[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

افتتاح ۲۵‌پروژه شهرداری با اعتبار ۳۴۰میلیارد تومان، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز-گروه خبر
هم‌زمان با فرارسیدن ایام دهه مبارک فجر و در آستانه چهل‌سالگی انقلاب شهرداری شیراز 25‌پروژه عمرانی، فرهنگی، ورزشی، خدماتی و زیست محیطی را با اعتباری بالغ بر 340‌میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رساند. این پروژه‌ها که شامل سه پروژه کلان شهری همچون تقاطع چندسطحی شهدای کشن تقاطع غیرهمسطح شهدای جوادیه و فاز یک ایستگاه مترو امام حسین‌(ع) می‌شود در مناطق مختلف کلانشهر شیراز و به‌منظور توسعه متوازن خدمات توسط شهرداری شیراز انجام گرفت.
 سال آینده 10‌پروژه انسان محور را شروع می‌کنیم
شهردار شیراز در آیین افتتاح سرای محله کوشک میدان که یکی از پروژه‌های فرهنگی شهرداری محسوب می‌شود افتتاح این سرای محله و 5‌پروژه دیگر در محدوده شهرداری منطقه پنج به‌عنوان یکی از مناطق کمتر برخوردار شیراز را نمود عملی رویکرد اجتماعی و فرهنگی مجموعه مدیریت شهری دانست و گفت: معتقدیم مسائل اجتماعی و فرهنگی شهر شیراز نیازمند توجه جدی است از این‌رو مجموعه مدیریت شهری به پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی از جمله ایجاد سرای محلات در مناطق کمتر برخوردار شهر توجه ویژه دارد و این مراکز با همکاری شهروندان ساکن در این مناطق اداره خواهد شد.
شهردار شیراز با بیان این‌که در سال آتی عملیات ۱۰‌پروژه جدید در حوزه انسان محوری و پیاده‌راه را آغاز خواهیم کرد اضافه کرد: باید فرهنگ زندگی پیاده در شهر دوباره احیا شود و تعامل شهروندان با یکدیگر افزایش یابد، بدین منظور طی سال آتی پروژه پیاده‌راه دروازه قرآن‌- دروازه اصفهان، پروژه پیاده راه کوچه باغ‌های قصردشت و پروژه چمران جنوبی را آغاز خواهیم کرد. با اجرای این پروژه‌ها به‌دنبال این هستیم که شهروندان در فضاهای شهر آرامش و حضور اجتماعی بیشتری داشته باشند.
سولماز دهقانی عضو هیئت رئیسه شورای شهر و رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورا نیز در این آیین با اشاره به رویکرد انسان‌محوری و فرهنگ‌محوری مجموعه مدیریت شهری گفت: در سال آینده به توسعه هر‌چه بیشتر فضاهای فرهنگی در محلات کمتر برخوردار خواهیم پرداخت و امیدوارم شهروندان ساکن در این محلات بیشترین بهره را از این فضاهای فرهنگی - اجتماعی ببرند.
نوذر امامی ‌رئیس کمیسون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز نیز آیین افتتاح سرای محله کوشک با بیان این‌که اقدامات شهرداری در راستای افزایش رفاه و رضایت‌مندی شهروندان است افزود: با وجود مشکلات کنونی اما شهرداری شیراز با تخصیص بودجه مناسب و قدرت و توان کافی پروژهای عمرانی، فرهنگی و اجتماعی خود را به‌خوبی انجام می‌دهد و آنها را تکمیل می‌کند.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این آیین با بیان این‌که سراهای محله با مشارکت سمن‌های فعال در حوزه اجتماعی مدیریت می‌شوند گفت: براساس نیازها و کمبودهای محلات و همچنین خواسته‌های شهروندان، مکان‌ها و فعالیت‌های مختلفی در سراهای محلات از جمله قرائت‌خانه، کارگاه آموزش مشاغل، اتاق پایش سلامت، اتاق مشاوره فردی و گروهی، اتاق مشاوره حقوقی و مرکز کارآفرینی در نظر گرفته شده است تا علاوه‌بر توسعه فرهنگی محلات شاهد اشتغال خانگی شهروندان و توانمندسازی شهروندان باشیم.
مسعود طهماسبی شهردار منطقه‌5 شیراز نیز در آیین افتتاح سرای محله کوشک میدان گفت: هدف ما در شهرداری منطقه‌5 گام گذاشتن در مسیر توسعه است و در این راستا 6پروژه عمرانی، فرهنگی و اجتماعی در این منطقه به مناسبت دهه مبارک فجر به بهره‌برداری رسید. این پروژه‌ها شامل فاز نخست بلوار قائم به‌عنوان یک محور فرهنگی و تفریحی، بوستان معراج، بهسازی و تجهیز بوستان‌های سطح منطقه به وسایل بازی استاندارد، کف‌سازی و پیاده‌روسازی، اصلاح نقاط حادثه‌خیز و تقاطعات هندسی سطح منطقه می‌شود.
 سطح ایمنی شهروندان را ارتقا می‌دهیم
شهردار شیراز همچنین در آیین افتتاح ایستگاه 21آتش‌نشانی شهرک سعدی از افتتاح دو ایستگاه جدید آتش‌نشانی در بلوار حسینی الهاشمی‌ و گویم خبر داد و هدف از افتتاح این ایستگاه‌ها را ارتقای سطح ایمنی شهروندان در سال آتی دانست. اسکندرپور با بیان این‌که در حال حاضر مجموعه آتش‌نشانی تا رسیدن به استانداردها فاصله دارد  افزود: ایجاد یک ایستگاه آتش‌نشانی مجهز با توجه به نرخ بالای خرید تجهیزات و تملک زمین حدود 20‌میلیارد تومان هزینه در بردارد. شهردار شیراز ضمن تشکر از فداکاری و ایثارگری آتش‌نشانان در عملیات‌های امداد و نجات شهروندان اضافه کرد: با حضور مهندس قانع مدیر جوان و خوش فکر سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، این مجموعه روزهای خوبی را پیش‌رو خواهد داشت. ابراهیم صبوری نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان این‌که احداث ایستگاه 21‌آتش‌نشانی شهرک سعدی ضروری بود گفت: با توجه به قرار‌گیری این ایستگاه در ابتدای محور شیراز- خرامه شاهد امداد‌رسانی هر‌چه سریع‌تر به تصادفات جاده‌ای و حفظ هر‌چه بیشتر جان شهروندان خواهیم بود.
صبوری با اشاره به لزوم تسهیل دسترسی شهروندان به آرامستان بهشت احمدی خواستار بازگشایی محور دروازه قرآن- سعدی و بهبود وضعیت تونل سعدی شد.
محمدرضا محمدحسن‌پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز نیز در آیین افتتاح ایستگاه 21 آتش‌نشانی شهرک سعدی گفت با بیان این‌که مجموعه مدیریت شهری به‌دنبال ایجاد تحول جدی در حوزه خدمات شهری علی‌الخصوص ایمنی و آتش‌نشانی است افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در 5‌سال آتی باید 17‌ایستگاه دیگر به مجموعه آتش‌نشانی
 اضافه شود و برخی از ایستگاه‌های قدیمی ‌نیز تجدید‌بنا شوند.
محمدهادی قانع رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز نیز در این آیین خاطرنشان کرد: احداث ایستگاه آتش‌نشانی شهرک سعدی به علت تراکم بالای جمعیتی منطقه، بافت فرسوده، تصادفات جاده شیراز- خرامه ضروری بود و هم اکنون با افتتاح این ایستگاه، آتش‌نشانان در کمتر از 3‌دقیقه می‌توانند به محل حادثه برسند. قانع اضافه کرد: سال آینده انقلابی در تجدید بنای ایستگاه‌های آتش‌نشانی قدیمی ‌خواهیم داشت و پنج ایستگاه قدیمی ‌تجدید بنا می‌شوند.
 سال‌های شکوفایی شورا و شهرداری در پیش است
در یکی دیگر از برنامه‌های شهرداری شیراز برای ایام دهه فجر امسال با حضور مدیران شهری، رئیس و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در محدوده شهرداری منطقه‌۳ کلنگ مجموعه تفریحی‌- ورزشی بوستان کسری به مساحت ۶‌هزار مترمربع در بولوار نصر غربی، خیابان کسری، پشت درمانگاه ثامن الائمه با هدف ارتقای فرهنگ ورزش و سلامت، افزایش سرانه فضای سبز، فراهم آوردن فضایی ایمن برای بازی کودکان به زمین زده شد.
سیداحمدرضا دستغیب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در آیین کلنگ‌زنی مجموعه تفریحی‌- ورزشی بوستان کسری گفت: سال نخست شهرداری و شورای پنجم به‌علت لزوم تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام از یک‌سو و مشکلات اقتصاری از سوی دیگر سال دشواری بود اما سال‌های آتی را سال شکوفایی شورا و شهرداری می‌دانیم و پروژهای فرهنگی، اجتماعی و فضای سبز را در راستای کاهش فاصله شمال و جنوب شهر اجرا خواهیم کرد.
آرش فرج‌زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز نیز در این آیین گفت: با توجه به این‌که محدوده بلوار نصر که از جمله مناطق پرتراکم جمعیتی شهر شیراز است نیازمند فضاهای رفاه شهری بود، اقدام به کلنگ‌زنی بوستان کسری کردیم. در این بوستان علاوه‌بر فضاهای تفریحی، محدوده پارک ترافیکی به منظور آموزش و فرهنگسازی ترافیک به کودکان و نوجوانان نیز در نظر گرفته شده است.
نوذر امامی‌ رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین کلنگ‌زنی بوستان کسری گفت: پس از تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام سطح شهر، پروژه‌هایی به‌ویژه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی را آغاز خواهیم کرد تا محیط شهر را به‌محیطی دلپذیر و آرامش‌بخش برای شهروندان تبدیل کنیم.
لیلا دودمان عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این آیین بر گسترش فضاهای عمومی ‌در شهرها و ایجاد بسترهای لازم برای تعامل اجتماعی شهروندان تأکید کرد و گفت: ۱۲۰‌هزار شهروند ساکن در محدوده بلوار نصر واقع در شهرداری منطقه‌۳ به فضاهای تفریحی و بوستان‌ها دسترسی نداشتند و تنها بوستان این محدوده مساحتی حدود ۷۵‌متر مربع داشت، از این‌رو با پیگیری‌های شهردار منطقه‌۳ کلنگ بوستان کسری به مناسبت دهه مبارک فجر به زمین خورد.
فرود بذرافشان شهردار منطقه‌۳ نیز در آیین کلنگ‌زنی بوستان کسری اعلام کرد: تلاش خواهیم کرد که بوستان کسری در سال‌۹۸ افتتاح شود و شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند. شهردار منطقه سه اضافه کرد: استانداردهای شهر دوستدار کودک نیز در این بوستان رعایت خواهد شد تا شاهد فضایی ایمن و مفرح برای کودکان باشیم.
 فعالیت‌های عمرانی در شهر متوقف نخواهد شد
اما افتتاح 6‌پروژه زیست‌محیطی نیز از دیگر اقدامات شهرداری شیراز طی روزهای منتهی به 22‌بهمن ماه بود. شهردار شیراز در آیین افتتاح پروژه‌های زیست‌محیطی و فرهنگی شهرداری از عزم شهرداری برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی با قوت و قدرت خبر داد و گفت که روزهای سخت و مشکلات احتمالی پیش‌رو بر پروژه‌های عمرانی شهرداری تأثیری نخواهد داشت. حیدر اسکندرپور در این آیین بر توجه مجموعه مدیریت شهری در راستای توجه به محیط‌زیست و تلاش برای رفع چالش‌های آن تأکید کرد و گفت: توجه ویژه‌ای به توسعه سایت دفن پسماند برمشور خواهیم داشت.
اسکندرپور ضمن تشکر از شهرداران پیشین که در ایجاد و توسعه این سایت نقش آفرینی کردند گفت: شهرداری شیراز با بهره‌برداری و افتتاح پروژه‌هایی همچون احداث کارخانه بازیافت Pet، فاز چهارم محوطه‌سازی بیوکمپوست، عایق‌بندی سلولی، ایستگاه آتش‌نشانی و‌... توجه ویژه‌ای به توسعه و افزایش ایمنی سایت دفن پسماند برمشور دارد. شهردار شیراز یکی از مشکلات این کلانشهر را حجم بالای نخاله‌های ساختمانی دانست و اضافه کرد: تلاش داریم مراحل ساخت کارخانه پردازش نخاله‌های ساختمانی را سرعت ببخشیم تا علاوه‌بر جمع‌آوری و پردازش صحیح نخاله‌ها، از آن درآمدزایی نیز کنیم. همچنین پروژه تولید انرژی از پسماند در مرحله انتخاب پیمانکار است و بدین منظور در‌حال مذاکره با نخبگان و شرکت‌های مختلفی هستیم.
 اجرای 25‌پروژه یا 340‌میلیارد تومان اعتبار
شهرداری شیراز 25‌پروژه در زمینه‌های مختلف را اجرایی کرده و به بهره‌برداری رسانده است. این پروژه‌ها که در مناطق مختلف شهری شیراز اجرایی شده است در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، ورزشی، خدماتی و زیست‌محیطی بوده است که به‌منظور توزیع متوازن خدمات در مناطق مختلف شهر انجام شده است. تقاطع سه سطحی شهدای کـشن (امیرکبیر- مطهری- رحمت) با اعتبار 130‌میلیارد تومان، تقاطع غیرهمسطح شهدای انقلاب (جوادیه) با هزینه 60میلیارد تومان، فاز نخست ایستگاه قطار شهری میدان امام حسین‌(ع) با هزینه 91‌میلیارد تومان، باغ 32‌هکتاری رها واقع منصور آباد با هزینه5.1‌میلیارد تومان ، بوستان معراج به مساحت۳۵۰۰‌مترمربع واقع در خیابان معراج (محله کوشک‌میدان) با هزینه 2.2میلیارد تومان، پارک حاشیه‌ای رهگذر به مساحت ۱۵‌هزار مترمربع جنب شهرداری منطقه6 با هزینه 300‌میلیون تومانی، احداث مخزن آب جهت آبیاری فضای سبز درکوهسار مهدی‌، باباکوهی‌، کیان آباد با هزینه 570‌میلیون تومان، عملیات اجرایی پارک کوهنورد به مساحت ۳۰‌هزار متر مربع درمحدوده شهرداری منطقه‌10 با هزینه 461‌میلیون تومان، اجرای فاز چهارم محوطه‌سازی بیوکمپوست در سایت دفن پسماند برمشور با هزینه 262‌میلیون تومان، عایق‌بندی سلول شماره‌4 دفن پسماند در سایت باهزینه1.7میلیارد تومان، احداث دیوار بتنی و حوضچه شیرابه کارخانه تفکیک پسماند در سایت برمشور با هزینه 70‌میلیون تومان، فاز سوم حصارکشی سایت دفن برمشور با هزینه 206‌میلیون تومان‌، ساخت کارگاه علت‌یابی حریق و تهویه در شهرک والفجر با هزینه 80‌میلیون تومان، کارخانه بازیافت بطری‌های PET (پت) جمع‌آوری شده از کارخانه پردازش و تفکیک از مبدأ در سایت دفن پسماند برمشور با هزینه 1.3‌میلیارد تومان، احداث ایستگاه آتش‌نشانی شهرک سعدی با هزینه 1.6‌میلیارد تومان، احداث ساختمان آتش‌نشانی و تأسیسات فردی برمشور با هزینه 447میلیون تومان، شیب‌شکن اردیبهشت در رودخانه خشک در روبه‌روی بیمارستان اردیبهشت با هزینه 2.8میلیارد تومان، سرای محله کوشک میدان به مساحت ۱۲۵۰‌مترمربع با هزینه 2.1‌میلیارد تومان، عملیات لوله‌گذاری سطح شهر در بلوار عدالت جنوبی‌- شهرک جوادیه‌- شهرک بهاران و سبحان‌- شهرک رضوان کوچه‌2 سپیدار بلوار بعثت‌- خیابان بهشتی‌- خیابان فردوسی و خیابان خلیلی با هزینه 4.4‌‌میلیارد تومان، عملیات پارک فاضل به مساحت ۴۵۰۰‌متر مربع در بلوار فرصت شیرازی با هزینه 2.7میلیارد تومان، اجرای عملیات مرمت فاز 2‌دروازه قرآن با هزینه 493میلیون تومان، ناحیه کم انتشار آلایندگی LEZ در محدوده مرکزی و کم تردد شهر به‌منظور پلاک خوانی خودروها از طریق دوربین‌های سطح شهر و اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی توسط پلیس راهور با هزینه 80‌میلیون تومان، تجمیع و راه‌اندازی نسل جدید تابلوهای متغیر خبری در موقعیت‌های ورودی دروازه قرآن، ابیوردی، خیابان زند، بولوار صنایع و بولوار مدرس به‌منظور اطلاع رسانی وضعیت ترافیکی باهزینه 66‌میلیون تومان، اجرای فاز نخست مسیر دوچرخه سواری در سطح شهر با هزینه 6.2‌میلیارد تومان و در آخر عملیات جدول‌گذاری، دیوارگذاری، تعمیرات، اجرای طرح هندسی، آسفالت و پیاده‌روسازی سطح شهر با هزینه 23‌میلیارد تومان در مناطق مختلف شهر از جمله سطح منطقه چهار، سطح منطقه هفت، سطح منطقه‌10، بلوار بعثت، بلوار مطهری، ساحلی شمالی، بلوار مولوی، شهرک امام حسن(ع)، خیابان قائم‌(عج)، رودخانه خشک محدوده منطقه هفت، کوچه مسجدمولا، بازارچه فیل، کوچه مسجدحاج باقر پشت پارکینگ حضرتی، پشت بازار وکیل کوچه جنب سرای مشیر، ضلع جنوبی بلوار طلاییه، شهرک‌های آرین، گلستان، بهشتی، گلدشت حافظ، عرفان، باهنر، قمشه و گویم، خیابان بوستان، بلوار جمهوری، خیابان شهید محمدی، باغ جهان نما، بلوار ذوالفقار، بلوار صداقت، بلوار نارنج، بلوار طلوع، میدان سامان، شهرک سبحان، شهرک مدرس، شهرک رضوان، عصر ایران، بلوار قدوسی شرقی، بلوار ستارخان، بلوار بعثت، خیابان خبرنگار کوچه 8‌الف عظیم، انشعابات کوچه 6‌قدوسی شرقی و محله تلخداش، ورودی ابیوردی‌3، کوچه‌3‌سفیر شمالی، کوچه 2‌شهید نوری‌زاده، کوچه 18‌شهید فلاحی، کوچه 15‌امام خمینی‌(‌ره)، کوچه 8/8‌سرباز، بوستان معلم، بوستان صاحب الامر، پارک خلدبرین سر کوچه10 ، کوچه‌17.1 و 17.2، کوچه 2 و 4 خیابان سمیه، کوچه 6/2 عفیف آباد، کوچه 40 قصردشت و انشعابات از جمله پروژه‌های اجرایی شهرداری شیراز بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی