[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

تعیین ۲۵درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس گفت: با پیگیری‌های انجام شده، ۲۵درصد از عوارض آلایندگی صنایع پارس جنوبی به عنوان سهم لامرد و مهر مشخص شده که در سال جدید اعمال می‌شود.
سیدمحسن علوی در گفت‌وگو با ایسنا در این باره افزود: شهرستان‌های لامرد و مهر در جنوب استان فارس در مجاورت صنایع پارس جنوبی استان بوشهر واقع شده‌اند که با عنایت به موضوع تبصره جز ۳ بند ج ماده ۶ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و به استناد تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده مرجع تشخیص شدت و دامنه اثرگذاری آلایندگی واحدهای تولیدی بر شهرستان‌های واقع در چند استان سازمان حفاظت از محیط زیست کشور است. وی ادامه داد: پیگیری تعیین سهم شهرستان‌های جنوبی استان فارس از آلایندگی صنایع واقع در جنوب استان بوشهر (پارس جنوبی) در دوره دهم مجلس شورای اسلامی‌ در نشست با خانم دکتر ابتکار، رئیس سابق محیط زیست کشور در سال ۹۶ آغاز شد و پیگیری‌ها پس از تغییر دولت و با آغاز دولت دوازدهم در دوره دکتر کلانتری، رئیس جدید سازمان محیط زیست کشور ادامه پیدا کرد که با ارجاع به دکتر تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور نیز روند تئوری کارشناسی سنجش آلایندگی ناشی از صنایع عسلویه با همکاری کارشناسان سازمان و ادارات کل محیط زیست استان‌های فارس و بوشهر با پیشرفت خوبی همراه شد تا این که امسال به نتیجه رسید. نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس اضافه کرد: از آنجا که سنجش آلایندگی صنایع واقع در جنوب استان بوشهر بر شهرستان‌های جنوبی فارس نیاز به ردیف اعتباری داشت، پس از پیگیری‌های مستمر و مشورت با کارشناسان و مشاوران سازمان محیط زیست کشور الگو (مدل) برای بررسی تاثیر آلایندگی واحدهای تولیدی پارس جنوبی بر شهرستان‌های جنوبی فارس مشخص شد.
وی تصریح کرد: پس از مشخص شدن روش برای تعیین میزان آلایندگی، مطابق نظر سازمان محیط زیست کشور، فاز جمع‌آوری اطلاعات برای چندین سال متوالی مطابق مدل ارائه شده سازمان محیط زیست برای تشخیص اثرگذاری و دامنه تأثیر آلایندگی صنایع پارس جنوبی بر شهرستان‌های لامرد و مُهر آغاز شد و پس از مکاتبات و هماهنگی میان دو استان بوشهر و فارس نیز ۲۵درصد از عوارض آلایندگی صنایع در جنوب استان بوشهر به عنوان سهم شهرستان لامرد و مهر مشخص شد. نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس اضافه کرد: این عوارض به نسبت جمعیت بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان‌های لامرد و مهر توزیع می‌شود و مطابق قانون به رویه گذشته عوارض آلایندگی هر سه ماه یک بار پرداخت می‌شود.
بر اساس این گزارش، نشستی به منظور تعیین عوارض آلایندگی واحدهای تولیدی پارس جنوبی در روز دوشنبه (۲۶ آذر ۹۷) با هماهنگی نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس و با حضور محمودی، مدیرکل محیط زیست فارس و قلی‌نژاد مدیرکل محیط زیست بوشهر در دفتر رئیس سازمان محیط زیست کشور برگزار شد.
همچنین سیدمحسن علوی (نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس) در نطق میان دستور  (۲۰ خرداد ۹۷) در این باره به منظور تسریع در پیگیری عوارض آلایندگی ناشی از صنایع در عسلویه استان بوشهر بر شهرستان‌های حوزه انتخابیه‌اش طی تذکری خطاب به مسئولان سازمان محیط زیست کشور گفت: «تأثیر آلایندگی صنایع واقع در عسلویه بر شهرستان‌های لامرد و مهر، سبب خسارت‌های جبران‌ناپذیری در این منطقه شده است که بارها به مسئولان محترم سازمان محیط زیست متذکر شده‌ام. انتظار می‌رود سازمان محیط زیست همان گونه که به سلامت و حقوق حیوانات اهتمام دارد، به سلامت و حقوق انسان‌ها نیز اهتمام داشته باشد. مجدداً متذکر می‌شوم در اسرع وقت نسبت به احقاق حقوق مردم این دو شهرستان اقدام فرمایید.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی