[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

معاون علوم پزشکی شیراز: اطلاعات سلامت از مبادی رسمی‌ کسب شود، روزنامه شیراز نوین

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در واکنش به انتشار کلیپی در خصوص آلودگی نمک یددار و ترغیب مردم به مصرف نمک دریا، تأکید کرد که شهروندان اطلاعات سلامت را تنها از مبادی رسمی‌ و قانون دریافت کنند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمدجواد خشنود در جمع خبرنگاران و گفت: غنی‌سازی نمک خوراکی با ید، یک دستورالعمل بین‌المللی بوده و توسط سازمان بهداشت جهانی ابلاغ شده است.
وی تأکید کرد که تمام نمک‌های فاقد مجوز وزارت بهداشت و علامت استاندارد، دارای ناخالصی و فاقد ید بوده و برای مصرف کننده نه تنها مفید نیست بلکه زیان‌آور است.
خشنود با تأکید براینکه واحدهای تولیدکننده تحت نظارت وزارت بهداشت، سیاست سلامت محوری را دنبال کرده‌اند، گفت: متأسفانه، تبلیغات بی‌اساس و غیرعلمی‌ علیه مصرف نمک ید دار و تشویق به مصرف نمک دریا، باعث به خطر افتادن سلامتی مردم می‌شود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: نمک‌های خوراکی که در کشور در مراکز تولیدی مجاز تولید و بسته‌بندی می‌شود، تحت نظام پایش و کنترل کیفیت، از سوی سازمان غذا و دارو و معاونت غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی نظارت می‌شوند.
خشنود گفت: در استان فارس نیز نمک‌های خوراکی در سطح تولید و عرضه در آزمایشگاه کنترل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز مورد بررسی و کنترل کیفیت قرار می‌گیرند و میزان ید، درجه خلوص و فلزات سمی‌ مانند سرب، کادمیم و آرسنیک آنها اندازه‌گیری می‌شود. عضو هیئت علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی و واکنش شیمیایی نمک یددار، تصریح کرد: در علم شیمی، ماده ید در محیط اسیدی واکنش نشان داده و منجر به تولید رنگ آبی می‌شود.
او گفت: وقتی که یک محیط به واسطه وجود آب نارنج که محتوی اسید است، با نشاسته موجود در سیب‌زمین که برای پخت آبگوشت یا خورش استفاده می‌شود، مخطول شود، قائدتاً آبی رنگ خواهد شد؛ این واکنش دلالت بر کیفیت نمک است و تهدیدی برای سلامت انسان نیست. خشنود تصریح کرد: مشاهده نشده واکنش در محلول آبگوشت و نارنج و نمک دریایی، نشانه سالم بودن این ماده غذایی نیست.
این استاد دانشگاه تأکید کرد که مردم بدون توجه به شایعه‌ها و باورهای غلط و ادعاهای افراد سودجو، نباید نمک غیربهداشتی و فله را جایگزین نمک یددار تصفیه‌شده کنند.
 به گزارش ایسنا منطقه فارس، چندی پیش کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که طی آن افرادی اقدام به اضافه کرده نمک تصفیه شده و نمک دریایی غیربهداشتی به آبگوشت محتوی آب نارنج فراوان کرده و واکنش شیمیایی ید را نشان غیرمرغوب بودن نمک تصفیه شده و بهداشتی اعلام کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی