[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

بیژن سمندر شیراز را به جهانیان معرفی کرد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش ایسنا منطقه فارس، مراسم ویژه بزرگداشت بیژن سمندر با عنوان «کوچ شاعر شعر شهر» شامگاه سه‌شنبه 9بهمن ماه با حضور شاعران، ادیبان و فرهنگوران شیراز در تالار حافظ برگزار شد.
صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، شامگاه سه‌شنبه 9بهمن در آیین بزرگداشت بیژن سمندر، با بیان اینکه سمندر سال‌ها با سرایش شعر‌ها و آثارش محدوده جغرافیایی شیراز و فارس را درنوردید، گفت: بیژن سمندر با سرودن اشعار به گویش شیراز باعث معرفی این شهر در سراسر دنیا شد. وی با اشاره به اینکه بیژن سمندر عمر خود را در راه اعتلای فرهنگ و هنر گذراند و هویت فرهنگ و شعر محلی شیراز بود، اظهار کرد: برگزاری مراسم یادبود برای او توسط هنرمندان شیراز ستودنی است و پس از اعلام خبر فوت سمندر، نه تنها هنرمندان دیار فارس، بلکه تمام هنرمندان از سراسر جهان به صورت مکتوب یا در فضای مجازی پیام تسلیت خود را ارسال کردند.
کوروش کمالی سروستانی، رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز در این آیین با اشاره به اینکه بیژن سمندر تنها شاعر نبود و به هنرهای دیگری مانند موسیقی، خوشنویسی و غیره نیز آراسته بود، خاطرنشان کرد: این شاعر، ترانه‌سرا و موسیقی‌دان ارزشمند با لحن خوش و طبعی دلکش، موجب ماندگاری و زنده نگاه داشتن گویش شیرازی و ثبت باورهای کهن مردم این شهر شد. وی با تأکید بر اینکه بیشتر خاطرات شیرین مردم با ترانه‌های ماندگار او پیوند خورده است، بیان کرد: او در دوران غربت هم اشعاری سروده بود که نشان از پیوند عمیق او با شیراز دارد. رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با اشاره به نگرش متفاوت سمندر در اندیشه او که در بستر کلمات هویت می‌یابد، عنوان کرد: اندیشه متفاوت از شاعری می‌سازد که هرچند دور و دیر؛ اما نامش به گستره جهان بلندآوازه و تفکر اصیل او نسبت به ماهیت سرزمینش عیان می‌شود. کمالی سروستانی، راز جاودانگی بیژن سمندر را تسلط او به ساختار ادبیات دانست و گفت: آثار این شاعر بزرگ همچنان بر قله‌های ادبیات فولکور این سرزمین می‌درخشد؛ چراکه او شاعر ترانه‌‌هایی است که در خاطره جمعی ایرانیان ماندگار شده و نقشی بی‌بدیل در احیای واژگان فراموش شده شیراز داشته است. وی با بیان اینکه شاهچراغ(ع) آقایش، سید علاءالدین حسین(ع) شاهمردش و سعدی و حافظ استادانش بودند، عنوان کرد: بیژن سمندر دلبسته فرهنگ مذهبی، ادبی، مردمی و عامیانه شیراز بود و او با فرهنگ شیراز پیوندی ناگسستنی دارد. رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با تأکید بر اینکه سمندر شاعری است که از شیراز برای سرودن اشعارش الهام و هویت گرفت و امروز بخشی از هویت و فرهنگ شیراز است، همت او در حفظ میراث ماندگار شیراز و فرهنگ عامه مردم این دیار با باور به بقای زبان و لهجه در قالب شعر و ترانه خدمتی بزرگ به فرهنگ شیراز است و همواره در خاطره مردم این شهر ماندگار است.
ابوالقاسم فقیری، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ عامه فارس نیز در این آیین با بیان اینکه شیراز را باید در مجموعه شعر‌های فاخر سمندر جست‌وجو کرد، گفت: مردم شیراز هنوز آب، گل، سبزه، باغ و محبت را می‌فهمند و حق‌شناس‌اند و محبت را با محبت پاسخ می‌دهند، از همین رو سمندر و شعر شیرینش را هرگز فراموش نمی‌کنند. وی با اشاره به اینکه شیرازی‌های کتاب‌دوست بیژن سمندر را به خوبی می‌شناسند، افزود: بیژن سمندر شعر شیرازی را به کمال می‌شناخت و خاطرخواه مردم شیراز بود. این پژوهشگر فرهنگ عامه فارس با تأکید بر اینکه فرهنگ برای شیرازی‌ها عزیز و ارزشمند است، خاطرنشان کرد: ما با این فرهنگ بالیده و بزرگ شده‌ایم و اگر آن را از ما بگیرند، در گستره زندگی نابود خواهیم شد.
به گزارش ایسنا، بیژن سمندر در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در شهر شیراز از مادر و پدر شیرازی به‌دنیا آمد. پدر او دکتر داروساز بود. اولین مشوق بیژن در راه هنر، پدرش بود که او را از خردسالی با خرید سه‌تار به راه هنر راهنمایی کرد. او بنیان‌گذار سرودن شعر به گویش شیرازی بود و از کتاب‌های با گویش شیرازی می‌توان از مجموعه شعر و تفسیر با عنوان‌های شعر شیراز و شعر شهر نام برد که هر دو، اثری تحقیقی و کاوشگرانه در فرهنگ عامیانه مردم شیراز است. به قول خود او، بهتر است اکنون درمورد خود تحقیق کنیم و اثر به جا بگذاریم تا بعدها خارجی‌ها درمورد ما تحقیق کنند که البته، این کنایه از ترجمه و رمزگشایی خط میخی توسط خارجی‌ها بود. از آثار تحقیقی او در زمینه ادبیات فارسی و شعر می‌توان به مجموعه شعر پَرَندوش، شعر شیراز، مجموعه شعر و تفسیر به لهجه شیرازی، تحقیق و پژوهش در فرهنگ مردم شیراز، شعر شهر، میکس شعر (مجموعه شعر فارسی و انگلیسی)، شعرک‌های ژاپنی و ترانک اشاره کرد. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران به آمریکا مهاجرت کرد و در آن کشور شیوۀ جدیدی در شعر ایرانی بنیاد نهاد و مبیّن آن، کتاب میکس شعر است که هر بیت از یک مصرع پارسی و یک مصرع انگلیسی تشکیل شده ‌‌است.
بیژن سمندر 17دی ماه 1397 درگذشت و «کوچ شاعر شعر شهر» مراسمی بود که به مناسبت بزرگداشت این شاعر شیرازی در تالار حافظ برگزار شد. در این آیین، ناصر امامی، مدیر کانون ادب و هنر فارس به خوانش شعری در رثای مرحوم سمندر پرداخت و حسن صفری، موسیقی‌دان شیرازی، بردیده، حسین میری و حامد فقیهی خوانندگان دیار فارس اشعاری به این شاعر فقید تقدیم کردند. همچنین پیام صوتی علیرضا عصار، خواننده شیرازی به مناسبت درگذشت بیژن سمندر پخش شد و سمن سمندر، دختر برادر بیژن سمندر پیامی از سوی خانواده آن مرحوم قرائت کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی