[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

تغییرات چهاردهمین دوره اعطای مدرک تخصصی حفاظ اعلام شد، روزنامه شیراز نوین

حسین بهبودی، مدیر طرح‌های ملی در سازمان دارالقرآن الکریم به جزییات و تغییرات ثبت نام چهاردهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن که از روز ۲۱ بهمن ماه آغاز شد پرداخت.
حسین بهبودی، مدیر طرح‌های ملی در سازمان دارالقرآن الکریم درگفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره ثبت نام چهاردهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن اظهارداشت: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌۸۴ مبنی بر ارزیابی و اعطای مدرک حفظ تخصصی و ابلاغش در حوزه سازمان تبلیغات اسلامی از همان سال به صورت مستمر هر‌ساله یک دوره صورت گرفته و تا سال جاری سیزدهمین دوره نیز انجام گرفت و در‌حال حاضر نیز ثبت نام چهاردهمین دوره ۲۱ بهمن ماه آغاز شد.
وی ادامه داد: این حافظان تخصصی دارای سرفصل‌ها و منابعی هستند که علاوه‌بر حفظ قرآن تفسیر نیز مدنظر قرار گرفته است و داوطلبان می‌توانند برای ثبت نام و اطلاع از آیین نامه‌ها از امروز به سایتtelavat.ir مراجعه نمایند.
بهبودی با اعلام این موضوع که ثبت نام چهاردهمین دوره از ۲۱ بهمن ماه آغاز شد افزود: ثبت نام به‌مدت یک‌ماه و تا ۲۱اسفند‌ماه بدون تمدید مهلت ثبت نام انجام خواهد شد. تمام تلاش ما در چهاردهمین دوره این است که در طول یکسال پرونده این دوره را ببندیم.
وی ادامه داد: از ابتدای سال ۸۵ که اولین دوره برگزاری آزمون بود، هر‌ساله به‌شکل منظم این ارزیابی‌ها صورت گرفت و همانطور که از اسم طرح برمی‌آید، این طرح در خصوص اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن کریم است. اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی حفاظی را که در این طرح شرکت می‌کنند، مورد ارزیابی قرار می‌دهند. حفاظ علاوه بر این‌که متن قرآن را حفظ می‌کنند، باید حداقل با ترجمه دوجز از آیات قرآن نیز آشنا باشند تا در این صورت درجه‌۴ و ۵ اعطای مدرک را طی کنند.
مدیر طرح‌های ملی سازمان دارالقرآن کریم خاطرنشان کرد: حفاظ برای ادامه راه باید علوم فنون قرآنی را نیز فرا بگیرند و در تجوید و صوت و لحن عملکرد آنها نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
بهبودی با تأکید بر این‌که این دوره از اوائل سال‌۹۸ آغاز خواهد شد، گفت: در دوره‌های گذشته هر دوره از ارزیابی‌ها معمولاً یک‌سال‌و‌نیم به طول می‌انجامید، اما امیدواریم چهاردهمین دوره اوائل سال ۹۸ آغاز و در همان سال چهار مرحله‌اش تمام شود و درسال‌۹۹ پانزدهمین دوره نیز به همین میزان خواهد بود و به همین علت افراد متقاضی شرکت در زمان اعلام شده ثبت نام خودشان را انجام دهند که مدت زمان ثبت نام تمدید نخواهد شد.
وی افزود: این آزمون‌ها ویژه حافظان قرآن کریم در مقاطع ده‌جز، بیست‌جز و حفظ کل قرآن کریم که افراد شرکت کننده‌ای که بتوانند حدنصاب آزمون را کسب کنند واجد پنج مدرک خواهند شد.
بهبودی با تشریح این مدارک گفت: افرادی که ده‌جز شرکت می‌کنند، واجد مدرک درجه پنج که معادل و هم تراز دیپلم، کسانی که در ۲۰‌جز شرکت کرده و واجد شرایط حد نصاب شوند مدرک درجه ۴‌که معادل فوق دیپلم خواهد بود، کسانی که بخواهند در حفظ کل قرآن شرکت کنند و حدنصاب لازم را کسب کنند، مدرک درجه ۳‌معادل کارشناسی را خواهند داشت و کسانی که نصاب بالاتری را کسب کنند، مدرک درجه‌۲ خواهند گرفت که معادل فوق لیسانس خواهد بود و کسانی که در مرحله چهارم شرکت و حد نصاب لازم را کسب نمایند وسابقه ده‌ساله هم داشته باشند مدرک درجه‌۱ خواهند گرفت که بنا بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی حائز دکترا محسوب می‌شوند.
وی با بیان این‌که این مزایا در جهت استخدام به‌کار می‌رود افزود: اگر افراد بخواهند در نهادی جذب شوند این مدارک را دارا هستند و از مزایایی که برای دارندگان این قانون پیش‌بینی شده است استفاده خواهند کرد.
بهبودی با تأکید بر این‌که دبیرخانه این طرح در سازمان دارالقرآن مستقر بوده و نماینده و مدافع حقوق حفاظ است افزود: در سال‌های گذشته چالش‌هایی وجود داشته است و ما به‌عنوان نماینده حفاظ آنها را پیگیری کرده‌ایم و سعی داریم تا مزایا را ارتقا داده و یا تغییر دهیم. در همین راستا پیشنهاداتمان را به شورای توسعه فرهنگ قرآنی داده‌ایم.
وی با اشاره به این‌که این مدارک جنبه اسنادی نیز دارند افزود: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها این مدارک هستند که برای شناسایی حفاظ معتبرند و ارائه هرگونه امتیازات به حفاظ صرفاً به دارندگان این مدارک باید استناد شود. لذا در سال آینده آزمون‌های ورود به دوره‌های کارشناسی و ارشد وزارت علوم و تحقیقات اسلامی که قبلاً از سوی سازمان اوقاف تأیید می‌شد در سال آینده به سازمان دارالقرآن منتقل و مبتنی بر دریافت این مدارک حفاظ می‌توانند از تسهیلات برخوردار شوند.
وی در خصوص یکسری تغییرات در این دوره افزود: در سال‌های قبل علاوه‌بر آزمون‌های ده جز و بیست جز و حفظ کل، حفاظ سه جز و پنج‌جز نیز می‌توانستند در آزمون‌ها شرکت کنند، اما مطابق بر تصویب طرح ملی حفظ قرآن و تدوین آیین‌نامه ارزیابی و مدرک عمومی ‌به حافظان قرآن کریم که هفته گذشته ابلاغ شد، آزمون‌های سه جز و پنج جز حذف شده و در بقیه آزمون‌ها ادغام شده است وهمه می‌توانند در اجزا و مقاطع مختلف در سراسر کشور در آزمون‌های حفظ عمومی ‌قرآن کریم که دبیرخانه اعلام می‌کند، شرکت کرده و مدرک عمومی ‌را دریافت کنند.
بهبودی ادامه داد: ما در چهاردهمین دوره و دوره‌های بعدی تنها پذیرای متقاضیانی هستیم که در ده جز، بیست جز و حفظ کل قرار دارند و تنها از آنها آزمون خواهیم گرفت.
وی در پایان افزود: برای تسهیل روند آزمون مدرک تخصصی امسال از ۳۸‌‌حوزه امتحانی به ۷۳‌حوزه افزایش دادیم که حفاظ و متقاضیان بتوانند دسترسی بهتری به حوزه امتحانی نسبت به مرکز استان داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی