[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

شلیک نُت روی زین چرمی، روزنامه شیراز نوین

شلیک نُت روی زین چرمی

 

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

کیوکیو بنگ‌بنگ، این همان صدایی است که شوق بازی‌های قهرمانانه را در میان کودکان سال‌های نه چندان دور جهان برمی‌انگیخت؛ صدایی که سینمای وسترن به خوبی از پس نمایش آن برآمد و به نمادی از ابرقهرمانان در زندگی مردم زمانه پاگرفتن ‌هالیوود تبدیل شد. سینمای وسترن در کنار تمام جذابیت‌های خود، امتیاز منحصربه‌فرد دیگری هم داشت: موسیقی. به جرأت می‌توان موسیقی این ژانر را تنها موسیقی تأثیرگذاری دانست که نه تنها بار بزرگی از جذابیت فیلم‌ها و ایجاد حس تعلیق را به دوش می‌کشید، بلکه مشوقی برای گسترش سبکی خاص از موزیک در جهان شد: موسیقی کانتری. موسیقی کانتری در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی در مناطق کشاورزنشین ایالات متحده جنوبی ظهور کرد و ریشه‌اش را می‌توان در موسیقی محلی جنوب آمریکا و تا حدودی رگتایم افریقا یافت. این سبک با فرم ساده خود، شامل ترانه‌هایی با ملودی‌های شاد همراه با سازهای عمدتاً زهی همچون گیتار الکتریک و آکوستیک، بانجو، ویولن، گیتار باس، درامز و ‌هارمونیکا (سازدهنی) است. از دیگر سازهایی که معمولاً در سبک کانتری استفاده می‌شوند باید به ماندولین، دوبرو و پیانو هم اشاره کرد. اما ورود موسیقی کابوهای تنها در دل بیابان به سینما با تغییراتی همراه شد.
امروز کمتر کسی است که از سینمای وسترن یاد کند و انیو موریکونه، آهنگ‌ساز بزرگ ایتالیایی را به یاد نیاورد. این آهنگ‌ساز برای ساخت موسیقی فیلم‌هایی مانند به خاطر یک مشت دلار، روزی روزگاری در غرب یا خوب، بد، زشت، تا حدودی از اتکا به سبک کانتری فاصله گرفت و با استفاده از سازی همچون ترومپت (سازی که موسیقی را با آن یاد گرفت) و افزودن صدای سوت و شلیک تفنگ و همچنین استفاده از صدای نعره انسان، به دنبال سبک‌سازی برای کابوهای پرده‌نشین بود.
موریکونه که در سینمای وسترن، آن هم از نوع اسپاگتی، وزنه‌ای تمام‌عیار محسوب می‌شود، آن‌قدر آوازه داشت که حتی نام او در تیتراژ قبل از نام بازیگران آورده می‌شد. در این عرصه، نام‌آوران دیگری همچون دیمیتری تیومکین، آهنگ‌ساز بزرگ روس نیز حضور داشت؛ اما تأثیر موریکونه به لحاظ سبک‌سازی، بسیار بیشتر از آهنگ‌سازان دیگر بود.
ایجاد حس دراماتیک توام با تعلیق، موسیقی سینمای وسترن را پابه‌پای روایت بالا کشید و حتی در برخی فیلم‌ها، به ویژه فیلم‌های سرجیو لئونه،  برخی صحنه‌ها برخلاف رویه معمول که خلق موسیقی بر اساس تصویر است، به شکل معکوس ساخته شده و تصاویر بر اساس موسیقی از پیش ساخته شده برای فیلم، فیلم‌برداری شده‌اند. تأثیر موسیقی بر شکل گرفتن دنیایی که‌ هالیوود از غرب وحشی عرضه می‌کند، بنیادین و بی‌نظیر بوده است؛ تا جایی که بخش بزرگی از بار نوستالژیک این سینما را به دوش می‌کشد و پیش و بیش از روایت، موسیقی تبدیل به اصلی‌ترین جزء حرکتی فیلم می‌شود. در سینمای وسترن، این موسیقی است که تماشاگر را با احساس قهرمانان و ضدقهرمانان همراه می‌کند و همان‌طور که ورود به فضای فیلم با موزیک اتفاق می‌افتد، معمولاً در سکانس پایانی هم در کنار شخصیت تنهای فیلم، این موسیقی دلنشین و حماسی آهنگ‌ساز است که ثانیه‌های پایانی فیلم را شکل می‌دهد و بار اصلی ایجاد نوستالژی برای تماشاچی مشتاق را به دوش می‌کشد.

رودخانه سرخ- ‌هاوارد هاکس (۱۹۴۸)
فیلم افسانه‌ای «رودخانه سرخ» از استاد مسلم ژانر وسترن،‌ هاوارد‌ هاکس بار دیگر با بازی جان وین و البته مونتگومری کلیفت، داستان مردی جاه‌طلب و یک‌دنده به نام توماس دانسون را روایت می‌کند که در تلاش است مزرعه‌ای برای پرورش گاو در تگزاس پیدا کند. به همین دلیل، همراه با دوستش به سمت تگزاس راه می‌افتد تا زمینی برای خود پیدا کند. در میانه راه به او خبر می‌رسد که همسرش و کاروان همراه او توسط سرخ‌پوستان قتل عام شده‌اند؛ ولی دانسون به راه خود ادامه می‌دهد. در ادامه، با پسر جوانی که تنها بازمانده کاروان مذکور است مواجه شده و در نهایت نقطه‌ای را برای خود مشخص می‌کنند تا کسب و کارشان را در آن راه بیندازند. اما دو مرد مکزیکی به آن‌ها نزدیک شده و ادعا می‌کنند زمین مذکور متعلق به ارباب آن‌هاست؛ اما دانسون یکی از آن‌ها را می‌کشد. سال‌ها بعد، او به گله‌داری مشهور و موفق تبدیل می‌شود؛ اما مشکلات دست از سر او برنمی‌دارند و او مجبور می‌شود با پسرخوانده خود درگیر شود.
هفت دلاور- جان استورجس (۱۹۶۰)
فیلم «هفت دلاور»که بر اساس فیلمی با نام «هفت سامورایی» به کارگردانی آکیرا کوروساوا ساخته شده، شاهکاری به تمام معنا در ژانر وسترن به شمار می‌آید. داستان‌پردازی بی‌نقص، بازیگران سرشناس، موسیقی متن خارق‌العاده و صحنه‌ها و نقش‌های به‌یادماندنی، باعث جاودانگی این فیلم شده است. از بازیگران اصلی این فیلم می‌توان به یول براینر، ایلای والاش، استیو مک کوئین، چارلز برانسون، جیمز کابرن و رابرت واون اشاره کرد. آن‌ها نقش عده‌ای هفت‌تیرکش را ایفا می‌کنند که توسط مردم یک روستای مکزیکی کوچک استخدام می‌شوند تا از آن‌ها در برابر حمله یک گروه دزد و یاغی محافظت کنند. ابتدا آن‌ها برای دستمزد این کار را می‌کنند؛ اما بعد از مدتی احساسات و مردانگی تنها دلیل آن‌ها برای دفاع از مردم روستا می‌شود که مرگ تعدادی از آن‌ها را در پی دارد.
بر دشت مرتفع بتاز- سام پکین پا (۱۹۶۲)
فیلم «بر دشت مرتفع بتاز» داستان دو کلانتر پیر با بازی جوئل مک کری و راندولف اسکات را روایت می‌کند که قصد دارند یک محموله طلا را از معدنی در کالیفرنیا و از طریق صحرای سیرا نوادا به مکانی دیگر منتقل کنند. اما در واقع، شخصیت گیل وسترام با بازی اسکات همراه با مرد دیگری قصد دزدیدن محموله را دارند و شخصیت استیو جود با بازی مک کری، از این موضوع بی‌خبر است. این موضوع در ادامه اتفاقاتی را برای این دو در پی دارد.
تفنگ‌دار- هنری کینگ (۱۹۵۰)
فیلم «تفنگ‌دار» دومین همکاری کینگ و گریگوری پک به شمار می‌آمد. پک در این فیلم نقش هفت‌تیرکش بدنامی را ایفا می‌کند که به عنوان سریع‌ترین هفت‌تیرکش غرب شناخته می‌شود. همین موضوع، باعث می‌شود هفت‌تیرکش‌های جوان و جویای نام سعی کنند با شکست و کشتن او، نامی برای خود دست و پا کنند؛ اگرچه او همواره تلاش می‌کند از گذشته‌اش فرار کند. در ادامه، وی ناخواسته مجبور می‌شود یکی از این هفت‌تیرکش‌های جوان را در دفاع از خود به قتل برساند. این موضوع باعث می‌شود برادران مقتول سعی کنند انتقام برادر خود را از او بگیرند. در این اثنا، وی با همسر سابق و پسرش که تاکنون او را ندیده مواجه می‌شود؛ اما آن‌ها او را طرد می‌کنند و در نهایت، با مرگ او داستان به پایان می‌رسد.
حادثه در آکس‌بو- ویلیام ای ولمن (۱۹۴۳)
فیلم «حادثه در آکس‌بو»  با بازی هنری فوندا در نقش قهرمان فیلم، داستان مردی را روایت می‌کند که در روزهای اول ورودش به شهر با قتل یک گله‌دار و دستگیری سه مرد بی‌گناه توسط مردم شهر، به جرم قتل او مواجه می‌شود. با وود تلاش‌های فوندا این سه مرد بی‌گناه توسط مردم اعدام می‌شوند؛ اما در نهایت بی‌گناهی آن‌ها مشخص شده و معلوم می‌گردد در اصل، قتلی صورت نگرفته است.
ریو براوو-‌ هاوارد‌ هاکس (۱۹۵۹)
در فیلم «ریو براوو»، جان وین که مشهورترین بازیگر ژانر وسترن در تاریخ سینما به شمار می‌آید، نقش کلانتر شهر ریو براوو در تگزاس را بازی می‌کند که بعد از دستگیری برادر یک مزرعه‌دار سرشناس مجبور می‌شود همراه با یک سرباز، هفت‌تیرکشی جوان و یک پیرمرد ناخوش و چلاق، به مقابله با افراد شروری بپردازد که قصد آزادی زندانی را دارند. روابط و دیالوگ‌های بین جان وین، دین مارتین و والتر برنان در این فیلم بسیار فوق‌العاده است و از جنبه‌های مثبت فیلم به شمار می‌آید.
سربازهای یک‌چشم- مارلون براندو (۱۹۶۱)
ابتدا قرار بود فیلم «سربازهای یک‌چشم» به کارگردانی استنلی کوبریک و بر اساس فیلم‌نامه‌ای از سام پکین پا ساخته شود؛ اما به دلیل مشکلاتی که بین کوبریک و کمپانی سازنده پیش آمد، براندو علاوه بر ایفای نقش اول فیلم، کارگردانی را بر عهده گرفت که تنها فیلم او در مقام کارگردانی بود که با شکست تجاری نیز همراه شد. این فیلم به خاطر زمان بیش از ۴ساعته‌اش مشهور شد؛ اما استقبال ناامید کننده تماشاگران، آن را به شکست تجاری مطلق تبدیل کرد. با این وجود، امروزه این فیلم را به خاطر بازی‌های منحصربه‌فرد براندو و کارل مالدن و چشم‌اندازهای خیره کننده مونتری و بیگ سور، شاهکاری الهام‌بخش و یکی از بهترین و زیباترین فیلم‌های ژانر وسترن می‌دانند.
وینچستر ۷۳- آنتونی مان (۱۹۵۰)
فیلم «وینچستر ۷۳» اولین همکاری جیمز استوارت و آنتونی مان بوده و داستان مردی را روایت می‌کند که در تعقیب یک یاغی مشهور به شهر داج سیتی در کانزاس می‌رود؛ اما متوجه می‌شوند در این شهر حمل اسلحه قدغن بوده و ناگزیر سلاح‌های خود را تحویل می‌دهند. آن‌ها یاغی مورد نظر را پیدا می‌‌کنند؛ اما به دلیل نداشتن اسلحه نمی‌توانند او را دستگیر کنند. در نهایت، او در یک مسابقه تیراندازی شرکت کرده و برنده یک وینچستر بسیار باارزش می‌شود؛ اما یاغی مذکور این وینچستر را از اتاق او می‌دزدد. ادامه فیلم، تلاش‌های این مرد برای بازپس‌گیری تفنگش را روایت می‌کند. بازی بازیگران در این فیلم وسترن، خیره کننده است.
بوچ کاسیدی و ساندنس کید (۱۹۶۹)
شاید بارها و بارها درباره این فیلم شنیده باشید. فیلم «بوچ کاسیدی و ساندنس کید» داستان دو یاغی کلاهبردار در دوران غرب وحشی را روایت می‌کند که پس از یک سلسله سرقت از قطار و بانک، تحت تعقیب قرار می‌گیرند. این فیلم برنده چهار جایزه اسکار شد.
سنگ گور - جرج پی کوزماتوس
وایات اراپ افسانه‌ای، پس از سال‌ها مبارزه با تبهکاران در شهر تامبستون یا سنگ گور آریزونا بازنشسته می‌شود. او می‌خواهد به تجارت بپردازد تا اینکه گروهی که خود را گاوچران می‌نامند، در منطقه مشکلاتی به وجود می‌آورند. اراپ که نمی‌تواند در برابر بی‌عدالتی سکوت کند، تصمیم می‌گیرد به کمک برادرش با آن‌ها مقابله کند. نبرد میان آن‌ها شدت می گیرد. این فیلم اکشن و پرتحرک، نظر تماشاگران مدرن را نیز جلب می‌کند. ناگفته نماند که شخصیت‌های این فیلم، بهترین سبیل‌های تاریخ سینما را دارند.
جوزی ولز یاغی - کلینت ایستوود
فیلمی به کارگردانی و نقش‌آفرینی جوزی ولز که خانه و خانواده‌اش را در جنگ داخلی از دست داده و برای گرفتن انتقام، به گروهی از سربازان پیوسته تا قاتلان خانواده‌اش را پیدا کرده و آن‌ها را مجازات کند. جنگ داخلی به پایان می‌رسد و همه تسلیم می‌شوند جز جوزی. در این اثر کلاسیک از ایستوود انتقام، غم، بخشش، خیانت، عشق، خانواده و شرافت، به چشم می‌خورد.

چگونه غرب تسخیر شد - جان فورد
این فیلم محصول سال ۱۹۶۳ احتمالاً بیشترین تعداد ستارگان یک فیلم را در خود جای داده است: جان واین، گرگوری پک، جیمز استوارت، کارول بیکر، هنری فوندا، دبی رینولدز و... . این فیلم اثری حماسی است؛ بنابراین به‌جای تمرکز بر یک شخص، چهار نسل یک خانواده در طی ۵۰سال و مهاجرت آن‌ها به سمت غرب در سال‌های اواسط ۱۸۰۰ را نشان می‌دهد. در این فیلم از هر چیزی اثری وجود دارد: طغیان رودخانه، حملات سرخ‌پوستان، تصادف هواپیما، نبردهای جنگ داخلی، یافتن طلا، ساخت راه‌آهن و مقابله با تبهکاران. از یک فیلم سه‌ساعته می‌توان انتظار داشت که به تمام عناصر ژانر وسترن بپردازد. این فیلم در روتن تومیتوز امتیاز صددرصد گرفت و همانند فیلم‌های امروزی ضعیف نیست. این فیلم نه‌تنها از فیلم‌های وسترن، بلکه از تمام ژانرها برتر است. در خلاصه داستان فیلم آمده است: غربی که ماجراجویی‌ها و اتفاقات زیادی در آن رخ می‌داد حالا گذشته، آن غرب متعلق به گذشتگان است؛ زیرا ردپای آن‌ها تا ابد در تاریخ وجود دارد و هرگز با باد یا باران از بین نمی‌رود. کسی نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد یا لابه‌لای حوادث فراموش شود. از میان دشواری‌های زندگی و غم و آرزوهایشان، افسانه‌های غرور و شجاعت به وجود آمده که می‌تواند الهام‌بخش فرزندان و فرزندان فرزندانشان باشد.
ایستگاه کمانچ - جفرسون کودی
برخی از فیلم‌های وسترن با بودجه‌های کلان و چندین ستاره ساخته می‌شوند که در نتیجه آن، شاهد یک فیلم چندساعتی خواهیم بود. اما گاهی هم دوست داریم ببینیم فیلم‌های کم‌بودجه که با چند ستاره و یک داستان خام ساخته شده، چه از آب درمی‌آید. به همین دلیل، می‌خواهیم به این فیلم اشاره کنیم. فیلمی که در چند سال اخیر به‌عنوان یکی از فیلم‌های وسترن موفق اما نادیده گرفته شده معرفی می‌شود. در این فیلم ۷۴دقیقه‌ای، جفرسون کودی به همراه چند کمانچ تلاش می‌کند یک زن سفیدپوست را به همسرش بازگرداند و مژدگانی دریافت کند؛ اما باوجود مشکلات پیش رو این کار چندان آسان نیست.
تیرانداز تنها -  دان سیگل
در سال 1976 جان وین در حالی‌که ناامیدانه با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، برای آخرین بار مقابل دوربین قرار گرفت و نتیجه این دوره سه‌ماهه، فیلمی به نام «تیرانداز» بود. داستان فیلم تیرانداز دان سیگل که در سال 1976 اکران شد، ماجرای یک کابوی پیر بود که ماه‌های آخر زندگی‌اش را به خاطر ابتلا به سرطان سپری می‌کرد و البته هنرپیشه‌ای که نقش این قهرمان در شرف مرگ را ایفا می‌کرد، کسی به جز جان وین نبود که به‌خاطر پیشرفته بودن بیماری سرطانش، در مقطعی فیلم‌برداری متوقف شد. جان وین در سال 1967 به سرطان ریه مبتلا شد و ناچار شده بود یکی از ریه‌هایش را تقریباً از دست بدهد و بعد از آن، با سرطان معده دست و پنجه نرم می‌کرد. اما او با تمامی اینها هنوز هم به جزئیات کار اهمیت فراوانی می‌داد و در یکی از روزها با دان‌سیگل به‌شدت اختلاف پیدا کرد؛ چراکه در یکی از صحنه‌ها قرار بود او حین تیراندازی، یکی از شخصیت‌های منفی را به قتل برساند. او سیگل را به تغییر فیلم‌نامه مجبور کرد؛ چون اصرار داشت هرگز نمی‌تواند از پشت کسی را هدف گلوله قرار دهد و چنین کاری حتی در فیلم هم از نظر او غیرقابل توجیه بود و می‌توانست به چهره‌ای که از او در ذهن تماشاگران باقی می‌ماند، لطمه بزند.
ورا کروز - رابرت آلدریچ
این فیلم محصول سال ۱۹۵۴ با نقش‌آفرینی گری کوپر و برت لانکستر، جزو اولین فیلم‌های وسترن بود که شخصیت‌های آن به خشونت علاقه نداشتند. این موضوعات در دهه ۵۰ و ۶۰‌ هالیوود بسیار موردتوجه واقع شد. کوپر، نقش سربازی به نام بن‌ترین را ایفا می‌کند که در طی جنگ مکزیک و فرانسه در سال ۱۸۶۱ برای یافتن کار به مکزیک می‌رود تا به‌عنوان مزدور کار کند. در آنجا با تیراندازی به نام جو آرین (لانکستر) آشنا می‌شود. آن‌ها توسط امپراتور ماکسیمیلیان اول استخدام می‌شوند تا کنتس دواری (دنیز دارسل) را به شهر بندری ورا کروز اسکورت کنند. آن‌ها متوجه می‌شوند لوکوموتیوی که توسطان به خارج سفر می‌کنند، انباری به ارزش ۳میلیون دلار دارد. همان‌طور که انتظار دارید، عده زیادی خواهان آن طلا هستند.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی