[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

راه‌اندازی۱.۳میلیارد دلار پروژه جدید معدنی تا پایان سال، روزنامه شیراز نوین

رئیس هیئت عامل ایمیدرو از برنامه راه‌اندازی ۱.۳ میلیارد دلار پروژه تا انتهای سال‌۹۷ خبر داد و گفت: این سرمایه‌گذاری سبب ایجاد ۳هزار شغل جدید در بخش معدن و صنایع معدنی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب پور در نشستی با اعضای اتاق بازرگانی و فعالان بخش معدن استان کرمان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱.۲‌میلیارد دلار طرح وارد مدار تولید شده که حاصل آن ایجاد ۳هزار شغل بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال نیز ۱.۳میلیارد دلار پروژه جدید راه‌اندازی شود که نتیجه آن اشتغال‌زایی برای ۳هزار نفر است.
معاون وزیر صنعت‌، معدن و تجارت گفت: سیاست ایمیدرو قرار گرفتن در کنار بخش خصوصی و گفت‌و‌گوی مداوم با نهادها و تشکل‌های خصوصی است به‌طوری که بتوان از ارتباط دوسویه به راه حل‌هایی در حوزه‌های جذب سرمایه، ایجاد اشتغال، رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه‌گذاری دست یافت.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو افزود: زمانی که تصمیمات با همکاری و جلب نظر بخش خصوصی انجام شود، زمینه تصمیم‌گیری در پشت درهای بسته از بین می‌رود و در عین حال از ضمانت اجرایی در خارج از بدنه دولت نیز برخوردار می‌شود.
وی تأکید کرد: در جلساتی که در استان کرمان برگزار کردیم ایده‌هایی در حوزه‌های مختلف اکتشاف، تعیین تکلیف پهنه‌های اکتشافی، داده‌های مربوطه و شیوه عمل مطرح شد و بر این اساس ما نیز به‌زودی تصمیم‌گیری لازم را انجام خواهیم داد.
غریب پور به نشست با وزیر امور اقتصاد و دارایی اشاره کرد و گفت: در این جلسه راه‌های جذب بخشی از نقدینگی‌۱۷۰۰ تریلیون تومانی کشور که سالانه ۲۰درصد نیز به آن اضافه می‌شود، بررسی شد و وزارت اقتصاد نیز به‌دنبال ساماندهی این میزان نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید است.
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد: دولت در دهه فجر امسال ۱۴۸هزار میلیارد تومان پروژه راه‌اندازی می‌کند که ۷۰هزار میلیارد تومان آن مربوط به طرح‌های عسلویه است؛ چنین رقمی ‌تقریباً معادل نیمی ‌از ارزش بازار سرمایه است.
غریب پور در عین‌حال از تشکل‌های بخش خصوصی خواست ایده‌های ارتباط صنعت و دانشگاه مطرح شود و ادامه داد: بهنیه‌سازی مصرف آب و برق در صنایع معدنی جزو اولویت‌های ایمیدرو است و تجربه‌های پیشین در صنعتی همچون سیمان نیز نشان داده استفاده از نیروهای زبده توانسته کاهش مصرف برق و آب را در‌پی داشته باشد.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان این‌که استفاده بهینه از باطله‌های معدنی که ارزش بالایی نیز دارند یکی از برنامه‌های این سازمان است اظهار داشت: باید در قالب بنچ مارک، واحدهای فرآوری را با واحدهای مشابه دنیا مقایسه کنیم به طوری که اگر قیمت‌های انرژی واقعی شود به چه اقداماتی نیاز داریم، چه تغییراتی باید در فرایند‌ها انجام گیرد و نقاط ضعف شامل چه مواردی است.
وی به‌ظرفیت معدنی استان کرمان اشاره کرد و گفت: استان کرمان با ذخیره بیش از ۵.۸‌میلیارد تن ماده معدنی و با ظرفیت ۶۳‌میلیون تن برداشت ماده معدنی، توانمندی قابل توجهی و کم‌نظیری در این حوزه دارد.
معاون وزیر صنعت‌، معدن و تجارت افزود: ارائه تسهیلات لازم در زمینه زیرساخت‌ها، اکتشاف، استخراج، جذب سرمایه، آموزش، بهبود رفاه و برابری، از وظایف دولت است و از طرفی قوانین فعلی هم اجازه ورود دولت به حوزه‌های پایین دستی را نمی‌دهد از همین رو بخش خصوصی باید در یک روابط دوسویه، پیگیر توسعه باشد تا به نتیجه دلخواه برسیم.
وی با بیان این‌که تلاش ما در ایمیدرو این است که پهنه‌های معدنی را کشف و به‌بخش خصوصی واگذار کنیم و طرح‌ها را در یک فراخوان در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم تأکید کرد: دولت به‌دنبال سوددهی ایمیدرو به‌عنوان یک بنگاه نیست، بلکه به دنبال توانمندسازی بخش خصوصی برای رشد و توسعه در کل زنجیره تولید و ارزش است.
غریب پور به اقدامات کلان این سازمان اشاره کرد و گفت: ایمیدرو ۱۵‌میلیارد دلار از سال‌۸۱ (که تأسیس شده) در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری کرده است که برخی از نتایج چنین سرمایه‌گذاری، کسب رتبه دهم جهانی در تولید فولاد و دومی ‌در تولید آهن اسفنجی است.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو تأکید کرد: می‌توان اذعان کرد که بعد از انقلاب معدن و صنایع معدنی به‌ویژه بخش فولاد بیشترین رشد را در اقتصاد داشته‌اند.
معاون وزیر صنعت‌، معدن و تجارت همچنین افزود: در آستانه امضای تفاهم‌نامه با منابع طبیعی کشور هستیم تا بتوان روند سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های جدید در بخش اکتشاف و معدن‌کاری را هموار کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی