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری است، گفت: مباحث فنی شورای عالی آمار در کمیسیون تخصصی با عضویت همه وزارتخانه‌ها از جمله بانک مرکزی تشکیل می‌شود.
حسین‌زاده گفت: دوشنبه گذشته در این کمیسیون موضوع اعلام نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی توسط مرکز ملی آمار برای جلوگیری از موازی‌کاری مطرح شد و اعضای شورا با این موضوع موافقت کردند.
معاون اقتصاد و محاسبات آمار افزود: در این جلسه با حضور هیئتی از بانک مرکزی همچون «محمد چلویان» مدیر مرکز آمار و کارشناس تورم این بانک و کارشناسان آماری، موضوع موازی‌کاری در تولید آمار مطرح و این مصوبه به دست آمد.
وی با اشاره به اینکه در دنیا مرجع مرجع آمارهای رسمی نرخ تورم و رشد اقتصادی مراکز آماری است، گفت: بانک مرکزی در کمتر از سه‌درصد کشورهای دنیا همچون هندوراس، پاراگوئه، موناکو، الیتره و لیبتی مسئول تهیه آمار است؛ آن هم به دلیل اینکه این کشورها مراکز آماری ندارند.
این مسئول در مرکز آمار ایران تأکید کرد: نرخ تورم و رشد اقتصادی شاخص کلان و ارزیاب سیاست‌های پولی است، بنابراین مرکز آمار مسئول تهیه و اعلام این نرخ‌ها به شمار می رود.
حسین‌زاده درباره بند (پ) ماده 10 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که بانک مرکزی را مکلف به تولید و انتشار آمارهای مذکور معرفی می‌کند، گفت: صدر این بند می‌گوید که مرجع رسمی تهیه و انتشار آمار رسمی مرکز آمار است.
وی افزود: نکته‌ای که در این قانون باید توجه شود، این است که آمار تخصصی بانک مرکزی چیست؟ مگر غیر از آمارهای پولی، حجم پول، نقدینگی، آمارهای اعتباری، سپرده‌ها، میزان وام گرفته شده، وضعیت ارزی و تراز پرداخت است. 
معاون اقتصاد و محاسبات آمار مدعی شد: تورم، ابزار کنترل سیاست‌های پولی و ارزیاب آن است و ربطی به بانک مرکزی ندارد.
وی افزود: هم‌اکنون در تمام کشورها، توفیق یا عدم توفیق بانک مرکزی در به آمار تورم وابسته است، یعنی دولت و بانک مرکزی بر نرخ تورم توافق می‌کنند تا در یک تا 2سال آینده آن نرخ محقق شود و در غیر این صورت، رئیس کل بانک مرکزی برکنار می‌شود.
حسین‌زاده تصریح کرد: بنابراین کسی که براساس نرخ آمار تورم ارزیابی شود، نمی‌تواند آمار تورم را اعلام کند.
این مقام مسئول در خصوص تفاوت آماری بانک مرکزی و مرکز آمار گفت: هر دو برای تولید آمار به یک دستورالعمل پایبند هستیم؛ اما مسئله اصلی این است که پوشش موضوعی و جغرافیایی مرکز آمار بیشتر است.
وی افزود: بانک مرکزی در بحث تورم مناطق روستایی را محاسبه نمی‌کند و تنها 79شهر را در نظر می‌گیرد. در صورتی که مرکز آمار در محاسبه نرخ تورم، به مناطق روستایی که الگوی مصرفی متفاوتی نسبت به شهرها دارند نیز توجه می‌کند.
حسین‌زاده حجم نمونه مرکز آمار گسترده را از دیگر تفاوت‌های اعلام آمار بیان کرد و گفت: مرکز آمار به 357منطقه شهری و 365روستا می‌رود؛ در حالی که بانک مرکزی تنها 79منطقه شهری مراجعه می کند.
وی اظهار داشت: برخی مدعی هستند که روش بانک مرکزی تخصصی‌تر است، در حالی که این موضوع صحت ندارد.
معاون اقتصاد و محاسبات آمار در پاسخ به این پرسش که سرانجام این مناقشه چه می‌شود، تأکید کرد: مرکز آمار به صراحت اعلام کرده که تنها مرکز اعلام نرخ‌هاست و رهبر معظم انقلاب نیز در سال 1395 فرمودند که «از جمله کارهای اساسی تمرکز آمار در یک مرکز و تمرکز روی یک شیوه علمی و مورد توافق است».
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در همان سال که فرمودند «اختلاف در آمارهای مراکز آماری بلایی بزرگ است. گاهی مراکز مختلف در خصوص نرخ بیکاری یا نرخ تورم و رشد اقتصادی آمارهای متفاوتی بیان می‌کنند که این مسئله موجب ایجاد بی‌اعتمادی در مردم می‌شود» گفت: دستگاه‌ها باید دست از موازی‌کاری بردارند.
قانون احکام دائمی برنامه چه می‌گوید
طبق ماده 10 احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و به منظور یکپارچه‌‌سازی، ساماندهی و رفع موازی‌کاری در نظام آماری کشور، مرکز آمار ایران مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور است.
بر اساس بند ب این ماده از قانون، مرکز آمار ایران با همکاری دستگاه‌های اجرایی به تهیه برنامه ملی آماری کشور مبتنی بر فناوری‌های نوین با رعایت استانداردها و ضوابط تولید و انتشار آمارهای رسمی، استقرار نظام آمارهای ثبتی و استقرار و تغذیه مستمر پایگاه اطلاعات آماری کشور اقدام کند.
همچنین بر مبنای بند پ از این ماده قانونی، دستگاه‌های اجرایی مانند بانک مرکزی مکلف‌اند در حدود وظایف قانونی خود و در چهارچوب ضوابط و استانداردهای شورای عالی آمار ایران، آمار تخصصی حوزه‌های مربوط به خود را تولید و اعلام کنند. در این صورت، آمار منتشره، آمار تخصصی رسمی است.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی