[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

آیا کاهش قیمت نفت نگران‌کننده است؟، روزنامه شیراز نوین

دو هفته از تعهد کاهش تولید نفت اوپک گذشته است؛ تعهدی که با امید به جلوگیری از روند رو به افول قیمت نفت در بازار جهانی امضا شد، اما به‌نظر می‌رسد تا اینجای کار اثری نداشته است، چون همچنان شاهد کاهش روزانه قیمت نفت هستیم.
به گزارش ایسنا، بعد از بدعهدی آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران در بازار نفت که باعث افزایش چشم‌گیر قیمت نفت شد، ترامپ برای متعادل کردن قیمت‌ها از برخی تولیدکنندگان مانند عربستان و روسیه خواست تولید خود را افزایش دهند؛ درنتیجه عرضه نفت نسبت به تقاضا افزایش یافت و باعث سقوط آزاد قیمت‌ها شد.
این اتفاقی بود که برای تولیدکنندگان بزرگی مانند عربستان و روسیه هراسناک بود و زمانی که اعضای اوپک برای اجلاس ۱۷۵ گرد هم جمع شدند، بر تعهد کاهش تولید ۸۰۰هزار بشکه‌ای مهر موافقت زدند. البته ایران به‌دلیل تحریم‌ها از این توافق معاف و قرار شد اعضای غیراوپک نیز که روسیه بزرگ‌ترین تولیدکننده آن محسوب می‌شود، ۴۰۰هزار بشکه از تولید خود کم کنند.
تعهد اعضا طبق قراردادی که امضا کرده بودند، از ابتدای سال جدید میلادی آغاز شد، هرچند طبق نظرسنجی «اس اند پی گلوبال پلاتس»، تولید نفت اوپک در دسامبر به میزان ۶۳۰هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۴۳میلیون بشکه در روز رسید که پایین‌ترین میزان در شش ماه اخیر بود.
با این‌حال سقوط آزاد قیمت‌ها همچنان ادامه دارد و بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۱سنت یا ۰.۲درصد، در روز چهارشنبه نسبت به روز سه‌شنبه کاهش یافت و به ۶۰.۵۳دلار در هر بشکه رسید؛ به طوری‌که دبیرکل اوپک با وجود خوش‌بینی به چشم‌انداز متعادل شدن بازار نفت در سال ۲۰۱۹، به تأثیر احتمالی جنگ تجاری آمریکا و چین بر رشد بازارهای بزرگ آسیا و آسیب‌دیدن تقاضا برای نفت ابراز نگرانی کرد.
دو عامل تأثیرگذار بر قیمت نفت در آینده
در این راستا، مرتضی بهروزی‌فر، کارشناس حوزه انرژی، بر این باور است که تعهد اعضای اوپک و همچنین اوضاع اقتصادی جهان روی قیمت آینده نفت تأثیر مستقیم دارد.
وی با تأکید بر اینکه تعهد اوپک هنوز اجرایی نشده است، به ایسنا گفت: کاهش این میزان از تولید تدریجی است و آثار آن روی قیمت جهانی نفت در آینده مشخص خواهد شد.
این کارشناس حوزه انرژی با بیان اینکه کاهش قیمت فعلی نفت ناشی از نوسانات فعلی بازار است، توضیح داد: این موضوع دور از ذهن نبود. اگر اقتصاد جهان پیشرفت کند، قیمت نفت به ۶۷دلار می‌رسد؛ اما اگر همین روند ادامه داشته باشد، قیمت به رنج ۵۰ تا ۵۵دلار خواهد رسید، اما بعید است به زیر ۵۰دلار برسد.
بهروزی‌فر با اشاره به تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا گفت: بیشترین نگرانی ایران کاهش حجم صادرات است؛ اینکه آمریکا مجدداً به مشتریان نفت ایران معافیت بدهد یا خیر، قابل پیش‌بینی نیست و بستگی به وضعیت بازار دارد. اگر تقاضای سالانه افزایش یابد، معافیت‌ها تمدید می‌شود؛ اما اگر شرایط به همین صورت باقی بماند، احتمال اینکه تمدید نشود وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی