[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

شرایط مشابه اروپا را برای کارگران فراهم کنید، بعد سن و سابقه بازنشستگی را افزایش دهید!، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی گفت: ۲هزار کشته در سال به دلیل حوادث ناشی از کار در کشور وجود دارد که این‌ها را به حال خود رها کرده و فکری برای کاهش آن نکرده‌ایم. جان نیروی انسانی برای ما اهمیتی ندارد؛ بعد به فکر اصلاحات پارامتریک برای کاهش بحران صندوق تأمین اجتماعی می‌افتیم.
به گزارش خبرنگار ایلنا، اکبر شوکت (عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی) با اشاره به اینکه اصلاحات پراسنج (پارامتریک) قانون تأمین اجتماعی آسیب زیادی به زندگی کارگران می‌رساند، اظهار داشت: بخش‌های مربوط به افزایش سن و سابقه بازنشستگی کارگران و افزایش نرخ حق بیمه آنان جزو بدترین بندهای این اصلاحیه است که مجلس شورای اسلامی مطرح کرده است. 
وی گفت: طی این اصلاحیه، نرخ حق بیمه سهم بیمه شده موضوع تبصره یک ماده (۲۸)‌ قانون تأمین اجتماعی از ۷درصد حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه طی دو سال و هر سال به میزان یک درصد افزایش می‌یابد تا به ۹درصد حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه بالغ گردد و در عین حال سابقه بازنشستگی طی این اصلاحیه از ۳۰سال به ۳۵سال خواهد رسید و سن بازنشستگی نیز افزایش خواهد داشت.
او ادامه داد: وقتی دولت نتوانست تعهدات خود را در برابر سازمان تأمین اجتماعی انجام دهد یا کارفرما نتوانست در بحث سخت و زیان‌آوری و ایجاد شرایط ایمن برای کارگران به تعهدات خود عمل کند، به این اصلاحیه ضدکارگری روی آوردند. بالاخره کارفرما موظف بوده است که محیط کار را از حالت سخت و زیان‌آوری خارج کند. 
شوکت با بیان اینکه فشارهای زیادی به سازمان تأمین اجتماعی وارد شده است، بیان کرد: حالا که شرایط در حالت بحرانی قرار گرفته است بحث «اصلاحات پارامتریک» را پیش کشیده‌اند. در عملکرد دولت و مجلس نسبت به سازمان تأمین اجتماعی منافذ زیادی وجود دارد که اول باید این منافذ گرفته شود و در مرحله بعدی به این نوع اصلاحات فکر کنیم. 
عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: اگر ما می‌خواهیم سن بازنشستگی را به کشور فرانسه برسانیم، باید شرایط مشابه فرانسه را نیز برای کارگران انجام دهیم. وقتی موارد اصلی را رها کردیم و کارگاه‌ها را از حالت سخت و زیان‌آوری خارج نمی‌کنیم؛ تکنولوژی و ابزارآلات تولید را بهتر نمی‌کنیم؛ چطور می‌خواهیم به مشکلات کارگران بیفزاییم. کشورهایی مثل سوئد حتی معادنشان را از حالت سخت و زیا‌ن‌آوری خارج کرده‌اند.
او ادامه داد: در کشورهایی مثل آلمان و اروپا کاری کردند که حوادث رانندگی کاهش پیدا کند و میزان بی‌سرپرست شدن خانواده‌ها و تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گرفتنشان کمتر شده است.
وی با بیان اینکه همین الان در کشور ۱۸هزار حادثه رانندگی داریم؛ حداقل ۵هزار نفر جزو کسانی هستند که با مرگ فرد تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند، اظهار داشت: ۲هزار کشته در سال به دلیل حوادث ناشی از کار در کشور وجود دارد که این‌ها را به حال خود رها کرده و فکری برای کاهش آن نکرده‌ایم. جان نیروی انسانی برای ما اهمیتی ندارد؛ بعد به فکر اصلاحات پارامتریک برای کاهش بحران صندوق تأمین اجتماعی می‌افتیم.
شوکت خاطرنشان کرد: در بحث سخت و زیان‌آوری هم کارفرما را ملزم نمی‌کنیم که تجهیزات را افزایش بدهد و شرایط سخت و زیان‌آوری را رفع کنیم، بعد به فکر اصلاحاتی می‌افتیم که عملاً ضرر آن متوجه کارگران می‌شود. بحث مشاغل سخت و زیان‌آور باید در کشورهای پیشرفته مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد. خدمات تأمین اجتماعی را هرچه می‌توانید به سمت الکترونیکی شدن پیش ببرید تا لازم نباشد کارمندان بیشتری استخدام شوند و هزینه‌هایی به دوش سازمان تأمین اجتماعی باشد، آن‌وقت سازمان تأمین اجتماعی نیز به چنین بحران‌هایی دچار نمی‌شود.
عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی در پایان تصریح کرد: دولت ۱۸۰هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است. اگر همین بدهکاری پرداخت شود، سازمان تأمین اجتماعی مشکلی نخواهد داشت. اگر بارهای مالی همچون طرح تحول سلامت بر دوش سازمان تأمین اجتماعی نبود، بحران تا به اینجا کشیده نمی‌شد. گویا راحت‌ترین کار برای دولت و مجلس زدن از جیب مردم است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی