[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

بودجه پنهانی کشور ٢هزار و ١٢۴هزار میلیارد تومان است، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه شرکت‌های دولتی حداقل باید ۲۴۰هزار میلیارد تومان سود پرداخت کنند، گفت: باید کمیته‌ای با همکاری دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی کل کشور و مجلس ۳ماه قبل از بررسی بودجه تشکیل شود تا بودجه شرکت‌های دولتی را مورد حسابرسی قرار دهد.
محمد حسن‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تأکید بر لزوم بررسی بودجه شرکت‌های دولتی در مجلس، گفت: همه فکر می‌کنند که بودجه پنهانی کشور هزار و ۲۲۴هزار میلیارد تومان است؛ در حالی که این افراد اشتباه فکر می‌کنند، چراکه بودجه پنهانی کشور ٢هزار و ١٢۴هزار میلیارد تومان است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر ۹۰۰هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در کشور پرداخت می‌شود که یکی از این موارد یارانه‌ای ۲میلیون و ٢٠٠هزار بشکه نفتی است که به پالایشگاه‌ها داده می‌شود، اما آمار و ارقام آن در هیچ بخشی قید نمی‌شود.
شرکت‌های دولتی تنها نیم‌درصد سود پرداخت می‌کنند
وی با اشاره به اینکه به سپرده‌های مردم در بانک‌ها حدود ۲۰درصد سود تعلق گرفته و پرداخت می‌شود، ادامه داد: بودجه شرکت‌های دولتی و درآمدهای آن‌ها حدود هزار و ۲۲۴هزار میلیارد تومان است؛ اما تمام سودی که توسط این شرکت‌ها پرداخت می‌شود حدود ۵هزار میلیارد تومان بوده یعنی حدود نیم درصد، در حالی که باید با در نظر گرفتن کف این رقم ۲۴۰هزار میلیارد تومان سود پرداخت شود.
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت در بودجه درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی را برابر اعلام می‌کند، اظهار داشت: به طور مثال نباید و نمی‌توان زیان یک بانک را از منابع بانک دیگر پرداخت کرد. بنابراین باید سود و زیان هریک از شرکت‌های دولتی را از یکدیگر جدا کرد؛ اما متأسفانه دولت این سود و زیان را با یکدیگر ادغام کرده و آمار آن را یک‌جا ارائه می‌دهد که این موضوع خلاف در خلاف و ابهام در ابهام است.
تشکیل نهادی مستقل برای ساماندهی شرکت‌های دولتی
وی افزود: باید کمیته‌ای با همکاری دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی کل کشور و مجلس ۳ماه قبل از بررسی بودجه  تشکیل شود تا بودجه شرکت‌های دولتی را مورد بحث و حسابرسی قرار دهد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، راه‌حل دیگری نیز برای ساماندهی بودجه شرکت‌های دولتی ارائه کرد و گفت: می‌توان نهاد مستقلی تشکیل داد که تمام شرکت‌های دولتی زیرمجموعه این نهاد قرار گیرند و از این نهاد سوال کرده و بازده لازم را درخواست کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی