[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

آیین تجلیل از استاد برجسته هنر کاشی هفت رنگ شیراز برگزار شد، روزنامه شیراز نوین

آیین  تجلیل از احمد شیشه‌گر، استاد  برجسته کاشی هفت رنگ شیراز با حضور مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس  برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، آیین  تجلیل از احمد شیشه گر استاد  برجسته کاشی هفت رنگ شیراز به همت اتحادیه تعاونی صنایع دستی استان فارس و  با حضور مدیرکل و معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس و تعدادی از اساتید و  هنرمندان صنایع دستی استان  در هتل زندیه شیراز برگزار شد. 
بنا‌براین گزارش، مدیرکل میراث فرهنگی فارس در این مراسم با اشاره به تهیه پرونده هنر کاشی هفت رنگ شیراز به منظور طرح در شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور، به تاریخچه استفاده از این هنر در آثار تاریخی اشاره کرد و اظهار داشت: شواهد بدست آمده حاکی از به کارگیری این هنر در آجرهای لعاب‌دار بنای باشکوه و جهانی تخت جمشید‌ است. این مقام مسئول ادامه داد: تکامل هنر کاشی هفت رنگ مربوط به دوران اسلامی ‌است و در 80 درصد از  کاشی کاری مساجد ما مورد استفاده قرار گرفته است  که زیبا‌ترین نماد آن را در مسجد معروف نصیر‌الملک شیراز نظاره‌گر هستیم. وی ثبت این هنر را زمینه معرفی  بیش از پیش آن و حمایت  از هنرمندان و صنعتگران شاغل در این عرصه عنوان کرد. گفتنی است، در پایان این مراسم از  یک عمر تلاش و خدمات ارزنده استاد احمد شیشه‌گر تقدیر و تشکر به عمل آمد.
اسـتاد احمد شیشه گر از سال 1342 به صـورت حرفه‌ای وارد بـازار کار شد و در کنار حرفه تولیدی خود خالصانه این هنر را به مشتاقان و علاقه‌منـدان آموخت که حاصـل این سخاوت استاد، شاگردانی همچون مهرزاد حسن پور و یداله کریم زاده بوده و هستند که خود به مرحله استادی رسیده‌اند. وی همچنین در همکاری خود با معـاونت صنایع دستی اداره کل میـراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، هنر طراحی و ساخت کاشی هفت رنگ را در قالب فیلم مستند- آموزشی کاشی هفت رنگ به نمایش گذاشته است. 
آثـار این هنرمند علاوه بر نمایشگاه‌های تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی،  زینت بخش اماکن مذهبی، مساجد و بقاع متبرکه و حـرم‌های مطهـری همچـون مدرسه خان، مساجد وکیل و نصیرالملک شیراز، حرم مطهر حضرت علی (ع) در نجف اشرف، مرقد مطهر امام حسین (ع) در کربلا، حرم امام حسن عسکری (ع) در سامرا و حرم متبرک حضرت زینب(س) در دمشق است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی