[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

کشف مهم محققان ایرانی درباره بیماری دوقطبی، روزنامه شیراز نوین

محققان پژوهشگاه رویان موفق شدند طی تحقیقاتی اثبات کنند که سلول‌های عامل ابتلا به آلزایمر در افراد، با سلول‌های ابتلا به بیماری «دو قطبی» یکی هستند. دکتر کوروش شاه‌پسند، عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان در خصوص به قطعیت رسیدن رابطه آلزایمر و بیماری دوقطبی اظهار داشت: ما در پژوهشگاه رویان موفق شدیم مکانیزم مولکولی مرگ سلول‌های عصبی در بیماری دوقطبی را معرفی کنیم که این موضوع برای اولین بار در دنیا صورت گرفته است.
وی با اشاره به نتیجه تحقیقات این تیم تحقیقاتی در پژوهشگاه رویان گفت: در این پروسه ثابت کردیم همان عاملی که سلاح عصبی را در مغز در برابر بیماری آلزایمر از بین می‌برد، در  بیماری دو قطبی هم باعث مرگ سلولی می‌شود. وی ادامه داد: این بدان معناست که عامل بیماری‌های دو قطبی و آلزایمر یکی هستند؛ در صورتی که تاکنون بیماری دو قطبی یک بیماری روانی شناخته شده بود.
وی با بیان اینکه ارتباط تنگاتنگ بیماری‌های دوقطبی و آلزایمر می‌تواند مسیر درمان را راحت‌تر کند، عنوان کرد: در این پروسه به این نتیجه رسیدیم که آسیب مغز در بیماری آلزایمر با بیماری دو قطبی یکی است. از این رو می‌توان در راستای درمان این دو بیماری گام‌های خوبی برداشت. شاه‌پسند با بیان اینکه مکانیزم آسیب سلول‌های عصبی طی بیماری دو قطبی مشخص شد، تأکید کرد: وقتی روند دو بیماری یکی است، درمان و واکسینه کردن افراد در برابر این بیماری‌ها با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد و می‌توانیم با تولید محصول، داروهای بیماران مبتلا به الزایمر و دوقطبی را تولید کنیم.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان گفت: ما برای اولین بار نشان دادیم بیماری دوقطبی روانی نیست و فیزیولوژی است که مغز درگیر می‌شود.
به گفته شاه‌پسند، این تحقیقات با انجام آزمایش‌ها روی مغز انسان با مجوز پزشکی قانونی انجام گرفته است. اکنون به دنبال اخذ مجوز از وزارت بهداشت هستیم که امکان کارآزمایی بالینی را پیدا کنیم.
به گفته این محقق، اختلال دوقطبی (یا شیدایی-افسردگی) نوعی اختلال خلقی و بیماری روانی است. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوند. اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوایل دوره بزرگسالی ظاهر می‌شود.
وی ادامه داد: این بیماری انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین انواع آن اختلال دو قطبی نوع یک و نوع دو است. این اختلال از نوجوانی به بعد در افراد ظهور و بروز می کند.
شاه‌پسند از انتشار نتایج این مقاله در معتبرترین ژرونال امریکا به تازگی خبر داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی