[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

تأثیر وضعیت استخدامی معلمان بر کیفیت حرفه «معلمی»، روزنامه شیراز نوین

هر چند با اعلام وزیر آموزش و پرورش شرایط استخدامی ‌دانشجو معلمان به‌همان وضعیت رسمی ‌آزمایشی تبدیل شد اما چالش این روزهای اخیر درباره این موضوع با بحث‌های جدید را در این حوزه باز کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، شاید از ابتدا قرار نبود بحث تبدیل وضعیت احکام دانشجو معلمان که تا پیش از این به‌صورت رسمی ‌آزمایشی بود و طبق آخرین دستور وزیر آموزش و پرورش قرار بود به‌صورت پیمانی بسته شود، رسانه‌ای شود. اما با درز این خبر، پیش از اجرایی شدن دستور وزیر آموزش و پرورش و صدور حکمی ‌در این‌باره، در فضای مجازی و سپس رسانه‌ها اعتراض‌ها به این تبدیل وضعیت استخدامی ‌آغاز شد؛ خصوصاً آنکه در‌حال حاضر با توجه به بحث پر رنگ خرید خدمات در لایجه بودجه سال‌۹۸، تصور عمومی ‌این است که آموزش و پرورش در این روزها و با توجه به شرایط اقتصادی و... علاقه دارد به سمت خصوصی‌سازی حرکت کند.
مهم‌ترین واکنش و اظهار نظرها در این ارتباط طبیعتاً مربوط به اظهارات و پیگیری‌های وزیر آموزش و پرورش و پاسخگویی وی به مطالبات دانشجو معلمانی بود که مراتب اعتراض خود را در فضای مجازی و از طریق انجمن صنفی خود در دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی پیگیری می‌کردند.
در‌واقع همه بحث‌ها از بخشنامه‌ای آغاز شد که با امضای وزیر آموزش و پرورش و با موضوع ارسال فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مربوط به آزمون سال‌۹۷ صادر شد و استخدام ورودی‌های سال‌۹۷ به‌صورت پیمانی ذکر شده بود. مبنای اعتراض‌ها همین بخشنامه بود.
ابتدا سید محمد بطحایی که عموم اطلاع‌رسانی‌های سریع خود درباره مواردی این‌چنینی را در صفحات مجازی خود اعلام می‌کند، در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «درخصوص دغدغه برخی دانشجومعلمان عزیز جدیدالورود، ضمن پیگیری برای رفع نگرانی‌ها، از معاون مالی اداری وزارت‌خانه خواسته‌ام دلایل و نتایج پیگیری این موضوع را به اطلاع همکاران جوانم برساند.»
او در ادامه در پیام دیگری توضیح داده بود که چون مذاکره وی با رئیس سازمان امور اداری و استخدامی‌که در واقع نظر آنها به تغییر وضعیت استخدامی‌ دانشجو معلم‌ها به آن بخشنامه انجامیده بود، طولانی شده و به اتفاق نظر نرسیدند، با نزدیک شدن به پایان سال مالی احتمال تضییع حقوق ۶ماهه دانشجو معلمان وجود داشت که برای رفع این خطر موقتاً احکام به‌صورت پیمانی صادر شد.
وزیر آموزش و پرورش به قول خود عمل کرد و وضعیت را از طریق سازمان امور استخدامی‌ پیگیری کرد. در نهایت وی  درباره مسئله استخدامی ‌دانشجو معلمان در صفحه اینستاگرام خود نوشت که مشکل حل شد. بطحایی نوشت: «در جلسه شب گذشته با همکاری ریاست محترم سازمان امور اداری و استخدامی، مقدمات جذب آزمایشی برای ورودی‌های سال۹۷ فراهم و از استان‌ها می‌خواهم به سرعت مدارک مورد نیاز برای این مهم را فراهم کنند تا قبل از پایان سال جاری احکام اصلاح و به آزمایشی تبدیل شود.»
به این ترتیب بخشنامه وزیر ابلاغ نشده تغییر کرد تا بار دیگر خاطر دانشجو معلمانی که یکی از مهم‌ترین دلایلشان برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، همین موارد تشویقی از جمله استخدام رسمی ‌بودن است، در‌کنار علاقه‌‌شان به شغل معلمی ‌است، آسوده شود.
تفاوت‌ها در برداشت از قوانین موجود
اما یکی از موضوعاتی که باید پیش از بستن پرونده این ماجرا به آن پرداخته شود، ورود سازمان امور استخدامی‌ کشور در موارد این‌چنینی و تناقض در برداشت از قانون توسط این سازمان و یک وزارتخانه چون آموزش و پرورش است. همین تفاوت نگاه‌ها است که به چنین بخشنامه‌هایی می‌انجامد و در ادامه پای مذاکره‌های طولانی را میان نهادها باز می‌کند در‌حالی‌که در‌صورت صریح بودن قوانین قاعدتاً نباید برداشت‌های متفاوتی وجود داشته باشد.
نکته دیگر نیز زیربناهای رفتاری است که به‌نظر می‌رسد بخشی از جامعه را نسبت به هر نوع تغییر ساختاری در آموزش و پرورش حساس کرده است؛ بنا‌بر همان اصلی که در ابتدا ذکر شد: تصور این است که آموزش و پرورش میل به سمت خصوصی‌سازی و در نتیجه جذب معلمانی دارد که تعهدات مالی و استخدامی‌ طولانی مدت به آنها نداشته باشد.
محمدرضا نیک‌نژاد معلم و کارشناس مسائل آموزش و پرورش در همین ارتباط به‌خبرنگار مهر گفت: این‌که در وضعیت پیش آمده برای دانشجو معلمان مقصر چه‌کسی است به نظر می‌رسد روند کلی آموزش و پرورش و دولت نشان می‌دهد که علاقه به‌سمت همان بحث خرید خدمات و در شکلی دیگر خصوصی‌سازی است. ممکن است این بار فشارها زیاد شده باشد و این بخشنامه را پس گرفته باشند اما به نظر می‌رسد با توجه به مشکلات مالی این وزارتخانه و این‌که سازمان برنامه و بودجه هم همراهی نمی‌کند، دادن تعهدات مالی به معلمان برای این وزارتخانه دشوار باشد.
بحث استخدام جذابیت مهم دانشجو معلمی ‌است
وی ادامه داد: هر شغلی یک سری جذابیت برای افراد دارد. بحث استخدام یکی از جذابیت‌های تحصیل در دانشگاه فرهنگیان است. باید بتوانیم شرایط استخدام رسمی ‌را فراهم کنیم تا بتوانیم افراد با توانایی‌های بالاتر را در این بخش جذب کنیم. مثلاً همین الآن می‌خواهند تحصیل ۴‌سال را از سابقه معلمی ‌حذف کنند در‌حالی‌که این هم از جذابیت‌هاست که از زمانی که دانشجو باشی معلم به‌حساب بیایی.
این کارشناس مسائل آموزش و پرورش بیان کرد: با حذف مزیت‌ها هر کدام از مزیت‌های دانشجو معلمی به ورودی این دانشگاه و ورودی معلمان در کشور آسیب می‌رسد. همین الآن بحث خرید خدمات مطرح می‌شود برای این‌که می‌گویند ما برای مناطق محروم معلمان داوطلبی نداریم که بفرستیم. درحالی‌که در همین سیستم دانشجو معلمی ‌به‌جای تعهد سربازی افراد تعهد خدمت دارند یا دو برابر زمان تحصیل در هر نقطه‌ای که آموزش و پرورش صلاح بداند باید خدمت معلمی انجام دهند.
نیک نژاد ادامه داد: وقتی از مناطق مختلف با توجه به سهمیه دانشجو معلم جذب کنید، قاعدتاً نباید مشکلی در جذب معلم برای مناطق محروم و رفتن به سمت خرید خدمات داشته باشید. اما روندی که در این دولت در‌حال رخ دادن است این است که سازمان برنامه و بودجه به‌دنبال اصلاح ساختارها نیست و به‌دنبال کم کردن هزینه‌هاست. در واقع یک دید کارخانه‌ای وجود دارد و نه یک دید ساختاری. در همه دنیا دید کارخانه‌ای و تفکر کارخانه‌ای در نهاد تعلیم و تربیت آسیب‌های جدی وارد کرده است.
تفاوت‌های استخدامی ‌در خروجی کیفیت معلمی‌
اما یکی از نکاتی که در بازار داغ واکنش‌ها به بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مغفول ماند بحث درباره تفاوت استخدام پیمانی و استخدام رسمی ‌آزمایشی بود به‌طوری‌که مشخص شود چرا استخدام رسمی‌ آزمایشی در نهایت به نفع سیستم آموزش و پرورش است در‌حالی‌که ممکن است به نظر برسد استخدام پیمانی نیز مزیت‌هایی دارد.
یکی از نکاتی که در بازار داغ واکنش‌ها به بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مغفول ماند بحث درباره تفاوت استخدام پیمانی و استخدام رسمی ‌آزمایشی بود به‌طوری‌که مشخص شود چرا استخدام رسمی آزمایشی در نهایت به نفع سیستم آموزش و پرورش است در‌حالی‌که ممکن است به نظر برسد استخدام پیمانی نیز مزیت‌هایی دارد.
در این ارتباط حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان وارد گفت‌وگو با خبرنگار مهر نشد و علت آن‌را این موضوع ذکر کرد که اعلام ظرفیت‌ها و تفکیک رشته‌ها و آزمون و مصاحبه و پذیرش و اعلام اسامی با آموزش و پرورش است و بحث‌های مربوط به ردیف تخصیص یافته و نوع استخدام بحث مشترک بین آموزش و پرورش و سازمان امور اداری و استخدامی‌است. به گفته وی برای رئیس دانشگاه فرهنگیان منع شده است که وارد بحث‌های استخدامی ‌شود.
وی گفت: کار اصلی ما در دانشگاه فرهنگیان تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز آموزش و پرورش است.
پیگیری‌های خبرنگار مهر از سازمان امور اداری و استخدامی‌کشور در‌‌خصوص این موضوع نیز به جایی نرسید. اما با یک بررسی معادله ساده میان تفاوت استخدام رسمی‌آزمایشی و پیمانی می‌توان گفت در کوتاه مدت به لحاظ مالی بحث استخدام پیمانی به‌نفع دولت خواهد بود اما در درازمدت این طرح به ضرر این وزارتخانه تمام می‌شود.
در استخدام رسمی‌ آزمایشی دانشجوی فارغ‌التحصیل به مدت ۳۰‌سال تعهد دارند معلم باشند. این به آن معناست که بعد از ۱۰‌سال و تحصیل رایگان، کسب تجربه و... درصورتی‌که نخواهند در این شغل بمانند باید خو‌د را بازخرید کنند. با توجه به نیاز آموزش و پرورش به‌معلم برای امروز و سال‌های آتی به‌نظر می‌رسد که این بهترین امکان دو سویه برای دانشجو معلمان و آموزش و پرورش باشد. این وزارتخانه می‌تواند در این شکل معلمان را به مکان‌هایی که نیاز دارد اعزام کند.
اما در شرایطی که فرد استخدام پیمانی شود نیز آموزش و پرورش تعهد استخدامی ‌دارد اما در یک بازه زمانی کوتاه 5ساله. در‌صورتی‌که فرد خود را در این مدت ثابت کند قرار داد وی تمدید می‌شود. عده‌ای معتقدند این شرایط به نفع ارتقای جایگاه معلمی ‌است چرا‌که در این صورت بعد از ۵سال آموزش و پرورش این اختیار را دارد که معلمانی را نگهداری کند که سابقه خوبی برای این حرفه داشته باشند اما نکته مغفول در این حوزه این است که در‌صورت پیمانی بودن این احکام از آن‌سو معلمان با تجربه و در‌حالی‌که هم تحصیل رایگان داشته‌اند و هم کسب تجربه کرده‌اند می‌توانند از این مجموعه جدا شده و یا به حرفه دیگر مثلاً تدریس خصوصی و یا اشتغال در مدارس غیردولتی و... روی بیاورند و گویی دولت برای کسانی هزینه کرده است که نمی‌تواند زمان بهره‌برداری از آنها سودی ببرد و نیروهای متخصص و با تجربه خود را به مرور از دست می‌دهد. هر چند ممکن است تعهد بازنشستگی و... نداشته باشد اما این میان سودی نیز عاید این وزارتخانه و این ساختار نخواهد شد.
در هر صورت در‌حال حاضر این وضعیت بار دیگر به شکل سابق خود بازگشت اما همین بحث‌ها تلنگری بود به این موضوع که کلیت چیدمان ساختار توسط دولت برای حوزه تعلیم و تربیت که یک نهاد حاکمیتی محسوب می‌شود، تا کجا می‌تواند معادله‌های کیفی در این وزارتخانه را تحت تأثیر قرار دهد و مهم‌تر از آن این‌که با توجه به گستردگی ذی‌نفعان این حوزه معلم، دانش آموز- والدین- کوچک‌ترین تغییر ساختاری نیاز به این دارد که آن گفتمان را در سطح کارشناسی دقیق و سپس اقناع عمومی‌ پیش ببریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی