[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

قادر به غنی‌سازی فراتر از ۲۰‌درصد هستیم، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ‌گفت: با دستور مسئولان و افزایش سانتریفوژهای قدیمی ‌و استفاده از سانتریفوژهای جدید قادریم غنی‌سازی فراتر از ۲۰‌درصدی را با توان کامل انجام دهیم.
بهروز کمالوندی در حاشیه افتتاح ساختمان مرکزی پارک علم و فن‌آوری قزوین که به نام دکتر علی اکبر صالحی نامگذاری شده است در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص شرایط ایران برای بازگشت به شرایط قبل از برجام در حوزه انرژی هسته‌ای اظهارداشت: از ابتدا به‌نحوی کار کردیم تا اگر لازم شد به وضعیت قبلی بازگردیم و ریاست سازمان انرژی اتمی ‌هم بارها گفته‌اند که اگر بخواهیم به فعالیت گذشته برگردیم و غنی‌سازی را ادامه دهیم هیچ مشکلی نداریم.
وی بیان کرد: اگر بخواهیم در شرایط کنونی تعداد سانتریفوژها را اضافه کنیم و یا در صورت لزوم از دستگاه‌های سانتریفوژ پیشرفته استفاده کنیم و سطح غنی‌سازی را بالا ببریم این توان و ظرفیت را داریم و اگر لازم باشد قادریم غنی‌سازی ۳.۵‌درصد و ۲۰‌درصد را انجام دهیم.
کمالوندی یادآورشد: وضعیت راکتور تحقیقاتی خنداب و اراک هم به‌نحوی است که اگر از سوی طرف‌های برجام خلف وعده شود همین راکتور را باز طراحی شده جلو می‌بریم و اگر مایل بودیم از راکتور قبلی هم استفاده می‌کنیم.
معاون امور بین‌الملل و امور مجلس سازمان انرژی اتمی ‌ایران یادآورشد: امروز این امکان را داریم که بخش‌های جدیدی را هم با سرعت بسازیم و جلو برویم.
با سرعت می‌توانیم نیاز خودمان را تأمین کنیم
وی تصریح کرد: در افزایش میزان غنی‌سازی ما در برنامه پیش‌بینی کرده بودیم تا از ماشین‌های جدید استفاده کنیم و در حال حاضر ۶‌هزار دستگاه ماشین قدیمی‌ داریم و اگر قرار باشد ماشین‌های دیگری بیاوریم حتماً دستگاه‌های جدید را اضافه خواهیم کرد تا سرعت غنی‌سازی بالا برود.
کمالوندی اظهارداشت: مقام معظم رهبری تأکید داشتند تا زمینه‌ای فراهم شود برای جهش به سمت «‌۱۹۰‌هزار سو» لذا برای غنی‌سازی همه امکانات فراهم شده و آماده اجرای دستور هستیم اما تأکید رهبری فعلاً حرکت در چارچوب برجام است یعنی زمینه‌ها را فراهم می‌کنیم و بالقوه آماده‌ایم اما بالفعل وارد کار نمی‌شویم تا دستور مقامات عالی کشور صادر شود.
۲۰‌فروردین رونمایی از محصولات جدید
سخنگوی سازمان انرژی اتمی‌کشور بیان کرد: پیشرفت‌های متعددی در این عرصه داشته‌ایم و در ۲۰‌فروردین سال آینده از برخی پیشرفت‌ها رونمایی خواهیم کرد.
کمالوندی اظهارداشت: یکی از کارها و دستاوردهای مهم تولید اکسیژن‌۱۸ است که یک جهش در شیمی ‌اتمی‌ محسوب می‌شود و این‌که بتوانیم ایزوتوپ‌های پایدار اکسیژن‌۱۸ را تولید کنیم بسیار ارزشمند است که این محصول مصرف دارویی، تشخیصی و درمانی دارد و تنها چند کشور تکنولوژی آن را دارند و امروز ایران اسلامی به کسب آن نائل شده است.
تولید اکسیژن ۱۸ ره‌آوری ارزشمند است
وی گفت: با این دانش نه تنها نیازخود بلکه می‌توانیم بخشی از نیاز کشورهای دنیا را به اکسیژن‌۱۸ تأمین کنیم که از نظر اقتصادی بسیار قیمت بالایی دارد برای نمونه اگر یک لیتر آب سنگین ۳۰۰‌دلار ارزش دارد یک کیلو اکسیژن‌۱۸ بیش از ۱۰۰‌برابر معادل ۳۰‌هزار دلار قیمت خواهد داشت.
سخنگوی انرژی اتمی ‌ایران در‌خصوص همکاری با طرح شتابگر ملی اظهارداشت: در اجرای شتابگر ملی در قزوین تعامل دائمی ‌داریم و کمک می‌کنیم تا طرح چشمه نور به‌سرعت آماده شود و وظیفه اصلی سازمان انرژی اتمی ‌نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای در کشور است و از نظر مالی و فنی هم کمک می‌کنیم تا این طرح تکمیل شود.
وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر پس از برجام این امکان فراهم شد تا به اطلاعات کشورهای دیگر هم دسترسی داشته باشیم وکمک شدتا شرایط بهتری داشته باشیم و شتابگر ملی هم از طرح‌های مهمی ‌است که تحول اساسی در حوزه علم و دانش کشور ایجاد خواهد کرد.
کمالوندی در خصوص احداث دبیرستان‌های انرژی اتمی ‌هم اظهارداشت: مدرسه انرژی اتمی ‌در تهران و مشهد راه اندازی شده و در قزوین هم سومین دبیرستان در حال احداث است و دو استان دیگر هم درخواست راه اندازی کرده‌اند که در دست بررسی است و با این کار زمینه تحصیل دانش آموزان علاقمند به دانش هسته‌ای در کشور فراهم می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی