[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

به خلاقیت‌ها توهین نشود، روزنامه شیراز نوین

چهره ماندگار خوشنویسی ایران گفت: اختصاص تنها یک جایزه در پنج رشته خوشنویسی در جشنواره فجر ناراحت کننده است و هزینه کرد تنها 150 میلیون تومان برای کل 10 رشته، توهین به اوج خلاقیت است.
به گزارش ایرنا، یدالله کابلی خوانساری 27دی ماه در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه تخصصی آثار شکسته نویسی باعنوان محفل انس در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس ابراز داشت: در داوری جشنواره فجر شاهد بی‌عنایتی‌ها و دردهایی بودم که ستون احساس بشریت را به لرزه در می‌آورد؛ گویی هنرمند در دنیای هنر هیچ روزگار آسودگی ندارد. 
کابلی خوانساری ابراز داشت: هنرمندان در زندگی روزمره‌شان نیز با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه‌اند؛ اما در بارگاه باشکوه هنر کوشش و تلاش خود را به نام ایران رقم می‌زنند و اینگونه از آن‌ها تقدیر می‌شود. 
این استاد خوشنویسی گفت: هویت، ریشه و ملیت درختی تناور است و تا زمانی که آب به ریشه‌ها می‌رسد این درخت زنده است و اگر بخواهیم افتخاری در تاریخ با نام خود ثبت کنیم، تنها در حوزه فرهنگ و حکمت و هنر میسر است. 
وی با بیان اینکه خط شکسته دچار مخاطراتی شده که ما را مخدوش می‌کند، افزود: بگذاریم مردم و جامعه قضاوت کنند و تاریخ هم حتماً این روزها را قضاوت خواهد کرد.
کابلی خوانساری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هیچ بزرگی تا زمانی که از مجرای الوهیت گذر نکرده باشد، به خلاقیت نمی‌رسد. 
وی با اشاره به جایگاه ویژه حافظ و سعدی در هنر خوشنویسی ابراز داشت: عهد کرده‌ام که در این سال‌های اخیر تنها اشعار سعدی را به رشته تحریر در‌آورم؛ چرا که احساس کردم رسالتم در این است که بتوانم با پرواز خیال در اندیشه‌های سعدی خدمت کوچکی کنم. 
عضو شورای عالی تشخیص و ارزش‌یابی هنری خوشنویسی همچنین با اشاره به فضایل حافظ گفت: خداوند با خلقت حافظ عروج بشری را به مشاهده نشسته است. 
وی افزود: هنر خوشنویسی در ویترین موزه‌های جهان نمایان گر شکوه، فر و تاریخ بشری است و این هنر در ایران با توجه به تاریخ هزار ساله‌اش، رشد یافته و در مسیر تحول و تطور بزرگان به اوج شکوفایی رسیده و قضاوت تاریخ نیز درباره والایی آن مشهود است. 
دومین نمایشگاه تخصصی محفل انس با حضور استادان یدالله کابلی خوانساری چهره ماندگار خوشنویسی ایران، و محمد حیدری عضو شورای تشخیص و ارزشیابی هنری گشایش یافت و تا 3 بهمن ماه در سالن فرهنگ مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برقرار است. 
این نمایشگاه حاصل تلاش‌های دوساله 17 هنرجوی محمدرضا معین‌خواه از استادان انجمن خوشنویسان ایران در فارس است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی