[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

گذری بر تحولات پلیس پس از انقلاب اسلامی ‌ایران، روزنامه شیراز نوین

به قلم: سردار سرتیپ احمد علی گودرزی 

سردار سرتیپ احمدعلی گودرزی، به بررسی روند تغییرات و تحولات حادث شده در نیروی پلیس ایران پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی پرداخته است. گودرزی، فرمانده انتظامی ‌استان فارس در این یادداشت که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار ایسنا منطقه فارس قرار گرفت، نوشته است:
«رویکردهای پلیس در گذشته صرفاً سلبی و تؤام با قوه قهریه بوده اما بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، با تغییرات اساسی ایجاد شده رویکرد پلیس جامعه محوری همراه با انجام اقدامات ایجابی و پیشگیرانه در سطح جامعه شده است.
گسترش فرهنگ جهاد و شهادت
گسترش فرهنگ جهاد و شهادت به عنوان یکی از مهمترین تحولات پلیس، پس از انقلاب به شمار می‌رود و امروز سبزپوشان نیروی انتظامی ‌برای کسب رضایتمندی مردم و ایجاد آرامش و امنیت در جامعه از خود جانفشانی و ایثار نشان می‌دهند که شاهد این ادعا، تقدیم شهدای نیروی انتظامی‌در سرتاسر میهن اسلامی ‌است. 
سامانه 197 
در حوزه پاسخگو بودن پلیس در جامعه اسلامی، نیروی انتظامی ‌اقدام به ایجاد دفتر نظارت همگانی (197) کرده است و از این طریق به صورت مستقیم و چهره به چهره با مردم در ارتباط است؛ امروز این امکان برای هر شهروندی فراهم شده تا نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با مسئولان نیروی انتظامی‌ در میان بگذارند. 
خدمات‌دهی و مسئولیت‌پذیری 
در این حوزه طی 40 سال گذشته تحولات بزرگی در پلیس جمهوری اسلامی ‌ایران رخ داده است که راه‌اندازی سامانه فوریت‌های پلیسی 110 نمونه بارز این موضوع است و مردم می‌توانند به راحت‌ترین صورت ممکن به صورت شبانه‌روزی با پلیس در ارتباط باشند. 
جامعه محوری پلیس 
ایجاد ساختارهایی همچون معاونت اجتماعی و پلیس پیشگیری و همچنین راه‌اندازی تشکیلاتی همچون  مؤسسات حفاظتی و مراقبتی در راستای مردمی ‌کردن امنیت نشانه‌های این رویکرد پلیس است و امروز مردم می‌توانند در کنار پلیس برای تولید و حفظ امنیت مشارکت داشته باشند. 
راه‌اندازی پلیس فتا 
پلیس فتا با تکیه بر دانش و تخصص تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی را به صورت شبانه روزی رصد می‌کند و علاوه بر حراست از امنیت مردم با برگزاری کلاس‌های آگاهسازی، سطح آگاهی و دانش مردم را در این حوزه ارتقا می‌دهد. 
کشف علمی ‌جرم 
امروز در حوزه کشف علمی ‌جرم، تحولات چشمگیری در نیروی انتظامی ‌رخ داده است و مجهزترین و بروزترین آزمایشگاه‌های تخصصی در سطح ناجا ساخته شده است؛ درصد بالایی از کشفیات جرم در نیروی انتظامی ‌به صورت علمی ‌کشف می‌شود. 
اجرای طرح مکنا در مراکز انتظامی‌
در این راستا با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه ویژه به کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها به عنوان ویترین ناجا، اقدامات بازسازی و بهسازی مراکز انتظامی ‌در دستور کار ناجا قرار گرفته و در استان فارس نیز در بیش از 300 مقر انتظامی ‌این طرح اجرایی شده است که باعث بالا رفتن آستانه تحمل کارکنان، رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع شده است. 
نتیجه‌گیری 
در مجموع می‌توان گفت که پس از انقلاب اسلامی، به مانند سایر حوزه‌های دیگر در جامعه، نیروی انتظامی ‌نیز با تحولی بزرگ در تغییر رویکرد و همچنین تجهیزات و امکانات موجود مواجه شد به گونه‌ای که امروزه اعتماد مردم و کسب رضایتمندی آنان بزرگترین سرمایه برای نیروی انتظامی ‌محسوب می‌شود.
نیروی انتظامی ‌با گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی‌، به مانند همه اقشار جامعه و مسئولان، با تأسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا بار دیگر عهد می‌بندد که برای پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی‌ از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی