[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

۲۱۳‌هزار نفر مقرری بیکاری می‌گیرند ، روزنامه شیراز نوین

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در نشستی به مناسبت دهه فجر به تبیین برنامه‌های سازمان در این ایام پرداخت و سؤالات خبرنگاران را پاسخ داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدحسن زدا در تشریح برنامه‌های دهه فجر گفت: پروژه‌های زیادی برای اولین بهره‌برداری وجود دارد، مانند فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس. با افتتاح این بخش تولید پالایشگاه به بیش از 40‌میلیون لیتر بنزنی می‌رسد. باید گفت که چهار میلیون یورو در فاز سوم پالایشگاه سرمایه‌گذاری شده است و افتتاح آن کشور را از واردات بنزین بی‌نیاز می‌کند.
وی افزود: همچنین بیمارستانی در شهرستان خوی با ظرفیت پنجاه تخت افتتاح می‌شود.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی آمار تعداد بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی را بدین شرح اعلام کرد: در سازمان تأمین اجتماعی 42‌میلیون نفر تحت پوشش هستند. 14‌میلیون نفر بیمه شده اصلی، 22میلیون نفر بیمه شده تبعی، سه میلیون و 500‌هزار مستمری‌بگیر اصلی و 2‌میلیون و 600‌هزار مستمری‌بگیری تبعی.
وی افزود: 213‌هزار نفر از سازمان تأمین اجتماعی مقرری بیکاری می‌گیرند. در هر ماه هم حدود 370‌میلیارد تومان مقرری به این افراد می‌پردازیم. هم اکنون یک میلیون و 200‌هزار کارگاه تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند. باید توجه داشت که 556 شعبه تأمین اجتماعی در سراسر کشور وجود دارد. 219‌کارگزاری هم به ارائه خدمات می‌پردازند.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: این سازمان به سمت خدمات غیرحضوری می‌رود و این‌که نیاز بیمه‌شدگان برای رفت و آمد به شعب تأمین اجتماعی را قطع کند.
وی با بیان این‌که ارائه خدمات به شکل غیرحضوری نتیجه تلاش مرحوم سیدتقی نوربخش است گفت: تلاش داریم که این خدمات را با عنوان طرح ملی دکتر نوربخش گسترش دهیم.
وی با بیان این‌که در سال 140‌میلیون بار مراجعه به مراکز ملکی سازمان تأمین اجتماعی وجود داشته است افزود: 10‌هزار تخت فعال در مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی وجود دارد. سازمان سهم عمده‌ای در بخش درمان دارد و اولین خریدار مستقیم درمان است. لازم به ذکر است که 522هزار عمل جراحی در مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی انجام شده است که 86‌هزار عدد از آنها عمل‌های جراحی بزرگ است.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با مقایسه اعداد و ارقام بیمه‌شدگان سازمان و مشمولین ارائه خدمات در سال‌های‌57 و 96 پرداخت و گفت: در سال‌57‌شش میلیون و 800‌هزار نفر تحت پوشش سازمان بودند که در سال‌96 تعداد آنها به 42‌میلیون نفر رسیده است. در سال‌57 نسبت به بیمه‌شدگان به نسبت جمعیت کشور 19‌درصد و در سال‌96، 53‌درصد جمعیت کشور است. در سال‌57 یک میلیون و 800‌هزار نفر بیمه شده اصلی در سازمان تأمین اجتماعی وجود داشت که در سال 96 تعداد آنها به 14میلیون نفر رسیده است. در سال‌57، 90هزار مستمری‌بگیر اصلی داشتیم که در سال 96 تعداد آنها به 3‌میلیون نفر رسید.
زدا در ادامه به مقایسه نسبت پشتیبانی، تعداد شعب، تعداد کارگزاری‌ها، تعداد شعب اقماری و بیمارستان‌ها میان سال 57 و 96 پرداخت: در سال 57 نسبت پشتیبانی 20 بود که در سال 96 به 5.14 درصد رسیده. تعداد شعب در سال 57، 157‌عدد بود که در سال‌96، به 556‌عدد رسیده. تعداد کارگزاری‌ها در سال‌57 صفر بود اما در سال‌96 به 219 رسیده است. تعداد شعب اقماری در سال‌57 صفر بود و در سال 96 به 232 درصد رسیده است. همچنین تعداد بیمارستان‌ها در سال‌57، 22 و در سال‌96، 77 بوده است.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در ادامه در خصوص میزان مستمری‌های بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در پایان سال و زمان پرداخت آن گفت: این دولت است که باید تصمیم بگیرد چه عددی را به‌عنوان مستمری پرداخت کند. تمهیدات لازم اندیشیده شده است و احتمالاً در بهمن ماه پرداخت آن عملی شود.
وی در‌خصوص بیمه خبرنگاران آزاد گفت: قرار است که خبرنگاران آزاد را از طریق صندوق بیمه هنرمندان بیمه کنیم اما این متضمن آن است که وزارت ارشاد بار مالی آن را تأمین کند. در‌خصوص بیمه مشاغل آزاد هم اقداماتی را انجام داده‌ایم.
وی در‌خصوص اجرای قانون همسان‌سازی برای مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفت: بار مالی اجرای قانون همسان‌سازی برای مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی 12‌هزار میلیارد تومان است. ما در این زمینه بسته خود را آماده کردیم و دولت باید بار مالی آن را تأمین کند.
وی در‌خصوص رقم بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی گفت: در خصوص آخرین ارزیابی ما اصل بدهی دولت 80‌هزار میلیارد تومان است که با احتساب موارد دیگر به 150‌هزار میلیارد تومان می‌رسد. البته این حداقل آن است و کمیته‌ای که به این منظور تشکیل داده می‌شود عهده‌دار ارزیابی دقیق آن است.
وی در مورد خارج شدن واریز حق درمان بیمه‌شدگان در سازمان تأمین اجتماعی، نزد خزانه‌داری دولت از لایحه بودجه سال‌98 گفت: باید گفت که نه‌سی‌ام سهم درمان بیمه‌شدگان با مساعدت نمایندگان مجلس از این به بعد دیگر به خزانه‌داری دولت نمی‌رود بلکه مانند گذشته مستقیم در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد. البته حذف این بند از لایحه بودجه نیازمند تأیید صحن علنی مجلس و شورای نگهبان است. اما به هر روی با درایت نمایندگان جلوی این کار گرفته شد.
ودا در مورد واگذاری شرکت‌های شستا و برنامه‌های سازمان تأمین اجتماعی برای خروج از بنگاه‌داری گفت: ما تمایل داریم که از بنگاهداری خارج شویم اما به‌خاطر این‌که حجم واگذاری‌ها بالا است انجام این‌کار در کوتاه‌مدت ممکن نیست و نیاز به بررسی دارد. چراکه ما باید ببینیم اگر بخواهیم 10هزار میلیارد تومان از شرکت‌ها را واگذار کنیم اقتصاد کشش آن را دارد ضمن این‌که باید مشتری برای آنها وجود داشته باشد. ما نمی‌خواهیم که با فروش این سرمایه‌ها در ظرف مدتی کوتاه در بازار تلاطم ایجاد کنیم.
وی در این‌مورد که کارفرمایان برای پرداخت حق بیمه‌ها از جانب سازمان تأمین اجتماعی تحت فشار هستند گفت: سازمان تأمین اجتماعی در پایان هر‌ماه بیش از هفت‌هزار میلیارد تومان تعهدات نقدی دارد و باید همه آنها را پرداخت کند. فشار پایان ماه باعث شده است که از کارفرمایان بخواهیم تعهدات خود را به موقع انجام دهد اما این را می‌دانیم که رونق سازمان تأمین اجتماعی در گرو رونق تولید است از این رو بخش دیگری از جرائم بیمه‌ای کارفرمایان، تقسیط بدهی و پرداخت چکی بدهی‌ها را در رئوس کار خود آوردیم. تنها دو‌هزار میلیارد تومان از جرائم کارفرمایان را بخشیدیم.
وی با اشاره به‌پرداخت سبد معیشت 6‌میلیون و 150‌هزار بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی گفت: با زیرساخت‌هایی که برای امور الکترونیک تهیه کرده‌ایم، توانستیم ظرف مدت کوتاهی با سرعت و کیفیت به شش میلیون و 150‌هزار بیمه شده خود بسته‌های معیشتی را بپردازیم. البته عده زیادی با سامانه 1420‌تماس گرفتند و اعلام کردند که بسته‌ها به آنها تعلق نگرفته است. از این‌رو در دفعات آینده با دقت بیشتری به شناسایی مشمولان می‌پردازیم. ضمن این‌که با تعیین کد دستوری از افرادی که باید بسته‌ها را دریافت می‌کردند، خواسته‌ایم تا به استعلام شرایط خود بپردازند و اگر مشمول دریافت بسته بودند و آن را دریافت نکرده‌اند، برای دریافت آن اقدام کنند.
وی در‌خصوص پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها گفت: به طلبکاران خود می‌گویند که نگران طلب خود نباشند چراکه ما خود به عنوان بزرگترین طلبکار دولت نگران هستیم و نگرانی ما در مقابل نگرانی طلبکاران‌مان بزرگتر است. اگر آنها 5 یا 6‌هزار میلیارد تومان طلب دارند ما 150‌هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم.
وی در مورد میزان بدهی کارفرمایان به سازمان تأمین اجتماعی گفت:‌ کارفرمایان 12‌هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکارند اما ما این تضمین را به آنها داده‌ایم که برایشان مشکل ایجاد نشود.
زدا در‌خصوص فشارهایی که برای بیمه کردن شاغلان فضای مجازی وجود دارد گفت: برای این‌که شاغلان فضای مجازی را تحت پوشش ببریم نیازمند آن هستیم که متولی‌ای برای بیمه کردن آنها پیدا شود. در حال حاضر شهرداری خود را متولی تاکسیرانی‌های اینترنتی می‌داند اما تعداد زیادی از شاغلان این بخش متولی‌ای ندارند. پراکندگی متولی باعث سردرگمی‌ما شده است. توجه داشته باشید که ما اصلاً دوست نداریم از قوه قهریه برای بیمه کردن کارگران این بخش استفاده کنیم چراکه این کسب و کارها نوپا هستند و حمایت از آنها باعث رونق‌شان می‌شود.
وی افزود: با کارفرمایان این بخش که به‌نوعی متولیان شناسایی شده هستند ده‌ها جلسه داشته‌ایم و از آنها خواسته‌ایم کسانی که برایشان کار می‌کنند را بیمه کنند اما همانطور که گفتم از قوه قهریه استفاده نمی‌کنیم.
وی با اشاره به برداشته شدن بسیاری از هم‌پوشانی‌های بیمه‌ای با استفاده از سیستم ماتریکس هم‌پوشانی گفت: صد هزار نفر که کارگر ساختمانی نبودند اما از بیمه آنها استفاده می‌کردند را از لیست ارائه خدمت بیمه‌ای بیرون کردیم. توجه داشته باشید که ما صد هزار بازرس میدانی نداریم و باید بازرسی هوشمند را اجرایی کنیم.
وی با بیان این‌که با وزارت ارشاد درجریان اجرای طرح تحول نظام سلامت هیچ اختلافی نداشتیم گفت: حرف ما این بود که برای کمک به طرح تحول نظام سلامت باید مکانیزم کنترل هزینه داشته باشیم چراکه دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی به چک سفید امضا تبدیل شده‌اند.
وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی تنها 1200‌میلیارد تومان تنها برای اجرای طرح پزشک خانواده پرداخت کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی