[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

برنامه جدید اشتغالزایی در راه است، روزنامه شیراز نوین

  پیمان کشاورز-گروه خبر:
 بهره برداری از یک هزار و 70 پروژه با اعتباری بالغ بر سه هزار و چهل میلیارد تومان در دهه فجر، خبری بود که استاندار فارس در نخستین نشست خبری خود پس از انتصاب به این سمت به مردم فارس داد. عنایت الله رحیمی ‌که به عنوان چهارمین استاندار دولت تدبیر و امید بر کرسی مدیریت ارشد فارس تکیه زده در نشست خبری خود با تشریح دستاوردهای دولت در استان و برنامه‌های پیش رو برای مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ‌به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های محوری خود در راه توسعه استان پرداخت. رحیمی‌ در این نشست در پاسخ به شیراز نوین پیرامون نقاط ضعف استان و برنامه‌های آتی خود برای رفع این مشکلات گفت: شاخص‌ترین مشکل که تمام جامعه ایرانی با آن درگیر است معیشت و اشتغال است که می‌بایست برای رفع آنها برنامه‌های ویژه‌ای را تدوین کرد و به همین منظور به دنبال تعیین ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی موجود هستیم تا شغل‌های قابل حفظ در وضعیت فعلی تعیین شوند. استاندار فارس در همین زمینه از اجرای طرح جدیدی در حوزه اشتغال در استان خبر داد و گفت: بر‌اساس این طرح هر بنگاهی که بتواند یک شغل به مجموعه خود اضافه کرده و اشتغالزایی کند تسهیلات جدیدی در قالب وام و رفع مسائل بیمه‌ای افراد به کار گرفته شده دریافت خواهد کرد که با توجه به بنگاه‌های اقتصادی موجود این اتفاق می‌تواند موجب جهش چشمگیری در حوزه اشتغال استان شود. رحیمی ‌افزود: پس از اجرای این طرح به سمت سرمایه‌گذاری برای ایجاد شغل‌های جدید و حمایت از بنگاه‌های موجود جهت جلوگیری از رکود آنها و همچنین پیگیری پروژه‌های اثرگذار در اقتصاد منطقه‌ای همچون آزادراه‌ها یا آبرسانی‌ها خواهیم رفت چرا که با رفاه مردم سر و کار دارد. وی با اعلام خبر تصویب فاینانس احداث راه آهن شیراز به بوشهر گفت: با اتصال راه آهن موجود استان به کانون بار و بنادر جنوبی شاهد شکوفایی اقتصادی راه آهن فارس خواهیم بود و از این راه استان با اتصال به دریا شاهد توسعه منطقه ای و ملی بیش از گذشته خواهد بود. رحیمی ‌افزود: معتقدیم هرچه تکیه بر منابع داخلی داشته باشیم می‌توانیم اثرگذاری را بیشتر داشته باشیم و برای ساماندهی اقتصادی نیز بیشتر تلاش کنیم. 
چهارمین سال انقلاب با افتتاح پروژه‌های بزرگ و کلنگ‌زنی چندین طرح جدید در استان
در ادامه استاندار فارس با اشاره به افتتاح 1070پروژه با اعتبار 3040 میلیارد تومان در فارس و در ایام دهه فجر  گفت: افتتاح و بهره‌برداری از سردخانه هزار و یکصد تنی شهرک صنعتی، ایستگاه مترو امام حسین(ع)، دو تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر و جوادیه، کارخانه نوین آبان در شهرک صنعتی ملوسجان، بزرگراه مرودشت درودزن، بیمارستان قائمیه و دانشکده پیراپزشکی جهرم از شاخص‌ترین این پروژه‌ها در استان است.
وی با اشاره به حضور وزیر صنعت و معدن در این ایام در استان گفت: طی ایام دهه فجر با حضور وزیر کلنگ‌زنی فولاد خرامه و کارخانه تولید کاغذ در خرامه را خواهیم داشت و همچنین بهره‌برداری از فاز 4 کاشی پاسارگادسرام آباده با سرمایه‌گذاری 132 میلیارد تومانی و اشتغالزایی 240 نفری، سیمان خاکستری نیریز با سرمایه گذاری 798 میلیارد تومان و اشتغالزایی 374 نفر، و  شرکت نوین آباد فن‌آور با سرمایه‌گذاری 155 میلیارد تومان و اشتغالزایی 132 نفر در دستور کار قرار گرفته است.
 وی برگزاری جشنواره نمایشگاه دستاوردهای چهل سال انقلاب اسلامی ‌را نیز یکی از برنامه‌های شاخص این استان در دهه فجر ذکر کرد و افزود: همه دستگاه‌های اجرایی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و به تبیین دستاوردهای دستگاه متبوع خود می‌پردازند.
استاندار فارس در این نشست تعداد پروژه‌های نیمه‌تمام استان را 2500 پروژه ذکر کرد و گفت: پیشرفت هر پروژه‌ای نیازمند اعتبار است و اعتبار دولتی نیز نیازمند رونق اقتصادی است پروژه‌های نیمه‌تمام استان در کوتاه‌مدت بسیار سخت است اما تمام تلاش ما بر این است که پروژه‌های نیمه‌تمام را بر مبنای اثرگذاری در زندگی مردم اولویت‌بندی کنیم.
استاندار فارس در ادامه با بیان اینکه بیشتر مدیران استان برنامه‌محور و تلاشگر هستند و در چارچوبی که قانون تعیین کرده مورد حمایت ما خواهند بود، گفت: تلاش ما از تغییرات، تبدیل به احسن و بهتر شدن کارها خواهد بود. رحیمی ‌اضافه کرد: با ارزیابی‌های در حال انجام مدیرانی که دارای توانایی بالایی هستند ادامه خواهند داد و انتظار براین است که عملکرد آنها بهتر از گذشته باشد تا شاهد رفع مشکلات مردم و استان باشیم. وی در خصوص دلایل عدم تعیین تکلیف پست فرمانداری شیراز و دو معاونت عمرانی و سیاسی امنیتی استانداری فارس نیز گفت: گزینه‌هایی برای تصدی این پست‌ها مشخص شده که پس از طی مراحل استعلام در اسرع وقت تعیین تکلیف می‌شوند.
توفیق اقتصاد در دوری از سیاست است
رحیمی‌ همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص چرایی دخالت برخی از سیاسیون استان فارس در انتخابات آینده اتاق بازرگانی نیز گفت: حمایت از نهادهای مردم‌نهاد تخصصی از شاخص‌های اصلی توسعه محسوب می‎شود و به هر میزان خارج از دخالت‌های دولتی شکل بگیرند از دوام بیشتری برخوردار خواهند بود.
وی از اتاق بازرگانی، احزاب و... به عنوان مصداق این مدعای خود یاد کرد و گفت: نهادهای غیر دولتی درخواست‌های قانونی مردم را در مدار قانون به حاکمیت انتقال می‌دهند و هم می‌توانند خود طلایه دار یک نهضت دگرگونی باشند، لذا هرچقدر از سیاست‌زدگی به دور باشند می‌توانند اثرگذاری بهتری داشته باشند.
استاندار فارس با تأکید بر این نکته که اقتصاد هرچه وارد سیاست نشود و برعکس توفیق بیشتری خواهند داشت، اظهار کرد: اگر مسیر حرکت از سیاست به اقتصاد و یا برعکس باشد، آینده چنین فعالیت‌هایی را به مخاطره می‌اندازد و لازم است اتاق بازرگانی به سمت و سوی حرفه‌ای پیش رود.
بسته‌های تشویقی برای واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی
رحیمی ‌در مورد چگونگی روند ساخت و ساز موزه مشاهیر نیز گفت: این موزه با مشارکت بخش خصوصی و طرح بسیار مطلوبی در حال انجام است و پیگیر هستیم تا با ایجاد بسته تشویقی بتوانیم پروژه‌های اینچنینی را به بخش خصوصی واگذار کنیم و تلاش می‌کنیم با بسته‌های تشویقی آن را اقتصادی‌تر کنیم. وی پیشرفت پروژه تالار مرکزی شیراز را نامطلوب عنوان کرد و گفت: به دنبال واگذاری این پروژه به بخش خصوصی هستیم و قطعاً بسته‌های تشویقی نیز در کنار آن لحاظ خواهد شد.
استاندار فارس در مورد وضعیت باغ‌های قصرالدشت گفت: معتقدم در چهار سال گذشته تخریب خاصی در این باغ‌ها به عنوان ریه تنفسی شهر شیراز نداشتیم و تنها در گروه یک نیز دو مورد تغییر کاربری بوده که در پی آن 85 درصد مالکیت باغ در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد تا آن را حفظ کند و از 15درصد باقیمانده نیز ساخت و ساز حوزه گردشگری در 5 درصد باغ شکل گرفته است.رحیمی‌افزود: سیاست ما این است باغ‌های شهری را حفظ کرده و فضای سبز را توسعه دهیم و تمایلی نیز برای تغییر کاربری‌ها نداریم و معتقدیم باید تغییر کاربری توسط شهرداری‌ها مطرح شود و استانداری نیز در این زمینه ورود نمی‌کند.
استاندار فارس در پاسخ به سؤالی در مورد عدم پرداخت مطالبات پزشکان دولتی و گرایش آنان به سمت ایجاد مطب خصوص هم اظهار داشت: در این زمینه مکاتبه‌ای با سرپرست وزارت بهداشت انجام داده و معتقدیم باید مطالبات پزشکان به موقع صورت گیرد. وی با بیان اینکه اساتید حوزه پزشکی بعد از 10 سال می‌توانند نسبت به ایجاد مطب خصوصی داشته باشند، گفت: 500 استاد در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فعال هستند که تنها 30 نفر نسبت به ایجاد مطلب خصوصی اقدام کرده‌اند و 50 درصد دیگر نیز می‌توانند نسبت به ایجاد مطب خصوصی اقدام کنند.
رحیمی ‌در پاسخ به سؤال دیگری در مورد استفاده از ظرفیت زنان برای مدیریت‌ها نیز خاطرنشان کرد: در این زمینه نخستین مدیر زن را منصوب کرده و به فرمانداران نیز تکلیف شده حداقل یک مدیر زن را در شهرستان‌ها منصوب کنند.
استاندار فارس همچنین یکی از اصول توسعه پایدار را پایداری فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: بدون شک رسانه‌ها یکی از فاکتورها و عناصر اصلی در زمینه پایداری به شمار می‌رود که افزایش آگاهی‌های مختلف جامعه است. هرچه بتوانیم به سمت وسوی واقعیت‌ها با رعایت اخلاق حرکت کنیم می‌توانیم اثرگذاری بیشتری داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز در فضای رسانه‌ای اهم از مکتوب و مجازی شاهد هجمه گسترده‌ای از معاندان و بدخواهان علیه انقلاب تشکیل داده که این نظام را ناکارآمد جلوه دهند و افرادی که می‌توانند بهترین مقابله را کرده و افکار عمومی ‌را اقناع کنند، رسانه‌ها هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی