[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

آتش‌نشانان تازه‌نفس در راهند ، روزنامه شیراز نوین

  پیمان کشاورز-گروه خبر
آیین اختتامیه نخستین جشنواره شهر ایمن هفتم اسفندماه با معرفی نفرات برتر در هشت محور در سالن ورزشی شهید دستغیب برگزار خواهد شد. مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران هدف از برگزاری این جشنواره را افزایش آگاهی شهروندان در زمینه موارد ناایمن در زندگی شهری عنوان کرد و گفت: محور‌های این جشنواره شامل انتخاب برترین مرکز درمانی در حوزه ایمنی، انتخاب برترین مرکز آموزشی در حوزه ایمنی، انتخاب برترین مرکز تجاری در حوزه ایمنی، انتخاب برترین کارخانه و کارگاه در حوزه ایمنی، انتخاب برترین منطقه شهرداری در حوزه ایمنی، انتخاب برترین هتل و مرکز اقامتی در حوزه ایمنی، انتخاب برترین اداره و سازمان در حوزه ایمنی و انتخاب شهروند برتر در حوزه ایمنی است. 
محمدهادی قانع تاریخ شروع این جشنواره را از 15 آذرماه ذکر کرد و گفت: برگزاری این جشنواره در کنار اجرای طرح رایگان بازدید از دودکش‌های منازل مسکونی در افزایش آگاهی و احساس مسئولیت شهروندان شیراز تأثیر بسزایی داشت به گونه ای که امیدواریم با برپایی این قبیل برنامه‌ها به شعار اصلی سازمان مبنی بر هر خانه یک آتش‌نشان داوطلب دست پیدا کنیم. 
وی همچنین از افتتاح دو ایستگاه آتش نشانی شهرک سعدی و مأذون قشقایی در ایام دهه فجر خبر داد و افزود: همچنین در این ایام کلنگ ساختمان حریق آتش نشانی شیراز هم به زمین زده می‌شود که از آن جهت مانورهای حریق استفاده خواهد شد و در جنوب کشور بی نظیر است.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین از برگزاری همزمان دو همایش ملی به میزبانی این کلانشهر خبر داد و گفت: دومین همایش لجستیک در فرماندهی حوادث با رویکرد فرماندهی عملیات در شرایط بحران ٢٩ بهمن ماه به میزبانی کلانشهر شیراز برگزار می‌شود. قانع اضافه کرد: در همین روز چهارمین همایش ملی رفتارشناسی حریق نیز با رویکرد مدیریت در شرایط اضطراری، پیشگیری و اطفای حریق در حوادث به میزبانی شیراز برگزار خواهد شد. 
قانع در ادامه با اشاره به اجرای13هزار و 699 عملیات از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 هزار مورد از این عملیات را مربوط به نیمه اول سال عنوان کرد و گفت: بیش از 90درصد از این حوادث به دلیل عدم آگاهی شهروندان از موارد ناایمن محیط پیرامونی آنها اتفاق می‌افتد که با اجرای برنامه‌های آموزشی و ارتقای سطح آگاهی در جامعه شاهد کاهش اتفاق‌های رخ داده در حوزه ایمنی بوده‌ایم و تلاش می‌کنیم تا این میزان را بیش از گذشته کاهش دهیم.
وی در ادامه از اضافه شدن 158 آتش نشان به نیروهای این سازمان و بازنشستگی 52 نفر از بدنه سازمان خبر داد و گفت: برای جذب 300نفر دیگر نیز درخواست داده‌ایم.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در بخش دیگری از این نشست با بیان این که نقاط ناایمن مراکز و اماکن مختلف در سطح شهر شیراز از جمله هتل‌ها شناسایی و به آنها تذکر داده شده است، خاطرنشان کرد: برای برخورد با موارد ناایمن در سطح شهر نیازمند همت و همیاری تمام ارگان‌ها هستیم و نباید در این زمینه تنها از شهرداری توقع داشت. وی همچنین از عدم همکاری‌های لازم در راستای ایمن سازی بازار وکیل از سوی نهادهای متولی و کسبه گفت: متأسفانه اگرچه شهرداری و سازمان آتش نشانی تمام تلاش خود را در این راستا به کار گرفته و پای کار بوده و هست و در‌حال ایجاد زیرساخت‌های لازم در این محدوده است اما استقبالی از سوی سازمان‌ها و کسبه صورت نگرفته است. وی افزود: 8 دستگاه خاموش‌کننده 250کیلویی سیار در بازار وکیل تعبیه کردیم و به هرکدام از کسبه نیز یک خاموش کننده 6 کیلویی رایگان تحویل گردید اما کسبه استقبالی از دوره‌های آموزشی نکردند.  مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز  همچنین با بیان اینکه طرح تاکسی آتش‌نشان همچنان در شیراز ادامه داشته و متوقف نشده، اظهار کرد: دو هزار و ۶۷۰ تاکسی آتش‌نشان در شیراز فعال هستند. مهندس قانع گفت: در تاکسی‌های جدید کپسول اطفای حریق به زیر صندلی راننده و زیر داشبورد انتقال یافته و کپسول ۶ کیلویی دیگری در صندوق عقب آنان جانمایی شده است. وی افزود: با هدف افزایش ایمنی طرح تجهیز اتوبوس‌ها به سیستم اطفای حریق نیز در حال مطالعه است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی