[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

سوادآموزی بالای ۴۹ساله‌ها را فراموش نمی‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه مأموریت نهضت سوادآموزی پوشش افراد ۱۰ تا ۴۹سال است؛ ولی ما در دوره مأموریتی جدید بالای ۴۹ساله‌ها را فراموش نمی‌کنیم، گفت: در حال حاضر از مجموع افراد تحت پوشش، ۶۰درصد مشغول تحصیل در دوره انتقال و تحکیم و مابقی در دوره ابتدایی آموزش سواد هستند.
شاپور محمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دستاوردهای انقلاب در همه زمینه‌ها خوب بوده و در نهضت سوادآموزی نیز با توجه به آمار و ارقام، خوب کار شده است، اظهار کرد: ممکن است برخی سوال کنند که چرا پس از گذشت ۴۰سال هنوز بی‌سواد داریم؟ باید توجه کرد که باسوادی مطلق در اغلب نقاط جهان نداریم و مأموریت نهضت سوادآموزی نیز پوشش افراد ۱۰ تا ۴۹سال است. البته ما در دوره مأموریتی جدید بالای ۴۹ساله‌ها را فراموش نمی‌کنیم.
وی افزود: علاوه بر این، اکنون صرف آموزش خواندن و نوشتن و سوادآموزی مطرح نیست و سوادآموزان دوره انتقال و تحکیم را می‌گذرانند. از مجموع افراد تحت پوشش، ۶۰درصد مشغول تحصیل در دوره انتقال و تحکیم و مابقی در دوره ابتدایی آموزش سواد هستند. دوره تحکیم و تثبیت برای جلوگیری از بازگشت به بی‌سوادی اجرا می‌شود.
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه دو میلیون و ۶۰۰هزار بی‌سواد در سنین ۱۰ تا ۴۹سال در کشور داریم که البته ۴۰۰هزار نفرشان نیز اتباع خارجی هستند، گفت: نرخ باسوادی قبل از انقلاب ۵۲.۵درصد بود و اکنون به مرز ۹۴.۷درصد رسیده است. چه بخواهیم و چه نخواهیم، شماری بازمانده از تحصیل در کشور داریم که ممکن است به مدرسه باز نگردند و در سنوات متمادی به آمار جامعه هدف سوادآموزی افزوده شوند.
محمدزاده درباره بودجه نهضت سوادآموزی در سال ۹۸ نیز اظهار کرد: حسن نهضت سوادآموزی این است که بابت هر باسواد هزینه را پرداخت می‌کنیم و از بابت بودجه نگرانی نداریم. یک مشکل در این حوزه این است که در سال‌های گذشته برخی استان‌ها بودجه نهضت سوادآموزی را در مسیرهای دیگری هزینه می‌کردند و تمام هم و غم ما این است که این بودجه را صددرصد به نهضت برگردانیم و در مسیر صحیح استفاده کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی