[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

استقبال تاریخی از روح‌الله ، روزنامه شیراز نوین

چهل سال پیش هر نقطه از تهران و به خصوص خیابان «ایران» شاهد اتفاقاتی بودند که در طول این سال‌ها تا امروز آن را بزرگترین رخداد انقلابی کشورمان می‌دانیم و مکان‌هایی که به واسطه‌ی حضور امام خمینی (ره) ارزشمند شدند، اما بعد از گذشت این سال‌ها خیابان «ایران» و بناهایی که ارزشمند بودند، به واسطه‌ی ساخت وسازهایش کمتر نشانی از گذشته خود دارند.
به گزارش ایسنا، با ورود امام خمینی (ره) به ایران در ۱۲ بهمن و با توجه به حضور بیش از حد مردم در فرودگاه و بهشت زهرا، روایت‌های متعددی از حضور ایشان در برخی از نقاط تهران مطرح می‌شود. از سوی دیگر حجت‌الاسلام و المسلمین علی اکبرناطق نوری به عنوان یکی از شاهدان عینی اتفاقات آن روز را به طور کامل در کتاب خاطرات خود نقل می‌کند و حتی سازمان میراث فرهنگی در طول چند سال گذشته، مکان‌هایی که به این رویداد مهم، تاریخی و انقلابی مربوط می‌شد را در فهرست آثار ملی یا آثار معنوی به ثبت رساند. امام پس از ایراد سخنرانی در قطعه ۱۷ بهشت زهرا، ابتدا با یک آمبولانس تا بیرون بهشت زهرا می‌آیند و آنگاه با هلی کوپتر به بیمارستان هزارتختخوابی واقع در ضلع شمال شرقی میدان توحید امروزی منتقل می‌شوند.
 به همین خاطر، بعدها نام این بیمارستان را «امام خمینی» گذاشتند. دقایقی بعد از حضور امام در بیمارستان هزار تختخوابی و شگفتی و هیجان‌زدگی کادر بیمارستان از حضور غیرمترقبه ایشان، به پیشنهاد خودشان به خانه یکی از اقوامشان به نام آقای «کشاورز» می‌روند که  در جاده قدیم شمیران (خیابان شریعتی امروزی)، خیابان اندیشه بوده است. تا شب و در حالی که تنها عده معدودی از نزدیکان از حضور ایشان در خانه آقای کشاورز اطلاع داشتند، در آنجا می‌مانند و در نهایت به مدرسه «رفاه» در پشت مجلس شورای ملی می‌روند. مدرسه «رفاه» از طرف کمیته مردمی‌ استقبال از امام خمینی (ره) برای استقرار ایشان آماده شده بود و انتخاب آن نیز بی‌دلیل نبود، مدرسه رفاه را شماری از اشخاص انقلابی مانند «محمد جواد باهنر»، «محمدعلی رجایی»، «سید محمد حسینی بهشتی» و «علی اکبر‌هاشمی ‌رفسنجانی» تأسیس کرده بودند. 
امام کمتر از ۲۴ ساعت در مدرسه رفاه حضور داشتند و پیش از ظهر روز ۱۳ بهمن ۱۳۵۷ به مدرسه علوی در خیابان ایران رفتند. گویا علت خروج از مدرسه رفاه این بوده که این مدرسه فضای لازم برای دیدارهای مردمی ‌امام و ورود و خروج جمعیت را نداشته است.
 به هرحال، امام از ۱۳ بهمن ۵۷ تا ۹ اسفند همان سال که از تهران به قم رفتند، در مدرسه علوی بودند و آن طور که آقای «محمدرضا توکلی بینا» در خاطرات خود نقل کرده‌ است، در این فاصله یک بار به زیارت حرم شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری رفتند و دو سه شبی را نیز در خانه دامادشان، مرحوم محمود بروجردی گذراندند. امام خمینی (ره) از ۱۰ اسفند ۵۷ تا ۴ بهمن ۵۸ در قم بودند تا  این که دچار عارضه قلبی شدند و به تهران بازگشتند. نهایتاً نیز در جماران ساکن شدند و تا پایان عمر در آنجا بودند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی