[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۱
  • دوره جدید

مدیریت مصرف خون، هزینه‌های بیمار و اقتصاد جامعه را کاهش می‌دهد، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: با مدیریت و پایش مصرف خون، ضمن کاهش هزینه‌های بیمار می‌توان به اقتصاد جامعه کمک مؤثری کرد.
به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر پور فتح اله با بیان اهمیت مدیریت خون بیمار، چالش‌ها و راهکارها و نقش آن در اقتصاد سلامت گفت: باید به سمت مدیریت خون بیمار برویم تا به‌جای این‌که روی انتقال خون تمرکز شود روی خود بیمار تمرکز داشته باشیم.
وی افزود: چالش دیگر نظام سلامت افزایش جمعیت سالمندی است که از یک‌سو هزینه سلامت را بالا می‌برد و نیاز به خون و فرآورده‌های آن در درمان‌های مربوط به این گروه از جمعیت روبه افزایش است و از سوی دیگر با پیری جمعیت، اهدا‌کنندگان زیادی از اهدای خون بازنشسته می‌شوند و جایگزین ندارند که باید برای آن تدبیری اندیشید.
دکترپور فتح اله یادآورشد: آمارهای جهانی نشان می‌دهد دو سوم خون مصرفی در اروپا در افراد بالای ۵۰‌سال مصرف شده است در صورتی که با پیری جمعیت، تعداد اهدا‌کننده به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.
وی تأکید کرد: طب ما باید به سمت اقتصادی شدن برود و با هزینه مؤثر را انجام دهیم کارآیی بالا می‌رود.
پورفتح اله خاطرنشان کرد: یکی از مؤثرترین روش‌ها برای ذخیره سرمایه‌ها، توجه به سه موضوع «کم خونی، خون ریزی و انتقال خون» است که باید جدی گرفته شود زیرا در‌حال حاضر بیش از ۲۷درصد جمعیت دنیا دچار کم خونی هستند و ۳۹درصد بیماران که جراحی شده‌اند از کم خونی رنج می‌برند.
وی اظهارکرد: خون‌ریزی در واقع فریاد بیمار در برابر پزشک است و باید بیمار به آن توجه کند و هر چقدر این خونریزی کمتر شود بسیاری از مشکلات از جمله عفونت بیمارستانی و مصرف خون کم شده و مدیریت منابع صورت می‌گیرد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد: اگر کم خونی درمان نشود در جراحی‌ها نیاز به انتقال خون بیشتر می‌شود و عوارض و هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد.
دکتر پورفتح اله اظهار کرد: سالانه بیش از ۱۵۰میلیون تزریق خون در دنیا صورت می‌گیرد که اگر آن را مدیریت کنیم پیشرفت بزرگی در اقتصاد سلامت ایجاد می‌شود لذا باید پیامدهای تزریق گلبول قرمز را بررسی کنید و بدانید وقتی تزریق خون صورت می‌گیردگاهی برای بیمار فاجعه آفرین است.
وی افزود: بررسی روی ۸‌هزار بیمار نشان می‌دهد تزریق چه پیامدهایی داشته و خطر مرگ را تا شش برابر بالا برده است.
 دکترپور فتح اله خاطر‌نشان کرد: در جهان سالانه ۲۰میلیارد دلار در سه بخش خون گیری، خون ریزی و انتقال خون هزینه می‌شود که اقتصاد نظام سلامت ایجاب می‌کند که خون بیمار مدیریت شود‌. لذا پزشکان باید بدانند هر تزریق خون را نباید اهدای زندگی تلقی کرد زیرا هر مورد تزریق می‌تواند توأم با عوارض باشد.
وی افزود: باید به بیماران آموزش داد که مطالبه‌گر باشند و از پزشک بپرسند چرا به تزریق خون احتیاج دارد و پیامدهای آن را از پزشک بپرسد.
به گزارش وبدا وی گفت: توجه به تعرفه‌گذاری خدمات مدیریت خون بیمار، گواهی صلاحیت تجویز خون، ادغام مدیریت خون بیمار با کمیته‌های انتقال خون بیمارستانی و آموزش همگانی برای بیماران و پزشکان تجویزکننده خون از برنامه‌هایی است که به مدیریت انتقال خون کمک می‌کند.
گفتنی است، سمینار سه روزه هموویژلانس و مدیریت خون بیمار با حضور علی اکبر پور فتح اله، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، محمد حسین برادران، مدیرکل انتقال خون استان، منوچهر مهرام، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین و ۳۵۰پزشک، پرستار و کارشناس بانک خون در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی