[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

مرمت و حذف زوائد بصری سرای مشیر آغاز شد، روزنامه شیراز نوین

شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری شیراز اعلام کرد: برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی ‌مرمت و حذف زوائد بصری بنای تاریخی سرای مشیر انجام می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس ‌هادی شه‌دوست ضمن اشاره به اینکه مرمت و بهسازی سرای مشیر در فاز نخست شامل کفسازی، نورپردازی و رفع زوائد ظاهری بصری است، افزود: در فاز دوم تعمیر و بازسازی سرویس‌های بهداشتی موجود در سرای مشیر توسط شهرداری انجام خواهد شد.
شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری شیراز (منطقه۸) با بیان اینکه در این پروژه آبنما و حوض میانی حیاط سرای مشیر نیز بهسازی و مرمت می‌شود، اعلام کرد: پروژه بهسازی سرای مشیر به صورت شبانه‌روزی در‌حال انجام است تا پیش از ایام نوروز و ورود مسافران نوروزی به اتمام برسد.
وی مرمت جداره‌های سرای مشیر را یکی از دغدغه‌های شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی دانست و گفت: کاشی‌های هفت رنگ و معرق‌های کار‌شده در جداره‌ها در‌حال ریزش بود و احتیاج به مرمت داشت، از این رو با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس و زیر نظر ناظرینی که از سوی میراث فرهنگی معرفی  شده‌اند، مرمت جداره‌ها در‌حال انجام است.
شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری شیراز با اشاره به جمع‌آوری بنرها و حذف زوائد بصری سرای مشیر خاطرنشان کرد: سایبان‌ها و بنر‌هایی که توسط کسبه نصب شده‌اند، جمع‌آوری می‌شود تا جداره‌های بسیار زیبای این بنای تاریخی همراه با نورآرایی مناسب در معرض دید شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد.
مهندس شه‌دوست اضافه کرد: تأسیساتی که در گذشته‌های دور در سرای مشیر کار شده بود و به علت فرسودگی به سازه اصلی این بنای تاریخی آسیب جدی وارد کرده بود، طی پروژه مرمت و بهسازی تعویض شده‌اند یا در حال تعویض هستند. همچنین برای پایدارتر شدن این سازه نسبت به گذشته کانال‌های دفع نم نیز اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه اداره کل اوقاف و میراث فرهنگی نیز به منظور جلوگیری از نفوذ آب به داخل بنا قول بهسازی پشت بام سرای مشیر را داده‌اند، گفت: بنای سرای مشیر اوقافی است و از این رو شهرداری، اداره کل اوقاف و اداره کل میراث فرهنگی با تعامل با یکدیگر اقدام به احیا و مرمت این بنای تاریخی گرفته‌اند و امیدواریم اوقاف و میراث فرهنگی نیز همچون شهرداری کار خود را آغاز کنند.
شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شیراز همراهی و همگامی کسبه سرای مشیر را در بهسازی و مرمت سرای مشیر ضروری دانست و تأکید کرد: عملیات مرمت این بنای تاریخی از سوی شهرداری آغاز شده و توقع داریم سایر دستگاه‌های اجرایی نیز در این مسیر با مجموعه مدیریت شهری همکاری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی