[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

تصویب ۶‌سند آسیب‌شناسی شهری در دولت، روزنامه شیراز نوین

رئیس گروه دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به تشکیل کمیسیون هشتم دولت بیان کرد: این کمیسیون تحت‌عنوان کمیسیون خاص کلان‌شهرها ایجاد شده و یکی از وظایف آن آسیب‌شناسی شهری است. تاکنون هشت سند آسیب‌شناسی در این کمیسیون تصویب شده است که شش سند از این تعداد در حوزه خدمات شهری بوده است.
به گزارش ایسنا، ‌هاشم نوروزی‌فرد با اشاره به وظیفه و نقش شهرداری‌ها  اظهار کرد: در حال حاضر1276 شهرداری در سطح کشور وجود دارد و قانون شهرداری‌ها نیز مصوب سال‌1334 است.
وی افزود: بسیاری از قوانین آن زمان بر اساس بار حقوقی نوشته شده است و زمانی که می‌خواستیم لایحه مدیریت شهری را بازنگری کنیم و بسیاری از کلمات را اصلاح کنیم، نمی‌شد. افتخار ما است که قانون شهرداری‌ها قانون خاص و کاملی است اما در سنوات بعد با قوانین مؤخری که آمده است، نیاز به اصلاح دارد.
رئیس گروه دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: یکی از آسیب‌شناسی‌های لازم که باید انجام شود لزوم اطلاع کامل از قوانین است؛ بسیاری از همکاران در شهرداری‌ها شاید از قانون شهرداری‌ها مطلع نباشند.
نوروزی‌فرد ادامه داد: دومین مسئله این است که هرکس در هر بخشی باید به قوانین دستگاه‌ها و سازمان‌های مستقیم و غیر‌مستقیم مثل بهداشت، محیط زیست و اصناف مسلط باشد تا تصمیم‌گیری‌ها درست باشد.
وی بیان کرد: کلید شهر در دست شهرداری است. اگر شهرداری تفکر و مدیریت درستی داشته باشد همه مدیریت‌ها به‌درستی و با هماهنگی پیش‌ می‌روند.
رئیس گروه دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: شهرداری‌ها دارای یک سری وظیفه ذاتی و برخی وظایف بین‌بخشی هستند. اگر شهرداری پسماند را جمع‌آوری نکند هیچ‌کس این‌کار را نمی‌کند؛ اما برخی وظایف مثل ساماندهی دستفروشان و دیگر مشاغل جزو موضوعات بین بخشی هستند و شهرداری در حلقه آخر این فرایند است.
نوروزی‌فرد افزود: براساس ماده‌55 هر شغلی که ایجاد مزاحمت می‌کند باید ساماندهی شود؛ اما چه‌کسی باید نظارت کند تا مسئله‌ای به وجود نیاید؟ وظیفه ذاتی شهرداری خدمت‌گزاری مطلوب به شهروندان است؛ شهرداری به‌عنوان نهاد عمومی غیر‌دولتی به این مسئله
افتخار می‌کند.
رئیس گروه دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها گفت: همه معاونت‌های شهرداری‌ها مهم هستند اما معاونت خدمات شهری به مردم بسیار نزدیک است.
وی با اشاره به تشکیل کمیسیون هشتم دولت بیان کرد: این کمیسیون تحت عنوان کمیسیون خاص کلان‌شهرها ایجاد شده است که یکی از وظایف آن آسیب‌شناسی شهری است. باید مشکلات احصا شوند و تاکنون هشت سند آسیب‌شناسی تصویب شده است که شش سند از این تعداد در حوزه خدمات شهری بوده است.
نوروزی‌فرد افزود: امروز سندهای آسیب‌شناسی ساماندهی مشاغل شهری و اصناف و محصولات کشاورزی بررسی می‌شوند.
وی بیان کرد: ساماندهی اصناف در بسیاری از کلانشهرها انجام شده است. به‌طور مثال در شهر اهواز ساماندهی بازار آهن‌فروشان، فروشندگان خودروهای سبک و سنگین و بنکداران انجام شده است. تجربه خوبی است و می‌تواند به شهرهای دیگر سرایت پیدا کند.
نوروزی‌فرد با بیان این‌که باید جهت ساماندهی دستفروشان تصمیم‌گیری شود گفت: شهر یک موجود زنده است و هر لحظه درحال تغییر است باید بپذیریم بخشی از جامعه شهری به این سمت گرایش دارد که باید با همکاری دستگاه‌ها ساماندهی شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی