[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

چند گوشی با رجیستری غیرفعال شد؟، روزنامه شیراز نوین

تعداد گوشی‌هایی که از زمان آغاز طرح رجیستری مسدود شدند، طبق آخرین آمار تا پایان خردادماه سال جاری، ۲۴۱هزار و ۶۳۷گوشی از برندهای متخلف است.
به گزارش ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه‌دار کردن تجهیزات سیم‌کارت‌خور با هدف مبارزه سیستمی با قاچاق تلفن همراه، پیاده‌سازی و اجرا شد. در رجیستری با استفاده از امکانات زیرساختی مخابرات، همه گوشی‌های فعال اسکن می‌شوند و با استفاده از کد IMEI می‌توان آن‌ها را شناخت. این کد مانند شماره شناسنامه برای تلفن‌های همراه است و توسط شرکت سازنده و به شکل منحصر به فرد صادر می‌شود.
با اجرای طرح رجیستری از آذرماه سال ۱۳۹۷، بیش از یک میلیون و ۵۰۰هزار گوشی تا پایان خردادماه به‌صورت قانونی در سامانه رجیستری فعال شده‌اند و نزدیک به ۲۵۰هزار گوشی به دلایلی از جمله قاچاق یا عدم فعال‌سازی، مسدود شده‌اند.
«سامانه همتا» دارای فهرستی است که دارندگان گوشی‌های تلفن همراه را از ۱۴آذرماه سال گذشته، در سه گروه سیاه، سفید و خاکستری دسته‌بندی می‌کند. فهرست سفید، دارندگان گوشی‌های قانونی فعال را که در این سامانه رجیستر شده‌اند، نشان می‌دهد. در وضعیت خاکستری گوشی‌هایی قرار می‌گیرند که هنوز وضعیت رجیستری آن‌ها، نهایی و تعیین تکلیف نشده است. گروه سیاه نیز شامل گوشی‌های بلاک‌شده است که به دلایل زیادی از جمله قاچاق یا عدم فعال‌سازی در این لیست قرار دارند.
بر اساس آماری که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه شده، تا پایان خردادماه سال جاری، حدود ۱۱درصد از گوشی‌ها در فهرست سیاه قرار گرفته و مسدود شده‌اند که با هیچ سیم‌کارتی در ایران قادر به فعال شدن نیستند و امکان برقراری تماس و دریافت سرویس از آن‌ها وجود ندارد.
بیشترین آمار گوشی‌های مسدود شده متعلق به برند نوکیاست که رجیستری آن از ۱۹اسفندماه سال گذشته آغاز شده و ۷۳هزار و ۱۲گوشی از این برند تا پایان خردادماه سال جاری غیرفعال شد. پس از نوکیا، بیشترین گوشی‌هایی که در لیست سیاه قرار گرفتند، متعلق به برند هوآوی است که رجیستری آن‌ها هم‌زمان با برند نوکیا آغاز شده و تا خردادماه سال جاری ۶۸هزار و ۴۰۰گوشی از این برند غیرفعال شد.
رجیستری گوشی‌های برند اپل که اولین برند این طرح بود، از ۱۴آذرماه سال گذشته آغاز شد که تا پایان خردادماه سال جاری، ۶۴هزار و ۵۵۶گوشی از این برند، غیرفعال شده‌اند. پس از آن بیشترین گوشی‌های مسدود شده متعلق به برند ال‌جی است که رجیستری آن از تاریخ ۲۸بهمن ماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۱۸هزار و ۲۰۰گوشی از این برند غیرفعال شدند.
رجیستری گوشی‌های برند موتورولا از تاریخ هشت دی‌ماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۷۴۷۴گوشی از این برند غیرفعال شدند. همچنین رجیستری گوشی‌های برند سونی از تاریخ ۲۶اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۶۴۲۸گوشی از این برند غیرفعال شدند.
رجیستری گوشی‌های برند شیائومی از تاریخ ۲۶اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۱۸۵۳گوشی از این برند غیرفعال شدند. رجیستری گوشی‌های برند بلک‌بری نیز از تاریخ هشت دی‌ماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۱۴۴۰گوشی از این برند غیرفعال شدند.
پس از آن، گوشی‌های برند سامسونگ هستند که تا خردادماه، ۱۲۷گوشی از این برند غیرفعال شده؛ اما باید توجه داشت که گوشی‌های سامسونگ پرمصرف‌ترین برند حاضر در بازار ایران هستند و رجیستری آن‌ها به‌دلیل گستردگی و کاربران زیادی که دارند، به آخرین مرحله موکول شده و رجیستری این برند از تاریخ ۳۱فروردین‌ماه سال جاری آغاز شد.
همچنین رجیستری گوشی‌های برند تکنو از تاریخ ۲۶اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۷۹گوشی از این برند غیرفعال شدند. رجیستری گوشی‌های برند گوگل نیز از تاریخ هشت دی‌ماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۶۸گوشی از این برند غیرفعال شدند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی