[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۲
  • دوره جدید

متولدین ۹۵ تا شهریور ۹۷ واکسینه شوند ، روزنامه شیراز نوین

واکسیناسیون فلج اطفال کودکان متولد 95 تا قبل از شهریور 97 در تمامی ‌مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه.
مدیرگروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از انجام واکسناسیون تزریقی فلج اطفال، برای کودکان متولد شده از یکم فروردین 95 تا قبل از شهریور 97 که واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکرده اند، از ابتدا تا پایان بهمن و در مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه خبر داد.
دکتر «مصطفی ابراهیمی» در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی‌ دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: نخستین گزارش‌ها  از سابقه مصرف واکسن در کشور به سال 1829 میلادی و استفاده از واکسن آبله در کشور باز می‌گردد؛ در سال 1322 قانون مایه کوبی همگانی علیه بیماری آبله به تصویب مجلس شورای ملی رسید و به دنبال آن واکسیناسیون گروه‌های هدف انجام شد.
او ادامه داد: با توجه موفقیت ریشه کنی بیماری آبله که در سال 1977میلادی و به دنبال مشارکت همه ملت‌ها نصیب جامعه بشری شد، در سال 1988 میلادی مجمع عمومی‌بهداشت جهانی، سازمان جهانی بهداشت رامکلف ساخت که بیماری فلج اطفال را تا سال 2000 میلادی 1379 (ه. ش) در دنیا ریشه کن کند؛ از سال 1373 جمهوری اسلامی ‌ایران راهبردهای مصوب برنامه ریشه کنی فلج اطفال یعنی ارتقای پوشش واکسیناسیونجاری کودکان، فعالیت نظام مراقبت فلج شل حاد و برگزاری عملیات گسترده ایمن سازی تکمیلی را در راستای دستیابی به هدف ریشه کنی با قوت به اجرا گذاشته است.
به گفته دکتر ابراهیمی ‌در حال حاضر بیماری فلج اطفال تنها در سه کشور دنیا همچنان به صورت بومی‌وجود دارد که دو کشور پاکستان و افغانستان در همسایگی ایران قرار دارند و همین امر اهمیت و ارزش اقدامات انجامشده و در دست انجام کشور را دو چندان کرده است.
او افزود: پاک بودن کشور از بیماری فلج اطفال از سال 2001 میلادی به تأیید سازمان بهداشت جهانی رسیده و تداوم این وضعیت به صورت سالانه و پس از بررسی دقیق و تایید فنی سند سالانه‌ای که در این زمینه تسلیم دفتر نمایندگی آن سازمان در منطقه مدیترانه شرقی می‌شود، تمدید می‌شود.
دکتر ابراهیمی ‌اضافه کرد: براساس هدف ریشه کنی جهانی، کشور ما باید بتواند وضعیت عاری از پولیو را تا زمان تحقق ریشه کنی جهانی برنامه حفظ کند؛ با وجود خطر مستمری که از بابت ورود موارد بیماری از کشورهای آلوده به داخل کشورهای عاری از پولیو، از جمله ایران وجود دارد، در صورت حفظ پوشش مناسب ایمن سازی به میزان بیش از 95درصد و عملکرد مناسب نظام مراقبت فلج شل حاد در کشف موارد احتمالی که منجر بهکشف و پاسخدهی مناسب می‌شود، امکان تداوم وضعیت فعلی وجود دارد.
کارشناس بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: در استان فارس بیش از 22 سال است که هیچ موردی از فلج اطفال گزارش نشده است و از آذر سال 1379، کشور موفق به حذف بیماری فلج اطفال شده است.
«مرضیه عطاء الهی» افزود: سازمان جهانی بهداشت به حدود 60کشوری که در حال حاضر از واکسن خوراکی استفاده می‌کنند، توصیه کرده است برای این که سریع تر به هدف ریشه‌کنی جهانی فلج اطفال دست پیدا کنند، در یک حرکت هماهنگ، واکسن تزریقی فلج اطفال را نیز در یک نوبت به برنامه واکسیناسیون کودکان اضافه کنند.
او با اشاره به آغاز تلقیح واکسن تزریقی فلج اطفال همراه با سایر واکسن‌های چهار ماهگی، برای تمامی‌کودکان چهار ماهه، از شهریور 94، ادامه داد: در یک مدت محدود وقفه کوتاهی برای ادامه روند برنامه، به علت کمبود جهانی این واکسن اتفاق افتاد و مجدد با تأمین واکسن به اندازه کافی در کشور، از شهریور سال جاری برای تمامی‌ کودکان در سن چهار ماهگی، این واکسن تزریق می‌شود؛ همچنین برای کودکان متولد یکم فروردین 95  تا قبل از شهریور 97 که واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکرده‌اند، از اول تا پایان بهمن، در تمامی ‌مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه، این واکسیناسیون انجام می‌شود.
عطاءالهی از تمامی ‌خانواده‌هایی که دارای فرزند متولد یکم فروردین 95 هستند و تا شهریور 1397 موفق به دریافت واکسن تزریقی فلج اطفال نشده‌اند، درخواست کرد تا به مراکز بهداشتی و درمانی نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی