[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۴
  • دوره جدید

پایان رؤیا در اولین چالش بزرگ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: تیم ملی ایران پس از ارائه بازی‌های مقتدرانه در مرحله گروهی و دو بازی از مراحل حذفی، بالاخره در نیمه نهایی به یک تیم بزرگ برخورد کرد و با شکستی سنگین به کار خود خاتمه داد.
ایران که در بازی‌های گذشته در کار دفاعی بسیار مقتدر عمل می‌کرد و در فاز تهاجمی ‌هم با خط حمله آتشین خود دروازه رقبا را به توپ می‌بست، در دیدار دیشب مقابل ژاپن نتوانست نمایش قابل قبولی ارائه دهد و به راحتی تن به شکست داد. 
کی‌روش در غیاب مهدی طارمی‌ مهره بسیار تأثیرگذار خود، احسان حاج‌صفی را در ترکیب و در خط میانی قرار داد که شاید همین اولین اشتباه او بود. شاید اگر از کریم انصاری‌فر و یا سامان قدوس در کنار سردار آزمون استفاده می‌شد، ایران در خط حمله زهردارتر عمل می‌کرد اما نتیجه تصمیم کی‌روش این بود: خلق تنها یک موقعیت خطرناک در طول 96 دقیقه!
ایران با ترکیب علیرضا بیرانوند، مهرداد محمدی، مرتضی پورعلی گنجی، محمدحسین کنعانی زادگان، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، اشکان دژاگه، احسان حاج صفی، علیرضا جهانبخش، وحید امیری و سردار آزمون به دیدار ژاپن رفت.
نیمه اول با برتری نسبی ژاپنی‌ها آغاز شد و آنها در قسمت اول این نیمه یعنی تا دقیقه 22 کاملاً بر بازی احاطه داشتند و سه موقعیت گلزنی هم خلق کردند که یکی از آنها بسیار خطرناک بود. اما در قسمت دوم این نیمه، ایران به خوبی جلو کشید و در دقیقه 22 روی حرکت زیبای احسان حاج صفی و سردار آزمون می‌توانست به گل هم برسد اما ضربه خوب آزمون با پای دروازه‌بان ژاپنی راهی کرنر شد. این اولین موقعیت جدی ایران در این بازی بود و هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد که به آخرین آن هم تبدیل شود!
تا پایان نیمه اول، ایران هشت حمله دیگر روی دروازه حریف انجام داد درحالی که ژاپن تنها سه بار به محوطه جریمه ایران یورش برد که البته هیچ یک از این حملات به خلق موقعیت گل برای دو تیم ختم نشد و بازی در نیمه اول با تساوی بدون گل به پایان رسید. درصد مالکیت در پایان این نیمه، 60 به 40 به سود ژاپنی‌ها بود!
در نیمه دوم این ایران بود که بازی را بهتر آغاز کرد و در 10 دقیقه نخست 4 حمله انجام داد که دو بار به خلق موقعیت‌هایی نصفه و نیمه انجامید. اما در دقیقه 56 یک اشتباه عجیب از چند بازیکن ایران، منجر به اولین گل خورده تیم کی‌روش در این جام شد. اولین حمله ژاپنی‌ها با حضور به موقع کنعانی زادگان و زدن توپ مهاجم حریف، خنثی شده بود اما پس از زمین خوردن بازیکن حریف، سه بازیکن ایران (کنعانی زادگان، پورعلی گنجی و حاج صفی) مشغول اعتراض به داور شدند و معتقد بودند که او باید به علت تمارض به بازیکن ژاپنی اخطار دهد! اما در همین لحظه بازیکن زمین خورده ژاپن بلند شد، به سمت توپ دوید، بدون مزاحمت توپ را روی دروازه ارسال کرد و تا دو مدافع میانی ایران به محل اصلی خود برگردند، دروازه باز شد! یکی از عجیب‌ترین و البته مهم‌ترین و دردناک‌ترین گل‌های خورده‌ی تاریخ فوتبال ایران.
پس از این گل، ایران از دقیقه 60 تا 62 سه حمله روی دروازه ژاپن انجام داد و به دو موقعیت نسبی هم رسید اما این توپ‌ها توسط بازیکنان آبی‌پوش دفع شد و یک دقیقه بعد، یک اشتباه از رامین رضاییان باعث لو رفتن توپ در پشت محوطه جریمه ایران شد و زمین خوردن پورعلی‌گنجی و برخورد توپ با دست او، باعث شد تا داور با اعلام ضربه پنالتی به سود ژاپن، ایران را در آستانه حذف قرار دهد. داور پس از اعلام این پنالتی از کمک داور ویدئوی هم استفاده کرد و با تأیید پنالتی، در دقیقه 66 گل دوم ژاپن وارد دروازه بیرانوند شد. در دقیقه 70 ژاپنی‌ها یک حمله خطرناک دیگر هم انجام دادند و می‌توانستند به گل برسند اما در زدن ضربه نهایی ناکام شدند. از این دقیقه تا پایان بازی، ایران که در نیمه دوم کریم انصاری فر، مهدی ترابی و سامان قدوس را هم به بازی گرفته بود، حتی یک بار هم نتوانست موقعیتی روی دروازه حریف خلق کند و فقط 5 ارسال از راه دور داشت که همگی توسط بازیکنان ژاپنی دفع شد. ضمن اینکه ژاپنی‌ها روی ضد حملات به سه موقعیت گلزنی رسیدند که خطرناک‌ترین آنها در دقیقه 93 تبدیل به گل سوم شد. این سنگین‌ترین شکست تاریخ فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا محسوب می‌شود که توسط یکی از پرامیدترین تیم‌هایش رقم خورد. بدین ترتیب کار ایران در این مسابقات در یک گام مانده به فینال رقابت‌ها به پایان رسید و حسرت قهرمانی در این جام بر دل علاقمندان به این تیم، همچنان باقی ماند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی