[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۷
  • دوره جدید

تصویب بخشودگی جرایم بانکی زیر ۱۰۰میلیون تومان، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اصلاح برخی بندهای قانون بودجه سال ۹۷ از جمله امهال وام و پرداخت مالیات بانک مرکزی از سود درآمد را تشریح کرد.
محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اصلاح بخشی از قانون بودجه سال 97، گفت: با گذشت 6ماه از قانون بودجه سال 97، کمیسیون برنامه و بودجه براساس نظارت‌هایی که انجام داده بود و دریافت نگاه تعدادی از دستگاه‌های اجرایی، متوجه ابهاماتی در برخی احکام قانون بودجه سال 97 شد و به همین دلیل دست به اصلاحات زد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه اصلاح بودجه در آذرماه با حدود 10بند به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان ارسال شد، ادامه داد: شورای نگهبان در بررسی‌های خود، ایراد کلی به اصلاح بودجه گرفت و بیان داشت با این اصلاحات، شرایط کلان بودجه مغایر با اصل 52 قانون اساسی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در اصل 52 قانون اساسی آمده است که بودجه سالانه کل کشور به ترتیبی که در قانون مقرر می‏شود از طرف دولت تهیه و برای رسیدگی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تسلیم می‌شود. هرگونه تغییر در ارقام بودجه نیز تابع مراتب مقرر در قانون خواهد بود.‏
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از رایزنی با شورای نگهبان عنوان شد که در اردیبهشت امسال اصلاح بودجه سال 97 صورت گرفته و اصلاح این بندها در پایان سال می‌تواند برای کشور راهگشا باشد.
رفع مشکل پیمانکاران به دلیل گرانی
وی با بیان اینکه برخی از اصلاحات قانون بودجه سال 97 در بودجه سال آینده لحاظ شده است، گفت: امروز از 10بند اصلاحی، 5بند به عنوان مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه به صحن علنی آمد و به سازمان برنامه و بودجه اجازه داده شد که مبلغ 5هزار و 400میلیارد تومان از اسناد خزانه بند (ب) را کم و به بند (ح) بابت مطالبات پیمانکاران در نظر گرفته شود تا قسمتی از مشکلات آن‌ها به واسطه گرانی‌ها برطرف شود.
 حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با بحث امهال وام‌ها عنوان کرد: موضوعی را در بند (و) تبصره 16 قانون بودجه سال 97 داشتیم و به طور مفصل بررسی شد. موضوع بخشودگی جرایم بانکی تولیدکنندگان در لایحه بودجه سال 98 دیده و در کمیسیون تلفیق بودجه تصویب شد و نظر بر این بود که این موضوع از قانون بودجه 97 حذف شود؛ اما نمایندگان با این موضوع موافق نبودند.
بخشودگی وام‌های زیر 100میلیون تومان تصویب شد
این نماینده مجلس تأکید کرد: بند (ط) تبصره 16 در خصوص بخشودگی وام‌های زیر 100میلیون اصلاح و مصوب شد که برای تأیید به شورای نگهبان ارجاع می‌شود.
وی ادامه داد: در قانون بودجه از عوارض فروش سوخت که در تبصره 14 بودجه کم و به هدف‌مندی یارانه‌ها افزوده شد، این تغییر مشکلاتی برای شهرداری‌ها ایجاد کرده بود؛ چراکه این عوارض برای شهرداری‌ها دیده شده بود. قرار بر این شد که این 3هزار و 200میلیارد در پایین جدول تبصره 14 احصا شود و خود دولت مدیریت کند تا مبالغی به شهرداری از طریق وزارت کشور پرداخت شود که شهرداری‌ها شب عید با مشکل مواجه نشوند.
15هزار میلیارد تومان درآمد از مالیات و سود سهام بانک مرکزی باید وصول شود
حسینی توضیح داد: در خصوص بیمه رانندگان عددی در تبصره‌های بودجه سال 97 دیده نشده بود. نمایندگان در صحن علنی با این حذف موافقت نکردند که باید در کمیسیون در این‌باره تصمیم‌گیری شود. موضوع چالش‌برانگیز دیگر در خصوص مالیات و سود سهام بانک مرکزی بود که در ماده 4 قانون بخشی از مقررات مالی عمومی دولت لحاظ شده است.
این نماینده با بیان اینکه تمامی شرکت‌های دولتی و بانک‌ها مکلف‌اند 50درصد سود سهام پیش‌بینی شده در لایحه بودجه را به همراه مالیات به صورت یک دوازدهم پرداخت کنند، گفت: در سال گذشته دولت 10هزار میلیارد تومان را از تسعیر نرخ ارز دیده بود که در کمیسیون تلفیق این حذف شد. دوستان جمع‌بندی کردند چنانچه افزایش نرخ ارز نسبت به نرخ محاسباتی در بودجه ببینیم، در درآمد بانک مرکزی محاسبه شود و از بانک مرکزی سود سهام و مالیات اخذ کنیم.
حسینی ادامه داد: با این حساب سود سهام بانک مرکز10هزار میلیارد تومان و مالیات را 5هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی کردیم و در جمع 15هزار میلیارد تومان از افزایش درآمدهای حاصل تسعیر نرخ ارز درآمد بانک‌های مرکزی لحاظ شد، تا به امروز بانک مرکزی یک دوازدهم پرداخت نکرده بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی