[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

مصرف روزانه قند کودکان معادل ۵شیرینی بزرگ در روز شده است، روزنامه شیراز نوین

گروه ترجمه - احسان فرازمند: کودکان و نوجوانان روزانه در حدود میزان زیادی شکر مصرف می‌کنند. این ادعای کمپینی است که به مبارزه با چاقی می‌پردازد. 
محاسبات جدید که توسط کمپین «اتحاد بهداشت چاقی» انجام شده است، فریادی است که مجدداً تولید کنندگان خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را خطاب قرار داده تا محصولاتی سالم‌تر ارائه کنند و خطر چاقی و اضافه وزن را از کودکان دور کنند. این کمپین  خواستار اقدامات فوری برای کاهش میزان قندی است که در خوراکی‌های مختلف وجود دارد اما به چشم نمی‌آید. 
بیشتر والدین، هرگز 20بیسکوییت شکلاتی را در یک روز به کودک خود نمی‌دهند؛ اما تقریباً تمامی این والدین آگاه نیستند که قند پنهان در خوراکی‌های مختلف معادل همین 20بیسکوییت شکلاتی است. لازم است شرکت‌های فعال در زمینه تولید مواد غذایی، همان اقدامی را در ارتباط با قند انجام دهند که پیش از این در دهه 2000 میلادی در مورد کاهش مصرف نمک انجام دادند. 
کودکان و نوجوانان بین 11 تا 18سال به طور متوسط در طول روز 73.2گرم شکر مصرف می‌کنند، رقمی که بسیار بیشتر از حد مجاز، یعنی 30گرم در روز است. این 73.2گرم قند که هم اکنون کودکان ما روزانه مصرف می‌کنند معادل خوردن 20بیسکوییت شکلاتی یا 4.8دونات (نوعی فرآورده قندی سرخ کردنی یا دسر است) است که با مربا پر شده است.
بررسی‌های این کمپین همچنین نشان می‌دهد افراد 4 تا 10ساله، 53.3گرم در روز قند مصرف می‌کنند، رقمی که برای بزرگسالان 19 تا 64ساله به 59.9گرم در روز می‌رسد.
برخی تولید کنندگان مواد غذایی، روند کاهش مصرف مواد قندی را آغاز کرده‌اند، اما برخی دیگر لازم است تشویق شوند تا بلکه به این اقدام بپیوندند.
بسیاری از شرکت‌های غذایی در انگلستان، تلاش خود برای کاهش قند موجود در خوراکی‌ها را آغاز کرده‌اند، پیش از اینکه در سال 2018 مشمول «مالیات قند» شوند. هر چند تعداد زیادی از تولید کنندگان از این کار سر باز زده‌اند و احتمال مشمول پرداخت مالیات مربوط به تولید مواد قندی هم خواهند شد.
نظام سلامت انگلستان از تمام تولیدکنندگان مواد قندی خواسته است تا سال 2020 حداقل 20درصد از شیرینی محصولات خود بکاهند. این سازمان قصد دارد به زودی گزارشی ا ارائه کند و در آن برای اولین بار محصولاتی که بیشترین قند را وارد بدن مشتریان می‌کنندرا معرفی نماید و محل فروش و مصرف کنندگان آنها را نیز شناسایی کند. 
افرادی که در کودکی به اضافه وزن یا چاقی گرفتار می‌شوند، به احتمال بسیار بالایی در بزرگسالی هم با این عارضه خطرناک دست به گریبان خواهند بود؛ چرا که احتمال ابتلا به 11نوع سرطان در این افراد بیشتر از سایرین گزارش شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی