[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

پاسخ نظام پزشکی به دادستانی درخصوص الزام پزشکان برای استفاده از دستگاه کارتخوان، روزنامه شیراز نوین

سرپرست سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای به معاون قضایی دادستان کل کشور در خصوص الزام پزشکان به استفاده از دستگاه کارتخوان توضیحاتی را ارائه نمودند.
به گزارش ایسنا و نه نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت بهداشت؛ پیرو نامه معاون قضایی دادستان کل کشور در خصوص الزام پزشکان به استفاده از دستگاه کارتخوان، دکتر ظفرقندی، رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای بر اهتمام پزشکان بر رعایت رفاه بیماران و مراجعه‌کنندگان تأکید کرد.
در متن این نامه آمده است:
«جناب آقای محمدجواد حشمتی، معاون قضایی محترم دادستان کل کشور
ضمن سپاس از بذل توجه آن جناب نسبت به جامعه خدوم پزشکی و در پاسخ به نامه ۱۰دیماه در مورد الزام پزشکان کل کشور به استفاده از دستگاه کارتخوان موارد ذیل را به استحضار می‌رساند:
۱- وظایف و اختیارات سازمان نظام پزشکی در قانون تشکیل این سازمان بر‌شمرده شده و قانونگذار عملاً اختیاری برای ایجاد الزامات مذکور و نیز امکان دستور و نظارت برای صاحبان حرف پزشکی و وابسته در این مقوله و در مطب‌ها قائل نشده است.
۲- قوانین جاری کشور به‌ویژه ماده‌۲۷۴ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم در مقام اشاره به جرایم مالیاتی استفاده از دستگاه کارتخوان توسط مشمولین و مؤدیان را الزام و اجبار و خودداری از آن را بزه قلمداد نکرده است. لذا ابلاغ این امر به‌عنوان دستور یا تکلیف از طرف سازمان نظام پزشکی محل ایراد است.
۳- با توجه به این‌که دسترسی به حساب‌های بانکی مشمولان مالیاتی در رسیدگی بر درآمد و تعیین مالیات برای وزارت دارائی وجود داشته و اولی بر نقش کارتخوان‌هاست، عدم استفاده از کارتخوان آن‌هم در شرایطی که وجوه در گردش بسیاری از پزشکان و سایر اعضای سازمان در اقصی نقاط کشور بسیار کم است نمی‌تواند نشانه‌ی متقضی بر انتساب فرار مالیاتی به پزشکان باشد.
۴- تاکنون هیچ‌گونه مطالعه یا بررسی آماری دقیق در‌خصوص تعداد مؤسسات پزشکی یا پزشکانی که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی‌کنند صورت نگرفته است. به‌نظر می‌رسد چنانچه این عده در اقلیت باشند محلی برای مناقشه در‌این خصوص نخواهد بود، به‌ویژه که اشتغال هم‌زمان در چند مطب یا مراکز پزشکی و یا ارائه خدمات به‌صورت شیفتی در مراکز درمانی و سایر موارد پیشگفت نیز باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.
ضمن سپاس فراوان از توجهات آن جناب اشعار می‌دارد که ایجاد تسهیلات لازم برای بیماران و مراجعان اعم از دستگاه کارتخوان و یا هر اقدام رفاهی دیگر، موضوعی است که همواره توسط این سازمان به اعضای خود توصیه شده و مجدداً نیز این مهم مورد تأکید قرار خواهد گرفت».

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی